bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  türkiye'de uygulanmakta olan ve bizim zamanımızın orta 1 - orta 2 - orta 3 kavramlarını çöpe atıp; 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıf kavramlarını ortaya çıkaran ilk öğretim modeli.

  böylelikle çocuğunu okula vermiş velilerin "artık sen çocuğu yazdırdın bu adam kesintisiz bu okulda sekiz sene okuyacak. son pişmanlık fayda etmez." tripleri ile karşılandığı bir modeldir. zaten 4 kelimeden oluşan bu modelin en rahatsız edici kelimesi zorunlu kelimesidir.

  ilk öğretimden mezun olup da liseye başlayan çocuklardaki bu zorunlu eğitimin izleri açıkça görülür. halbuki bizim zamanımızda 5 sene okuduktan sonra 3 sene seçime bağlı iken şimdiki öğrencilerimizde sekiz senenin sekizi de zorunlu okutulmuş havası verilir.

  halbuki sekiz yıllık güle oynaya eğitim dense belki bu hava biraz daha kırılır. fakat koskoca milli eğitim bakanlığı bile işin farkında. türkiye'deki öğretmenlerin maaşı öğretiminde eğitiminde nasıl zoraki yapıldığının bir kanıtı.

  not: yazarın aklına bu modele başka alternatif model isimleri de gelmiştir fakat sözlüğün ve yazarın kendi selameti için yazılması uygun görülmemiştir.
  1 -1 ... indoor rain
 2. 2.
  türkiye'nin ileride dibe vurmasının en büyük sebebidir.
  2 -1 ... minti
 3. 3.
  aslı sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitim olması gereken ve 6-14 yaş grubunda yer alan çocukların ülkemizde görmeleri gereken eğitim süreci.

  bu süreçle ilgili ilk hedef 1961 yılında nihat erim hükümeri tarafından ortaya -deneme amaçlı okullar- atılmış ancak...

  süreç için yeterli alt yapının olmaması nedeniyle uygulanmamış... her dönemde uygulanması planlanmıştır...

  16 Ağustos 1997 tarihinde 55. hükümet'in çıkardığı acele ve sadece siyasi kararla sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitim uygulanmaya başlandı...

  neden mi? çok basitti... ülke 28 şubat sürecinden geçmişti ve haziran ayında 54. hükümet düş(ürül)müştü... anasol-d hükümeti bir sorunu çözmeye söz verdikleri için iktidara getirilmişti.

  evet o sorun : imam-hatip liseleri ...

  ilginçtir 54. hükümet iktidara geldiğinde eğitim programında 8 yıllıklık zorunlu eğitimi ugulamayı planlamıştır. ancak bu plan 5+3 şeklindedir. yani öğrenci 8 yıllık eğitimin son 3 yılını istediği okulda geçirebilecektir... ama yine alt yapı yetersizliği nedeniyle vazgeçişmişlerdir...

  55. hükümet ise seki yıllık kesintisiz zorunlu eğitimi benimsemiş... önce kararı almış sonra çıkan sorunlar için çözüm yolları aramaya başlanmıştır...

  bu sekiz yıllık kesintisiz eğitimin yanına bir de meslek liselerinin üniversite sınavında alacakları kat sayı sorununu eklemişlerdir.
  ... enemyof
 4. 4.
  imam hatip liselerini ayırmak gibi ideolojik bir amaçtan başka bir şeye hizmet etmeyen, türkiye'de eğitimin bile ideolojilerin kurban olduğunun en iyi göstergesi 28 şubatın meyvelerinden biri.
  -1 ... kuvass
 5. 5.
  yeni eğitim sisteminden öğretmenlerin bile birşey anlamadığı sistem. amaç velilere ödev yaptırmak galiba.*
  (bkz: sekiz yıllık borulu eğitim)
  ... hatun kaldirma kuvveti
 6. 6.
  nasıl olsa sekiz yıl okumak zorunda bu çocuk deyip öğrencilerin çoğunun hak etse de etmese de sınıf geçirildiği, mezun edildiği bir sistem. öyle ki sınıfta kalma durumu olan öğrencileri geçirin diye meb'den yazı gelir; o çocuk liseye geçince ne olur peki? ilköğretimde teşekkür, takdir belgesi alan öğrenciler, 9. sınıfta 12 zayıfla tanışır. sonra sınıfta kalır, sonra yine sınıfta kalır ve sonra örgün öğretimi terk etmek zorunda kalır.

  sekiz yıllık zorunlu eğitim uygulaması var bizde! yaşasın(!)
  ... jikase
 7. 7.
  En kısa sürede 12 yıllık modeline geçilmesi gerektiğini düşündüğüm eğitim modeli.
  2 -1 ... egelidr

alakalı başlıklar