bugün

mizah zeka ister.
Mizah anadolunun bağrından çıkar. Hemde mizahın alası. Ama Masa başında üretilmez yaşanır.

--spoiler--
Kaymakam, Başçavuş

Politik fıkralar

Bir ilçeye bir kaymakam atanmış. Kaymakam yanına başçavuşu alıp, köylülerle tanışmak üzere köy, köy dolaşmaya başlamış...

Bakmışlar ki yolda bir adam (gariban köylü) kucağında bir eşek yavrusuyla gidiyor...

Kaymakam başçavuş'a demiş ki..
"Ben bu köylüye biraz sataşayım"
Başçavuş, kaymakamı uyarmış.

"Aman efendim, bunlar lafta altta kalmazlar. dikkat edin"

"Kaymakam, bir şey olmaz. Ben yıllarca mektep okudum kültürlüyüm cahil bir köylü mü beni lafta yenecek demiş." Arabayı durdurup köylüye yanaşmışlar kaymakam selam verip sormuş "nereye böyle kucağında yavrunuzla"

Köylü bir kaymakama bakmış, bir de başçavuş'a

"Mektebe" demiş...
"Mektebe yazdırmaya gidiyorum"...
"Çok okursa kaymakam, az okursa başçavuş olsun diye"

--spoiler--
sorgulamak beyni geliştiren bir şey. sorgulayan insan soru sorar, yanıt arar...anlama çabasına giden yol uzun ve öğreticidir. bu yüzden sol görüşlü insanlar diğerlerine göre görsel sanatlarda , edebiyat ve mizahta daha aktif.
Çünkü Kullanabilecekleri bir beyinleri yok.
andavallılar çünkü..

bizdeki andavalizm ise sağ-sol ayrımına gelmiyor pek..

iki taraf da ekseriyetle mal..

o iyi mizah yapar diyebildiklerimizin hepsi de o alışageldiğiniz, köhne, içi boş, şoven sol cenahtan değiller..

kalıplara takılmış zihinlerden pek bir sikim çıkmaz çünkü..
mizah yön işi değil zeka işidir bu entryi paylaşanda olmasada olan çok insan var çok şükür.
Mizah üretmek için tamamiyle zeka gerekmektedir .
Sağcı beyanatı: bilahare büyük resmi görebilenler asla komik olmaz. Adamlar ciddi ciddi inanır! Kabullenir! Sorgulamaz!

Bana göre Baştan aşağı komedi oldukları için;

(bkz: yeni akit) top! (Eng)
(bkz: a haber) ve tüm havuz medyası.
Örnek: (bkz: pezevenk müjdat)
biri tam üretiyordu ocak dışı kaldı.
https://m.youtube.com/watch?v=FHaJhp3M-ww
Gelmiş gene ocucular bucucular. Yok arkadaş biz sağcısı solcusuyla kardeşiz bizi öyle bölemezsiniz.başka yol deneyin olmuyor böyle.
üretemiyor değil üretmiyor şeklinde sorulması gereken bir soru.
Çünkü üretmiyor oluşu belli üretemiyor oluşu muğlaktır.
tek derdiniz o olsun. solcular neden siyaset üretemiyor siz onu düşünün.
Katılmadığım durum. Mesela misvak mı, titreşimli diş fırçası mı ne bi dergi var müthiş. ‘’Bu kadar sığ, sığır, yobaz, yalama insan var mı len?’’ diye baya gülüyorum.
sağdaki mizah anlayışı size absürt geldiği için yok sanıyorsunuz.
Yanlış önerme gayette iyi üretiyorlar. Şuna gülmeyen mizahtan anlamaz bence.
görsel
Saadet partisinin son yaptıklarından habersiz olmaktır bu.
bu işin sağı solu yok. fakat sol mizah dediğiniz leman ise lemanın mizahı leş. ha siyasal islamcı dersen evet ondan çok zor. çünkü adamlar rant için ot taklidi yapa yapa ot olmuşlar.