bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Segâh makamı çıkıcı bir nitelik gösterir. Genellikle durak perdesi olan Segâhtan başlar, îlk dolaşımlarını Segâh perdesi etrafındaki sesler içinde yapar. Bu arada Kürdî perdesi dolaşımda yer aldığı gibi, Dügâh perdesi de kullanılır. Dügâhın kullanılması halinde, Rasta doğru bir pestleşme ile Rast makamına geçki yapılabileceği gibi, Dügâhtaki kısa duruşlarla, Dügâh Mâye makamına da geçkiler gösterilebilir. Ayrıca, Çargâhta ve Rastta asma kararlar verildiği olur.

  Makamın güçlü perdesi Nevadır. Segâh daha çok Rast ile Gerdaniye perdeleri arasında dolaşımlar yapar. Tize çıkması, en çok miyan açmalarında görülür. Eviç perdesi, Segâh beşlisi ile Hicaz dörtlüsünün birleştiği perde olmasına rağmen, neden güçlü görevini üstlenmektedir, sorusuna cevap arandığında, sistemci okulun dizisi -Rast dizisi- göz önüne getirilirse makamda Rast ile Neva arasında bulunan beşlinin, Kürdî perdesi kullanılmadığı zaman Rast beşlisinden oluştuğu ve Nevanın aynı zamanda Rast makamının güçlüsü bulunduğu hatırlanmalıdır.

  Eviç perdesinin icrası halleri, miyan açılırken veya Gerdaniyeye doğru çıkarken veya Eviç gösterilirken, bu perde üzerinde duraklamalar yapılması, makamın çeşnisinin belirtilmesi bakımından önem taşır.

  Dik Hisar perdesi, bazı melodik yapı ve seyir icabı, biraz daha pestleştirilebilir. Amma, Hüseynî nağmesi olarak kullanılması yine bir geçkinin icabı yapılır. Neva açıldıktan sonra, Nevadan tize doğru Eviçli ve Eviç almadan icra olunan seyirler, makamın gerek icracılar gerek bestekârlar tarafından iki türlü kullanılması, tizdeki dörtlünün değiştirilmesi, yine bir geçki yapılması zevk ve inceliğini ve ihtiyacını göstermesi sebebiyledir. Eviç perdesinin bazen tam Eviç, çoğu zaman da eksik bakiye diyezi içinde pest kullanılması, yine makamın çeşnisinin belirtilmesi ve melodik yapının kullanılma ihtiyacının bu şekilde anlaşılması ve duyulması sebebiyledir.

  Diğer taraftan Segâh perdesinin çok önemli bir asma karar perdesi de olduğunu ve Rast dizisi içinde bulunduğunu unutmamak lâzımdır.

  Segâh donanımda, Segâh, Dik Hisar ve Eviç perdelerinin arıza işaretleri ile gösterilir.
  1 ... montezumas
 2. 2.
  --spoiler--
  segah makamı

  kelime anlami : açık ve soylu bir hüzün duygusu anlamına gelmektedir.

  açiklama : xiv. yüzyıldan eskidir. segah beşlisine stkt+ hicaz dörtlüsü sas eklenerek oluşur si bir koma bemol (segah), mi bir koma bemol(dik hisar)fa dört koma diyez(evic)arızalarını alır. mürekkep makamdır.

  psikolojik etkisi : insana rahatlık,cesaret, mistik duygusu verme gibi özellikleri vardır.

  sağliğa etkisi : kalbe kuvvet verir,beyine faydalıdır,rahatlatıcı etkisi vardır. hararetten meydana gelen şişmanlık, uykusuzluk, yüksek nabız, kalp, ciğer ve kas rahatsızlıklarına faydalıdır. beyin nöronlarına etkisi vardır. ağrı giderici ve spazm çözücü özelliği vardır. vücuttaki şişliğe iyi gelir.

  astrolojik etkisi : su ve toprak tabiatlıdır. soğuk makamdır.

  zamana etkisi : öğlenden ikindiye kadar olan zamanda etkilidir

  örnek eserler : ölürsem yazıktır sana kanmadan,gözlerinden içti gönlüm neşeyi,olmaz ilaç sine-i sad pareme,ben seni unutmak için sevmedim,dertliyim ruhuma hicranımı sardım da yine,dönülmez akşamın ufkundayız...
  --spoiler--

  http://tsmnota.com/detail...d63515dbaccad4ab9e5640356
  1 ... akinburak