bugün

tamamı aslında secaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söylermiş. anlam olarak :çingenenin harbisi kahramanlıklarını sıralarken yani kendini överken suçlarını, yaptığı hırsızlıkları anlatır bir atasözüdür. yani kendini överken olumsuz bir özelliği de aynı anda göstermek pot kırmak gibi birşey. neden mı simdi bunu yazdım. olayın kişiselleşmesini istemediğimden isim vermeden dialoğa girmeden diyeceklerimi demek istiyorum. okuduğum bir metinde bir kişi ben falan filan içeriğinden pek anlamam ama benim için cengiz han da bir hitler de diyerek aslında bu tür tarihi şahsiyetlerle iyi kötü bir fikir taşımadığını beyan etmekte olunca aklıma bu yukarıdaki atasözü geldi. nerden estiyse işte. ama hitler ile cengiz hanı bir tutmak en azından hitleri tanımamaktır. mesela ben cengiz hanın tarihte işlediği suçlardan dolayı türklerden kan parası isteyen bir millet duymadım. ama almanya hitler ve yaptıklarının ezikliğinden hiçbir soykırımı eleştiremez durumdadır. varın anlayın hitleri. son söz sudur ki: hitler ile birilerini kıyaslamak için en azından ya hitleri bilecek yada o birilerini bileceksiniz. yoksa bana bunlar eşit mesafede diyerek tarafsızlığınızı ifade etmek yanlış anlaşılır. sirkatin söylemeye benzer.
Koca Mehmed Ragıp Paşa nin "Çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler " manasina gelen bir beyti. zamaninda darb-ı mesel olmuştur.

orjinali, " merd - i kıpti şecaatin arzederken sirkatin söyler " dir.
Haldun Taner'in Ayışığında Şamata oyunundaki Kürtajcı doktor epkem'in Bir repliği.
birini övmeye çalışırken onun suçlarını orta dökmek anlamında sözlerdir.

mustafa nihat özon'un osmanlıca türkçe sözlük kitabında tam orijinali, "merd - i kıpti şecaatin arzederken sirkatin söyler" biçiminde verilmiştir. ragıp paşa'ya ait bir sözdür.

(bkz: şecaat)
(bkz: sirkat)
(bkz: yüzüncü yıl yaklaşırken ikiyüzlülükle yüzleşmek)
tayyip erdoğan'ın bügün yaptığı konuşmada deniz baykal'ın önceki gün yaptığı konuşmaya yanıt vermek için kullandığı koca mehmed ragıp pasa'nın ünlü beyti.

--spoiler--
Gençler, şu ifade çok önemli. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ifadesinin kullanıldığı bu ülkede, 'Laikliği millet oyuyla getirmedik' diyen bir Baykal var. 'Cumhuriyeti de devleti de demokrasiyi de Cumhuriyet Halk Partisi kurdu' diyen bir Baykal var. Ey Baykal, şunu bir defa iyi öğren; şecaat arz ederken sirkatini söylüyorsun. Bir defa devleti de Cumhuriyeti de Atatürk'ün liderliğinde milletimiz kurmuştur. Cumhuriyetimizin bir anlamı da milli iradenin ürünü olmasındandır. Sayın Baykal'ın bilmediği bir şey daha var. Devletin partisi olmaz, milletin partisi olur. Millet, her şeyin başıdır, merkezidir, temelidir. Laiklik meselesine gelince Baykal, millete güvenmediğini, millete rağmen siyaset yaptığını bu sözleriyle bir kez daha ortaya koymaktadır, itiraf etmektedir. Açıkça söylüyorum, laiklik Yüce Meclisimizin iradesiyle ve milletimize benimsetilerek Anayasaya girmiştir, CHP'nin dayatmasıyla değil. Bugün de milletimizin ekseriyeti laik devlet düzeninden yanadır, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak, Cumhuriyetimizin temel niteliklerini benimsemiştir. Atatürk'ün ve Cumhuriyetimizin en önemli başarısı da budur. Aksi takdirde 84 yıllık Cumhuriyetimizin birikimine de Atatürk'e de laikliğe de Meclis iradesine de milletimize de büyük haksızlık yapmış oluruz. Milletimizin laiklikle bir problemi yok. Baykal'ın dayatmacı anlayışıyla problemi var
--spoiler--
(bkz: aksırıncaya tıksırıncaya kadar içiyorlar)
kaş yapayım derken, göz çıkarmaktır.
nicolas sarkozy'nin babası tarafından bugün yapılandır efenim. zira erdoğan'a laf yetiştiren baba sarkozy, ben orda 4 ay kaldım, hatta kitap da yazdım belgeleri orda demiş. yani evet soykırımı yaptık ama ben orada 4 ay kaldım demeye getirmiş.
en güzel örnek ,en son üniversite sınavına giren gençin sorular ile ilgili dershaneden aldığı bilgi açıklaması.
sucukçu muhasebecisi ve yandaşlarının hep yaptığıdır.

misal, geçen günler sucukçu muhasebecisi "herkesin mercedes s500 long 4matic'e bindiğini" iddia etti... ne olabilir ki bir kişiyi böyle yanılgılara sürükleyebilen?

keza "bir gün zengin olursam bilin ki çalmışımdır" ve "oğlundan hırsızlık öğrenen baba görmedim... oğullar babalarından öğrenir hırsızlığı" laflarını da unutmamak gerekir.
karşıdakini sıçırtıp bırakacak söz.

şahsen biri bana, şecaatini arz ederken sırkatini söylüyosun lan lavuk dese, donar kalırım cevap veremem.