1. 1.
  ülke çapında, herhangi bir konuda, tek yürek, tek bilek olmak için yapılan çağrı.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  bu ilandan sonra askerlik görevlerini yapmış olan erkeklerin bir bölümü tekrar askere çağırılır. o kişiler askerliklerini yaptıklarında onlara bir seferberlik kağıdı verilmiştir çünkü. seferberlik kağıdında seferberlik durumunda katılacakları ordu bellidir, gidecekleri yer bellidir ve gidecekleri yere herhangi bir ulaşım aracına seferberlik kağıtlarını göstererek gidebilirler. bu ulaşım aracı, uçak, otobüs, tren veya o istikamete gitmekte olan herhangi bir özel araç olabilir. eğer seferberlik kağıdınızı ve savaşa gittiğinizi söylediğiniz halde araç sahibi veya firma sizi götürmezse vatan haini ilan edilip cezalandırılır. bende o cebinde seferberlik kağıdı taşıyan kişilerden biriyim ve görev yerimde diyarbakır. son olarakta ulaşım için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.
  ... istanbul icin efkar vakti
 3. 3.
  (bkz: seferberlik ilan etmek)
  ... tata
 4. 4.
  savaşı gerektirecek bir durumun ortaya çıkması, ayaklanma olması, yurda veya cumhuriyet'e karşı kuvvetli ve eylemli bir isyanın veya ülkenin ve milletin bütünlüğünü içten-dıştan tehlikeye düşüren davranışların varlığı durumunda cumhurbaşkanının başkanlığında bakanlar kurulu, milli güvenlik kurulu'nun da görüşünü aldıktan sonra genel veya kısmi seferberlik ilanı verir. kararda, seferberlik uygulamasının başlayacağı gün ve saat belirtilir. bu karar derhal resmi gazetede yayınlanır ve aynı gün türkiye büyük millet meclisi toplantı halinde değilse, derhal toplantıya çağrılır.
  1 ... aura
 5. 5.
  http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/654.html

  --spoiler--
  madde 10. savaşı oluşturacak bir durumun başgöstermesi, ayaklanma olması veya vatan veya cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışmanın veya ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten ve dıştan tehlikeye düşüren davranışların ortaya çıkması hallerinde, cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan bakanlar kurulu, milli güvenlik kurulunun da görüşünü aldıktan sonra genel veya kısmi seferberlik ilanına karar verir. kararda seferberlik uygulamasının başlayacağı gün ve saat belirtilir. bu karar derhal resmi gazetede yayımlanırve aynı gün tbmm nin onayına sunulur. tbmm toplantı halinde değilse derhal toplantıya çağrılır.
  --spoiler--

  bir üstteki entry nin aynısı... niye?

  hatırlansın diye...
  2 ... sessizdeydi duymamisim
 6. 6.
  cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan bakanlar kurulu, milli güvenlik kurulunun da görüşünü aldıktan sonra genel veya kısmi seferberlik ilanına karar verir.

  dikkati en sonda ki mavi yazıya çekmek istedim. verebilir değil verir seferberlik ilan kanunu bunu emreder.

  iş bu entry (bkz: seferberlik ilanı) başlığını canlı tutmak için girilmiştir.
  ... sessizdeydi duymamisim
 7. 7.
  http://www.tccb.gov.tr/
  http://www.tbmm.gov.tr/
  http://www.mgk.gov.tr/Turkce/index_tr.htm

  bununla ilgili hâlâ bir gelişme yoktur.
  ... sessizdeydi duymamisim
 8. 8.
  şuandameclisteki kulislerde konuşulan konu. evet.
  1 ... milsiz kahin
 9. 9.
  "zincirler altında inleyen milyonlarca islam ve eski vatandaşlarımız hep bizim galibiyetimize dua ediyor!ileri!daima ileri!şan,şehadet,cennet ileride ve zillet geridedir!şehitlerimizin ruhlarına fatiha!"

  Tüm Müslümanlara gaza yolunu açmıştır.
  2 ... asfaloth
 10. 10.
  milli seferberlik ilanı madde 122'de. ona göre de seferberlik ilan yetkisi cb'de değil, cb başkanlığında toplanan bakanlar kurulunda. ayrıca tbmm'ye de sunulması ve onaylanması gerekiyor fakat anayasa zaten askıda no problem yani.
  ... kurkmantoluprenses