bugün

Düzgün insanları tenzih etmekle birlikte;
Doktoru, hemşiresi, tıbbi Sekreteri, teknisyeni, hatta sağlık merkezinde çalışan güvenlik görevlisi bile son derece ukala. Senli benli konuşmalar, emir verir gibi diyalog kurmalar, insanlara tepeden bakmalar.

Hayırdır hemşerim siz kimsiniz?
Ben bu başlığa katılmıyorum onların verdiği mücadele olmasa daha fazla hasta sayımız olabilirdi. benim arkadaşım baş hemşire gecesi gündüzü belli değil izin aldığı günler yok denecek kadar az ben bunu bile bile hiç bir sağlık çalışanına ukala demem. Belki bazıları fazla üsten bakıyordur o ayrı her alanda olduğu gibi bu alanda da o tarz insanlar vardır elbette ama bir kaç kişi yüzünden emektar çalışanlara genelleme yakıştırmam.
Senede bir kere hastaneye gidip birine gıcık olup gelip burda entry giriyorsunuz. Iyi güzel memnun hersey yolundayken kimse gelip allah razı olsun diye başlık acmaz zaten.
T: internetten kendine teşhis koyup bana şu ilacı yaz diyerek gelen hasta kadar ukala olmamalarıdır.
Edit: bu babanızın hayrına mı yapıyorsunuz muhabbeti ne kadar ezbere bir tabir. Annenizi babanızı birgün yoğunbakıma teslim edip icerdeki sağlık çalışanlarının insafina bıraktığınızda yada kendiniz olurda altınıza sıçıp yatarken, bu yazdığınız entryleri hatırlarsınız insallah.
Kendilerine ukala diyen insan evlatlarına ayrım gözetmeksizin bakım veren tedavi eden alçak gönüllü fedakar insanlardir. Burda gelmiş hele ki bu dönemde laf atmaya çalışıyor. Hâlâ gözümüzu kırpmadan sizin için canla başla mücadele ediyoruz. Hak etmiyorsunuz ama biz buna rağmen devam edeceğiz. Kafanıza sokayım.
Ukala değilde burda patron benim, ben ne dersem o havası var bir çoğunda. Senelerce okulunu okudum, tabiki ben bileceğim, senin vasfın ne der gibi bakıyorlar. Haklılar mı bilemiyorum. Ama bunu yapan, 2 yıllık okumuş bir sağlıkçı olunca ağzının ortasına kürekle vurasım geliyor. Evet. Teşekkürler.
oo ezikler doluşmuş yine yakinda doktor dövenler de gelir, hastaya sen de deriz , burnu büyüklük de yaparız beğenmeyen nazik doktorlarımıza gitsinler ya da daha iyisi kendileri okusunlar kendileri yapsınlar bu işi.
biz yüzümüze bile bakmayan bankacılara, gözünün yaşına bakmayan avukatlara, tapu kadastro memuruna, doğalgazcıya, belediyenin bankosundakine, polis memuruna, trafikciye laf ediyor muyuz bize güler yüzlü davranmıyor, ukalalık ediyor ya da siz diyebilir misiniz? hadi onlara da kufredin, vurun bakalım nolacak?
kulağımda çınlama vardı hastahaneler açılınca gittim. doktor muayne etti ve işitme testi istedi.

sekretere gittim bizim burası yoğun biz konuştuk odyometri mi ne öyle bir bölüme 3. kata yönlendirdiler ve bulunduğum kat 13. mü ne. indim 3. kata sekreter bir afra tafra biz yoğunuz yapamayız sen geldiğin yere git. hoba yürüyerek tekrar 10 kat çıktım sekretere dedim.

nasıl olur hocamız konuşmuştu biraz bekleyin dedi gitti geldi biz konuştuk tamam yapacaklar. tekrar 10 kat indim. sekreter 5 karış surat evrağı aldı ve işlem yapacağına bu sefer ordaki baş doktora hocam bu hastayı yukardan göndermişler her bölüm kendi hastasına baksın almayalım gibisinden laflar yapıyor.

tepem attı. nefes darlığım var ayağımın birinde de problem ağzımda maske kaç kez kaç kat indim çıktım bağırıp çağıracaktım dalgamı geçiyorsunuz diye sabır dedim. bakmayacaksan bakma neyin tantanası.

bir keresinde de hasta haklarına gittim şikayet için haklı iken beni suçlu çıkarıp kovmuştu. dedim kimi kime şikayet ediyorsun.

ha hepsimi kötü asla içlerinde çürük elmalar illa olacak. ama ben şuna bağlıyorum. bir meslek aşkla sevilerek yapılmalı, para makam mevki için yaparsan ne kendin zevk alır mutlu olursun nede senden hizmet bekleyenler. bir de kadın çalışanlar nedense daha çok asabi oluyorlar.
Hepsi değil bazıları maalesef babalarının hayrına çalışıyorlarmış gibi sanki.

insanlara sağlık hizmeti vermek gibi gerçekten takdir edilmesi gereken Bir iş yapıyorsunuz eyvallah.

