bugün

ilkokulda dağıtılırdı. Her 5 kişilik kümeye 2 şişe verilirdi. Biz 5 arkadaş sırayla eve götürürdük iki şişeyi. Tabi evden getirdiğimiz kaplara boşaltarak. Bir de Fiskobirlik fındıkları dağıtılırdı.
en sevdiğim süt markasıdır.
koç grubu tarafından çallı gıdaya satılmıştır.
starbucks'ın kullandığı süt markası. bunlar kullanıyorsa kalitelisi budur diye bende kullanıyorum açıkçası.
vazgeçilmez süt markam. bu takıntının çocukluğumdaki o cam şişe kırmızı folyo kapaklı sütlerden ileri geldiğini düşünüyorum, iyi ki de öyle olmuş. seviliyorsun sek.
Yüzünüzün gözünüzün yanmasını ve sinir hastası olmayı istemiyorsanız uzak durmanız gereken süt markasıdır.

Yıllardır çocuğuma SEK süt içiririm. Özel bir sebebi de yok. öyle gelmiş öyle gidiyor. belki ESkiden "Süt Endüstrisi Kurumu olarak devlet tarafından işletilmesindendir.

Geçenlerde 4’lü koli halinde aldığım SEK sütlerden birisini cezvede ısıtırken süt patladı . “Süt nasıl patlar?” demeyin, sevgili SEK sütümüz birden patladı ve etrafa saçıldı. Hatta aspiratör üzerindeki süt kalıntılarından anlaşıldığı kadarıyla yaklaşık 190 cm ye kadar fırladı. Gözlerim zarar görmediği, yüzüm yanmadığı için şanslıyım.

07 Aralık 2017 Tarihinde müşteri hezimetlerini aradım. Bazen bu durumun yaşanabildiğini ve (muhtemelen kalite kontrol için) o süt paketini ve kolideki diğer sütleri benden alacaklarını söylediler. Hem ev ve hem de işyeri adresimi aldılar. Sütleri arabaya koyarak tam Tam 11 gün boyunca bekledim. Bekledim ki sütleri benden teslim alsınlar. Heyhat!! Kader ağlarını örmekteydi ve sek süt çalışanları pek şakacıydı (ben bunu sonradan anlayacaktım)..Gelen giden olmadı. 18’inde aradım. Gelen giden yine yok tabi. 21’inde aradım. gelen giden olmadı. Bu gün 19. Gün; 26.12.2017. Tekrar aradım, tüm aramalarımda olduğu gibi bu sefer de konunun aciliyetini ileteceğiz dediler. Dalga geçiyorlar sanki. Ulan 19 gündür arabamda sütlerle ve yüreğimde küçük bir umutla geziyorum. Hala daha ”konunun aciliyeti” diyorlar. Arabadaki sütleri görünce oğlum bile dalga geçiyor artık. Geçsin… SEK süt bu kadar dalga geçtikten sonra oğlumda geçsin. Ne de olsa yabancı değil.; aileden. "Yetkili biriyle görüşeyim" Diyorum. "Olmaz yapabileceğimiz tek işlem bu: konunun aciliyetini ilgili birimlere ileteceğiz" diyorlar. Sinirden deliye döndüm. ama iş bu hale gelince peşini bırakmak da istemiyorum.

Yüzümü gözümü yakmadığım için şanslıyım. Ama SEK SÜT müşteri hezimetlerinin benimle dalga geçip 19 gün boyunca arabada süt taşıtmalarından kurtulamadım. Patlayan sütlerinden ve müşteri hezimetlerinden uzak duracağım kesin. Müşteri hizmetlerinin adını da “SEK Billur Geçidi” falan gibi yaparlarsa isabet olur. Zira internetten biraz araştırınca, SEK sayesinde benim yaşadığım durumun benzerlerini yaşayanlar olduğunu gördüm.

Haa unutmadan şunu da ekliyeyim; kutu sütlerinin ağız kısmındaki plastik kapak da hava alıyor. Yani kutu içerisinde mikroorganizma üremesi işten bile değil gibi geliyor bana.
Sek içmek olmaz, malibuyla karıştırılıp içilmelidir.
sadece süttür. sek, süt.
gaz yapar.
Pınar süt varken kendisini tercih etmem asla.
Süt endüstri kurumu markasının kısaltılmışı sek süttür.
annemin seks demiyim seks demiyim diye düşünürken seks süt dediği süt markası.

insanı geriyor ama çok lezzetli.
esir alır.
(bkz: aslan sütü)
urunler uzerinde uretim tarihi yazmayan suttur. icilmeyip sikayet edilmelidir.
bir zamanlar yenibosna'daki fabrikasından gecenin üçünde kasalarını dolduran kırmızı kupalı isuzu kamyonların istanbul'un en ücra mahallelerine dağıtım yaptığı firma. ilkokul bire giderdim ben. babamla her gün 150 kasa süt 100 kasa yoğurt bazen de 3-5 teneke peynir alıp şenlikköy, sağmalcılar, gaziosmanpaşa civarına bakkallara dağıtırdık. sabah beş-altı gibi biterdi dağıtım işi, işte o zaman istanbulun en taze ekmeğiyle yumulurduk en lezzetli peynirine. bir de nedendir bilmem bu firmanın şoförleri hep artvinliydi. şimdi yoğurt moğurt hep kovaya girdi, eskiden küvet şeklindeydi ambalajı. o yoğurdun tadı başkaydı işte.
'süt endüstrisi kurumu' adıyla devlet tarafından kurulan, 1997 yılından bu yana Koç topluluğu tarafından işletilen, mavi ve beyaz yaka personellerine düşük ücret vermeyi varoluş felsefesi olarak benimseyen süt ürünleri firması.
şu an yenibosna'da bulunan koçtaş'ın yerinde zamanında bu firmanın fabrikası vardı.
hangi marka olursa olsun cam şişedeki sütün tadını vermeyeceği süttür.
'içsek büyüsek' sloganıyla çocukları gaza getirmeyi amaçlamış süt markasıdır. * *
su katılmamış süttür.
kedi sütü olarak hafızalarda kalmış eskilerin sütü.
bir zamanlar kırmızı alüminyum kapağın beyazla birleştiği, kana kana içilesi süt markasıydı.
alüminyum kapağı plastik ve koruma bantlı olanıyla değişmiş olan günlük süt markası.
(bkz: cam sağlıktır)
sek süt. içSEK büyüSEK. *