bugün

Eşe, dosta hatta düşmana bile Kaybedilmesi durumunda herkese zarar verebilecek olan en önemli hayat görüşü.

insanın en önce Allah'a sonra da kendisi dahil herkese sonsuz saygısı olmak zorunda.
Aklıma ercüment çözer'in üniversite öğrencilerine anlattığı hikaye geldi.
Güzel ahlaktan sonra bir çocuğa öğretilmesi gereken en önemli konudur kendileri

Güzel Ahlak sahibi zaten saygılıdır fakat kimse güzel ahlak sahibi olamaz.
bulunması şarttır.
Toplumda bulunması gereken ve uyulması gereken kurallarda başı çekmesi lüzum eden bir duygudur.
Bu duyguya sahip olmak için öncelikle önyargı kavramını kişiliğimizden bertaraf etmek gerekir. Önyargının saygıyı çürüttüğü ve önyargılı bir insanın hiç bir canlı, cansız varlığa, nesneye saygı duyamayacağı aşikâr.
Bunu topluma aşılamanın en sağlıklı yöntemi yine eğitim-öğretim den geçiyor. Küçük yaştaki çocuklara herkesin fikrini, düşüncesini beyan etme özgürlüğü olduğu, fikrini beyan edenlere benimsemesek bile toplum olgularına aykırı olmadığı sürece saygı duymamız gerektiğini her dem anlatmak gerekiyor.

insanlardan ziyade bir köpeğe, kuşa, tırtıla, kelebeğe karşı sorumluluklarımız olduğu, fikir üretemeyen canlı varlıkların (hayvanların) hakkını gözetmemiz ve haklarına saygı duymamız gerektiğini gelişim evresinde ki tüm insanlara alfabeyi öğretmenin önemi bilinciyle öğretmek gerekir.

Başkalarını rahatsız etmeyi veya manevi olarak hakkını gasp etmekten çekinmeyi, bu hakkı gasp etmenin bireye hak verildiği ortamda da bu haktan imtina etmeyi örneklerle anlatmak gerekir.

“Saygı düzenin anahtarıdır.”
bir de betona olan saygı var ;

görsel

not : twitter'dan alıntıdır.
(bkz: Ercüment çözer)
keşke herkes az biraz saygı ve ahlaka sahip olsa.
yayınlanan tüm bölümlerini izlediğim dizi.

dizinin şu vakte kadar beğenmediğim bir tarafı olmadı ama ben bu tarz işleri çok kıllayıp "şurası da şöyle"cilerden değilim. bence insanların her yerde birbirilerine karşı yaptıkları saygısızlıklar güzel göze sokuluyor.

lafın özü başarılı buldum. dilerim bozmadan devam eder.

nejat baba yine çok iyi ayrıca.
Türkiye'de okumuşundan cahiline eksik olan yegane şey.
insanı hayvandan ayıran en belirgin özellik.
insanların genelde bekleyip göstermekten imtina edindiği davranış biçimi.
size saygı duymayan bir insanın sevgisi ya sahtedir ya da geçici.
çoğu kişide olmayandır.
Sevgide özgür saygıda zorunlu olma durumu vardır. Ancak dünya düzdür diyen birine saygı duymak kendi zekâna saygısızlıktır.
(bkz: respect)
sevgi kaldırım taşının arasından çıkan çiçek misali bir anda ortaya çıkabilse de; saygı kazanılması, emek verilmesi gereken bir husus. bu uğraşı gerektirdiğinden midir bilmem, saygı daha önemli. zaten bunu yitirdiğinde sevgiyi de ezip geçmiş oluyorsun.
Saygı duymakla saygısızlık etmemek aynı şey değildir. Kişi saygı duymuyor olabilir ama saygısızlık etmemelidir. hoşgörülü olmak iyidir.
Elinden geleni yapmış olmanın enayilikle hiçbir ilgisi olmadığını kendime hep tekrar ediyorum.. Başkası için değil, her konuda ilk önce kendine olan saygın için elinden geleni yapmış olmak erdemdir.. Konu ne olursa olsun, herkes kendine yakışanı yapar..
Haketmemiş olmak diğerinin sorunu..
zorunluluktur.
örneğin fenerbahçe' den nefret ediyorum ama fener'e de, onu sevenlere de küfretmeye hakkım yok. işte bu saygıdır ve olması gerekendir.
Az önce bir video izledim. Genç bir adam sarıklı adama hakaret edip sataşıyor.

Ya sanane be kardeşim. Sanane ya.

ister sarık takar, ister cübbe giyer, isterse hiç giyinmez. Sen kimsin ki o adamı dış görünüşüyle yargılıyorsun.

Neyse, iyi dayak yemiş.. birdaha yapmaz en azından.

Saygı duyacaksın!
Benim için herşeyden ve herkesten önemli.

Babam yapsa asla affetmem, annem yapsa asla affetmem.
Iliski ve iletisimlerde sik sik kullanilan fakat ici giderek bosaltilan kavram.
Sayginin, icerisinde bulunmadigi her durum giderek yozlasmaya ve netice olarak yok olmaya da mahkumdur. Saygi tek basina koskoca bir kavram oldugu gibi, sevginin de yoldasidir ayni zamanda.
Insanlarin ozeline, zamanina, hayatina saygi gostermek yuce bir davranistir. Kimi nasil etkiledigine bakilmaksizin edilen her hareket, bizi biz yapan ozelliklerimizden uzaklasip, primat duzeyinde davranma yolunda hizla ilerlememize sebep olur.
Eger saygi duymazsaniz, size de saygi duyulmaz. Bu da sozde uzerinize giydiginiz isil isil gosterisli olan saygi elbisesini tasiyamadiginiz anlamina gelebilir, o da uzucu olur elbet.
zorunluluktur. herkes saygıyı hak eder. saygı duymayı bırakmak söz konusu olabilir, onun sebebi de saygısızlıktır. bunun dışında saygı duymak tartışmaya açık değildir.
mesela ben nefret ettiğim fenerbahçe' ye hakaret etmiyorsam bu onu sevenlere saygı duyduğum içindir. ama sevmemek tercihimdir, kimse de karışamaz.
insanların iyi niyetli olup olmadığını belirleyen, sadece saygı çerçevesinde davranmayana duyulmaması gerekendir. Kötü bir karakter olmasına rağmen ercüment çözer’ e sempati besleme sebebidir ayrıca.