Tamam risk altındasınız onu da anlıyorum ama bu sizin mesleginiZ ve güzel para alıyorsunuz kardeşim.

Hele doktorlar ayda 15 bin kağıdı cebe indirir bir de surat eder feryadını s..tiğim.

Edit: hepsi değil az bir kısmını tenzih ederim.
Haklarını yemeyelim

Tamam pandemiden önce hepsinde aşırı göt kalkması (özelikle hemşire ve pratisyenlerde) vardı

Hatta 7/24 işsizlikten tik tok çekiyorlardı

Ama bir virüs belası geldi bunlarda nasibini aldı.

Şimdi başını kasiyacak vakti yok çoğunun.
Biri yazmis onlarin verdigi mücadele olmasaydi daha kötü olurdu bla bla pardon da görevi nedir sağlık calisaninin?

Ayrica ukala degiller nadir oluyor.
Benim en yakın arkadaşlarımdan biri hemşire ve son derece haklı bir önerme.
görsel
Ukala saglık calısanları ekte verilmistir.
Gerci 15 yasında ergen gibi konuşup burda görev tanımına müdahil olanlara laf anlatmaya da gerek yok.
özellikle devlet hastanelerinde cidden çok ukala ve gergin tipler var.
ama kesinlikle hak veriyorum. akşama kadar o kadar antika tiplere laf anlatmaya çalışıyorlar ki yaptıkları işten çok insanlara laf anlatmaya çalışmak onları yoruyor diye düşünüyorum.
Çok insan ilişkisi olan tüm mesleklerde özellikle böyle toplumun her katmanından insanlarla uğraşınca yıllar boyu büyük ihtimalle hepimiz de aynı durum olacagı için hak vermiyorum ama hiç yoktan olan birşey de değil.
eskiden ben de böyle düşünürdüm de artık hak veriyorum. insanla uğraşmak zaten zor işi hele ki bir de mal insanla uğraşıyorsan cinnet geçirmemek mucize.
özellikle sağlık ocağında çalışan türbanlı personeller... bilgisayar başında oturup mustafa ceceli dinlerken bir yandan da sakız çiğnemeleri... hasta bir şey anlattığı sırada cak cak sakız çiğneyerek yaptıkları saygısızlık ve sıfır yardımseverlik. böylelerine denk gelen herkese allah sabır versin.
Hepsi öyle değil. Arada dengesizler işini yapmayıp trip atan surat asan ego kasan ve küçük dağları ben yarattım havasında dolanan cik cikler var. Ama bu tipler her yerde var sadece sağlıkta değil. Bu durumu tamamen % 100 iyileştiremezsiniz. Fakat öte yanda sağlık personeline hakaret eden vuran kıran döven şiddet uygulayan hayvanlar da yok mu? Dolu. Geneli insan gibi davranana insan gibi cevap veriyor. Hastamıza bakıyor ilgileniyor güler yüz tatlı dil gösteriyor yardımcı oluyor. Zamanında Babam hastanede 33 gün kalmıştı. Ben de yanında refakatçi. Bu süre zarfında Çoğuyla kanka olduk. Çok güzel anılarımız var. ilk günlerdi. Ameliyattan çıkmış müthiş ağrısı var. Duramıyor. Git çağır hemşireyi gelsin ağrı kesici iğne yapsın dedi yolladı beni. Gittim. Gece yarısı. Nöbetçi Hemşireye söyledim. Tamam gelcem dedi. Aradan yarım saat geçti bir daha gittim, dedim hemşire hanım bakın unuttunuz galiba bizi. Kibarca rica ettim. Yok dedi aklımda, Gelecem. Ama bakıyorum izliyorum takip ediyorum ne yapıyor ne ediyor diye. Hiçbir işi yok. Odada öylece oturuyor. Bir şeylerle oyalanıyor. Ardından bir daha. Sonra tekrar bir daha. Yok. Gelmiyor. 1 saat geçti. En az 4 defa çağırdım. Yok. Bizimki durur mu, en sonunda sıyırdı contayı başladı bağırmaya. Ulan ben üvey evlatmıyım niye bana bakmıyonuz, ben böyle hastanenin ana avrat dümdüz gidiyor bu. Saydırıyor ama nefes almadan. Kafa kırık zaten. Sesi de gür. Ortalık inliyor. Sus baba diyorum yok. Durumu idare etmeye çalışıyorum, ama Canı yanıyor adamın dinler mi. Yemin ediyom 5 dk geçmeden hastane ayağa kalktı. Bütün personel toplandı. Baş hemşire geldi noldu amcam hemen gelelim hemen bakalım hemen yapalım ne gerekirse. Alttan alıyor. Allahtan hanımefendi olgun anlayışlı bir kadıncağızmış. Hemen ilgilendi. Hemşireleri sevketti bize gereğini yaptılar. Durum yatıştı. Ee ne oldu şimdi? illaki böyle mi yapmak lazım? Sonra o ilgilenmeyen hemşire fırçayı yiyince baş hemşireden surat 5 karış oldu. Napalım yani yapacak bir şey yok. Sen de bunu hakettin kardeş..
Benim anlamadığım olay sağlık sektörü çalışanına gelince insanlar ekstra hassaslaşıyor. Dün kargomu almaya gittim kadın yüzüme bile bakmadı, aynı şekilde bankadaki elaman mesela, ya da ne bileyim kaba davranan otobüs şoförü. Unutmayın sağlık çalışanı robot değil, anlıyorum sağlık en önemli şey vs vs. Ama gerçekten bu insanlar tükeniyor.
Yüreklerine sağlık ahaah. Kudurun!
Ukala değil tepkili diye değiştirilmesi gereken başlık. Sistem içinde o kadar çok sömürü ve mobbing var ki ister istemez bir tepkiye dönüşüyor. Beğenmiyoruz çekip gitmiyoruz değiştirmeye çalışıcağız?
ve bu ukalalık ünvanla ters orantılı seyretmektedir. mesela hasta kayıttakiler en ukalaları iken yine en mütevazileri doktorlardır.
hele bir de kendilerini doktorlarla kıyaslayanlar var ki onları hiç anlamıyorum. yok efendim ilacı iğneyi serumu her işi onlar yapıyormuş da övgüyü doktor alıyormuş. hiç inşaat ustasının mimarla sidik yarıştırdığını gördünüz mü? ya da fabrikadaki işçinin kendini mühendisle denk gördüğünü.
Yaptıkları işe saygı duymak başka, mesleğe kutsiyet atfedip dokunulmaz göstermek başka. Bizim ülkemizde algılanamayıp saçmalaman kısım burası.

