1. 1.
  Tıp dilinde psoriasis denir.Nedeni, kesinlikle bilinmeyen bir hastalıktır. irsi veya sinirsel olduğu söylenmektedir. Daha çok, baş derisinde, dizlerde ve dirseklerde veya tırnaklarda meydana gelen düzensiz kırmızı lekelerle kendini gösterir. Lekeler, gümüş renginde ve pul pul olup, deriden yüksektir. Kaşıntı yoktur.
  1 -1 ... worldlike
 2. 2.
  bir deri hastalığı, süs malzemesi.
  ... haznedaroğlu
 3. 3.
  (bkz: PSORiASiS)
  1 ... worldlike
 4. 4.
  çok nalet bir hastalıktır bu.hele de saç diplerinizde çıktı ise.doktorun size vereceği 4 çeşit ilaç vardır.
  1.betnovate
  2.dermovate
  3.psorcutan saç losyonu
  4.ultralan crinale

  bir de dandik kepek şampuanları hiç bir işe yaramıyor.

  not:allah beterinden korusun
  4 ... yuce insan
 5. 5.
  kısır döngüdür.stresin neden olduğu bir hastalıktır.Bu yüzden yaralar çıktıkça daha da strese girersiniz daha çok çıkar gene strese girersiniz tedaviye yanıt vermez yine stres yine çoğalır.doktora gidersiniz sevgili uzman doktorumuz stajyerlere göstermek maksadıyla yarayı kazır kanatana kadar.size gene aynı ilaçları yazar paşa paşa evinize geri dönersiniz.yapacak bişey yoktur.bu hastalıkla yaşamaya alışmak zorunda olduğunuzu kabul edip hayata devam edersiniz.**
  2 ... yuce insan
 6. 6.
  genetik zemin üzerine çevresel faktörlerin eklenmesiyle ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. hücrelerin döngüsel sürecindeki hızlanma nedeniyle çekirdeklerini kaybedemeden en üst katmana çıkması ve dökülmesi ile karakterizedir. para büyüklüğündeki lezyonlarla karakterize olan alt tipi guttat psoriazis ise boğazda beta hemolitik streptokok enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkar ve boğaz enfeksiyonu tedavisinden sonra geçer. stres, güneş ışığı, enfeksiyon gibi dış etmenlerden etkilenen bu hastalığın tedavisinde diğer tüm dermatolojik hastalıklarda olduğu gibi steroid kullanılır; UVB ışın terapisi, balıklı göl gibi alternatif tedavileri de olsa da kesin bir tedavisi henüz bulunamamıştır.
  1 ... cilekrazzi
 7. 7.
  vitiligo'yla benzeşen hastalık.
  -1 ... nıloyku
 8. 8.
  kronik, tekrarlayıcı, eritemli plaklarla karakterize deri hastalığı. keratinositler hiperprolifere olur. tırnak tutulumu vardır
  ... jack daniel
 9. 9.
  Sedef Hastalığı (psoriasis) çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilen, tekrarlayıcı, kronik bir deri hastalığıdır. Deride tipik olarak üzeri sedef rengi pullarla kaplı kızarık alanlar mevcuttur. Derinin üst katmanı (epidermis) aşırı derecede büyümekte, kalınlaşmaktadır.

  Oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır. Toplumun yaklaşık %1-2 sinde görülür. Hemen her yaşta görülebilmesine rağmen 15-35 yaş arasında daha sık rastlanmaktadır.

  Hastalık zaman zaman şiddetlenir, zaman zaman bulgular azalır. Ailesel yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülür. Vücudun her tarafında küçük belirtileri ortaya çıksa da büyük parçalar daha çok gövde, dirsek, diz , kafa derisinde, derinin kat yerlerinde ve tırnaklar da ortaya çıkar.

  Normal şartlarda deri yaklaşık bir ayda kendini yeniler. Ancak sedef hastalığında bu süre birkaç güne kadar inmiştir ve ölü deri hücrelerindeki artış kalın plaklar oluşturmaktadır.

  Deri yüzeyine zarar veren yaralanmalar, kesikler, yanıklar, böcek sokmaları hastalığı alevlendirebilir. Kanser tedavisinde kullanılan bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, romatizmal eklem hastalığı, viral veya bakteriel enfeksiyonlar, alkol kullanımı, şişmanlık, güneş ışığından yararlanamama veya aşırı güneş ışığı alma, stres, genel sağlık durumu bozuklukları, çok soğuk iklim de alevlendirici etkenlerdendir.
  2 ... eftalia
 10. 10.
  Moral değerleriniz, kendine güveniniz ne denli yüksekse hastalığın şiddeti o denli azalacaktır.
  1 ... akyol