bugün

caminin verdiği huzurdan ve mesai saatleri arasında gidilen cuma namazı esnasında yorgunlukla birlikte, alnın halıya değdiği an hoca tekrar kalkmak için allahüekber dese bile bir süre kalkamama durumu gerçekleşir. o an gözler kapanır ve böyle saniyelikte olsa uyumaya yeltenilir.

sabahları annenin uykudan kaldırdığı esnada anne beş dakika daha ya dercesine, hocaya da seslenmek istiyor insan.

- allahüekber
+ hoca beş dakika daha yaa..
yatsıyı kılmayı gecenin ilerleyen saatlerine bırakmış, yahut sabah namazına uykusuz bir halde uyanmış kişilerde oldukça sık görülen olay.
karşılandığı takdirde rüyada cennetin görülebileceği istek.
sağlam bir iftar yemeğinden sonra kılınan teravih namazlarında en sık rastlanılan durumdur.
yaratıcı'ya en yakın olunduğu anda oluşan bir istek. (bkz: secde)
teravih namazlarında sıkça rastlanan durum.*
zaten yemeği de yeni yemiş oluyorsunuz, bir ağırlık çöküyor tabii...
islamından özündeki teslimiyet huzurundan kaynaklanmaktadır.
denildiği üzere ramazan akşamlarındaki teravihlerde çok rastlanır sanırım. bir de safların sıklaştırılmasından yararlanıp yandaki amcaların omzuna başınızı yaslayabilirsiniz. en azından dua daha uzun sürüyor ehe.
sahuru erken yapıp arada uyuyup sonra sabah namaz vaktinde kalkınca ister istemez başa gelen hadise. (bkz: allah affetsin)
cemaatle saf halindeyken gerçekleştirildiginde , ilerleyen zamanlarda domino etkisi yapabilecek durumdur.
duayla başlayıp horlamaya bitecek eylem.
rivayetlere göre şeytanın bir oyunudur.
karşı konulmadığı vakit, hurilerin geri alınmasına sebep olablir.
doğru bir işle meşgul olduğunuzun belirtisidir, zira faydali işler* insanin nefsine ağır gelir, doğrudur.
sabah namazının getirileridir. (bkz: büyük ihtamalle) (bkz: ben bilmiyorum)
tesbih namazlarında olacak durum.
Cübbeli Ahmet amcamızın en çok kızdığı durum.Sövme derecesine bile getirdi gözlerimle gördüm ayol!
(bkz: bu ne yav)
(bkz: işte dokuzuncu rekatta falandım sonrasını hatırlamıyorum)
secdeyi tam manası ile idrak edememiş ve secdeyi akrobatik bir hareket olarak gören bünyelere gelen istektir. aslında bu istek o bünyelerde süreklidir. ara ara dışa vurur.
bir gün sabah namazında beni uyuyabırakacak olan istek.
namaz iklimine tam olarak girilemediğinin göstergesi olan bir durumdur. ancak doğal bir durumdur günlük işlerden sıyrılıp da gerçek manada bir secde yapma fırsatınız olduysa çok şanslı sayılırsınız.
sabah vaktinde kılınan namazda gelen istektir. (bkz: imtihan)