Argümanlar da hep klişe. Bi doktor günde kaç kişiye bakıyor haberiniz var mı vs vs.
Mesleğe başlarken ya da intern aşamasında, günde 10’dan fazla hastaya bakmayacaksın diye bir garantörlük falan mı verildi ? Lozan ‘da böyle gizli bir madde mi var, nedir yani ?

Evet her sektörün, çalışanların rezalet bir düzende olduğundan haberimiz olduğu gibi tıptan da haberimiz var. Ülke sisteminin avrupa standardında olduğunu iddia eden de yok zaten.

Peki bir avukatın günde kaç duruşmaya girdiğinden, 1 saat arayla istanbulun 2 ayrı ucuna duruşma konmasına maruz kalmasından haberiniz var mı ? Avrupaya hiç bakmayın, üzülürsünüz.

Ya da ekipmansız, güvenliksiz, yerin 150 metre altında madene indirilen işçilerin çalışma şartlarının avrupa işe mukayesesinden ?

Ya da okumuş makiha mühendisi olmuş fakat şartlardan ve ülkedeki iş tanımı probleminden dolayı bütün gün elinde alyan takımıyla yüzü gözü yağ içinde çalışan mühendislerin, günde kaç saat mesai yaptığından ?
Avrupa’da mühendis dediğin adam mavi yaka ile aynı yerde yemek bile yemiyor azımsanmayacak bir oranda.

Sözün özü, çiftçilik, aşçılık, hakimlik vs nasıl ki kutsal meslekler değilse, doktorluk hemşirelik att de kutsal meslekler değildir. Sorumluluk, vebal gibi şeyler meslekten mesleğe değişebilir ama bu hiçbirine kutsallık madalyonu takmayı gerektirmez.

Hiçbir hekimin, ya da x ünvanlı sağlık çalışanının, mesleğe başlamadan önce isveç ‘de çalışacağı vaadiyle kandırılıp, kartviziti elde ettiği anda esenyurt’un ortasında aile hekimliğinin içine atılmadığı konusunda da hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.
Kara erik hanımefendi tamam mericinizim, çok tatlısınız, sözlüğün en güzel kızısınız ama hemşireler çok fedakarca çalışıyorlar.

Hemşireler hariç.

Bir de darked hariç, Galatasaraylı olduğu için.
corona virüsü sayesinde olmuştur.
Aynı gün içerisinde acilde iki farklı hemşireye denk geldim. Biri serum takarken ah canım kan değerlerin de çok düşük deyip bismillah çekip kolumu okşayarak serumu taktı öbürü ağzıma sıça sıça taktı. Biri psikolojik sorunlu diye hepsine bok atamam. Sistem de aksayan noktalar var herkes birbirine destek olmalı.