1. 1.
    güldürmüştür.
    reis bir alevinin ricası üzerine cemevine uğramış fotoğraf çektirmiş.

buna alevi dedeleri isyan etmiş. hede hödö demişler. reiste vermiş odunu.

sedat peker in alevilere fetöcü demesi

sedat peker e sedat peker diye hitaben eden kişi
    2 -4 ... timarli sipahi neferi
  2. 2.
    Sedat Peker'i sevmem

Yazdığı ise şu: "beni eleştiren haber siteleri fetöcü"

Mal arkadaşımızın açtığı başlık "Sedat Peker Alevilere fetöcü dedi"

Nasıl orospu çocuğu olunur teması ile tabi.
    6 -1 ... keyf kahyasi
  3. 3.
    girit dönmesi tengir yine ortaya karışık sıçmış...

kürtten nasıl alevi olmaz çok merak ediyorum.

sen deden zangoç hristo'yu inkar edip türk hissediyorsun birde isveçlileri bulgarları türk yapıyorsun ama dini inanışın seçim olabileceğine inanmıyorsun.

bak ben batumlu ortodoks atamı inkar ediyor muyum.

din ve mezhep bir seçimdir elçi muhammed'e , yahudi müslüman olacağım dedi de muhammed olamazsın mı dedi.

alevilik şia kökenlidir bilhassa horasan ve etrafından anadolu'ya göç edenler alevi idi aslına bakarsan kafkasya ve kırım harici türki toplulukların hemen hepsi anadolu'ya girdiklerinde (kuzeydan) alevilik inancına sahipti aslında şamanizm ve gök tanrı inancı ile harmanlanmış bir inanış alevilik allah inancına bağlı gerçekte elçi muhammed 'in soyunun inancı ...
    bugünkü sünni inancın temeli ise kabeyi yıkan yakan yezit-emevi inancı
    osman bin affan'ın ektiği kin tohumunun şekillenmesidir emevilk ve sünnilik ..

ebü lülü firuz'dan gelen ayrılık ve kerbela ile ayrılıkçığın şia olarak şekillenmesi , kerbela ile.
    niye yazdım bunları çünkü halife ali sonrası artık müslüman seçim yapmak zorunda kalır bu bugüne kadar bu devam eder bu seçim şia ,malili, hanbeli veya hanefi olur vesair itikadi mezhepler.
    alevilik daha bir geniş mesela e-devlet açılınca soy-sop olayı insanlar şaşırdı ördek ismi çıktı kadında ve ibiş.
    çünkü ördek gök tanrı inanışında kutsal bir hayvan ibiş'te ibrahim'in kısaltılmışı türk'e özgü . bak kurt falan yok isimlerde kaz bile var. ama kurt yok. ibiş ismi başka bir islam toplumunda yok.
    zamanla bu isimler kafkasya'da da görülmeye başlamış türk -islam etkisi ama türklük aleviliğe sarılmış kendini korumuş ama sünniliğe geçişte ne türklük kalmış ne kültürü.
    yalnız şunu belirtelim hanefilik te kültüre baskı yapmamış ,araplaşma hanefiliğin inkarı ile başlıyor yetmişli yıllarda.

bugün mesela akp ve dayandığı tarikatlardan hiç imamı azam ebu hanife adı ve anması duyuyor musun hayır ama yakın zaman kadar bunların çıkışı çok az bir şafi tariki hariç hepsi hanefi mezhebi çıkışlı idi.

bizim büyüklerimiz de Elhamdülillah Müslümanız imamı azam yolunda hanefiyiz ,peygamberin takipçisiyiz derlerdi.

tabi kuzeye olan etki zamanla kürtler de yansıyor ,müslüman olan sair diğer azınlıklar da tabi bir şey . mesela lazlar 1800lerde islamla tanışıyor ,hata müslümanlığı seçmeyenler bile klandan ayrılmıyor. (bizzat benim batum klan'ım ki karadeniz çizgisi üzerinden bulgarya'ya kadar uzanıyor..),göç olayı.
    ,
    niye yazdım bunları kürt bir şahıs yada topluluk,aşıret aleviliği seçemez mi ?

seçer tabi bu olurken alevi türk'de kürtleşemez mi ,tabi ki.

gidin adıyaman'a bilhassa kahta çevresinde ve adıyaman'ın güneyinde ki köylerde çoğu kürt hafif çekik gözlü ve asya türk'ünü andırır . hem ırk hem mezhep asimilasyonu.
    yani kürt alevi olur alevi'de bir gün sünni olur. şah kulu ve şah ismail sonrası yavuzu'un kılıcı bunu yaptı.

peki kuzey'de ne oldu nogaylar ,sanıyor musun ki hepsi kuzey kafkasya'yı bugünkü romanya'ya doğru terk etti , nogaylar binli yıllarda tatarlarla birlikte müslüman oldular (nogaylık sonradır) sünniliğe yakın ibadet şekilleri vardı ama ,aması burada .
    bir kısmı aşağı'ya indiler bugünkü azerbaycan'da şia mezhebini tercih ettiler .
    bugün bazı azeri klanlarına mensup insanların beden ve yüz yapıları dobruca ve tulça insanını andırır.
    yani onlarda seçim yapmışlar.

bak azerin'e aynı tulça kadınına benzer, biraz dil sapmıştır. yani nogaylar da azerileşmiş(azeri tanımlaması 1920ler de zannedersem tam bilgim yok) şia mezhebine geçmişler. yani türkiler ve şia tercihli...

demek ki kürt birey yada grupta aleviliği seçebilirmiş.
    ya ...

bu arada her şeyi asıyorsun sözlüğe şu e-devlet secereni asta görelim ,gerçi onunla da oynarsın ya ,neyse.

kazaklarda (türki) nogay atadanız derler ya ,alakasız bence.

sedat peker mi ,aman fazla ortalıkta dolamasın mihraç'a falan rastlar rezil olur....
    2 ... baris hemen simdi
  4. 4.
    Kürt fetöcü oluyor da Alevi fetöcü neden olmasın? Oluyor. Fetö ağır Sünni kökenli bir oluşum ama bunlarla çıkar Birliği üzerinden hareket eden Acem de, atayiz de yahudi de pekala olur.
    ... tea man