1. 1.
  son dönem kapitalist modernite, sıradan insanın hayatını bir pembe dizi gibi yaşamasını dayatmaktadır. sürekli bir kaos, ulaşılmaz olanı isteme, bir gün bir mucize olacağına inanma, ulaşılmaz olana bile ulaşınca bundan gelen tatminsizlik duygusu, aptal bir kısır döngü, kalitesiz dramlar.

  bu sistem, modern insanın bütün gerçeklik algısını yıkmış, ruhunu emmiş, rasyonelitesini çalmıştır. yaşam içinde birey başta kendisine olmak üzere her şeye yabancılaşmıştır.
  toplumumuzun çok büyük bir kesimi asgari ücretli emekçilerden oluşmaktadır. lakin insanlar yoksulluklarına yabancılaştıkları ölçüde sınıf bilincini de kaybetmektedirler. borç harç, akıl almaz banka faizlerini göze alıp gelirlerinin üç katı bir hayat yaşamaktadırlar. bu kendilerine ait olamayan bir yaşamdır.
  toplumun bu kadar önemli bir bölümünün kendilerine ait olmayan hayat sürdüğü bir dünyada saygı gibi en yüksek yaşam erdemlerinden birinin çürümesi normaldir.
  saygının kaybolmasından daha fecaat olan durum, saygının form değiştirip riyaya dönüşmesidir. daha sıklıkla da, güce tapmaya dönüşmesi.
  1 ... memosh usta
 2. 2.
  bireycilik anlayışının gelişmemiş toplumlarda geri tepmesinden kaynaklanır.

  biz bireyciliği cahil özgüveni ile harmanlayıp "dünya bizim etrafımızda dönüyor" şeklinde yorumladık, her şeyi kendimize yonttuk, bizim dışımızda olan ne varsa değersiz ve önemsiz zannettik.

  bu yüzden de kendimiz dışında kimseye saygı duymamaya başladık.

  bize fayda sağlamayan herkesi ve her şeyi aşağıladık.

  en basiti eskiden aile büyüklerinin sözünden çıkılmazdı, baba bir şey dedi mi çocuklar mum olurdu. şimdiki çocuklara bakın, bir şey isteyip aldıramayınca anasına babasına ağzına geleni söylüyorlar.
  ... kinamiyo takao
 3. 3.
  saygı bir erdem değil toplum dayatmasıdır! saygı kime, ne zaman, nasıl gösterileceği inanılmaz derecede kişide kişiye göre değişkenlik gösteren olgudur. mesela sen, o sikindirik toplu taşıma araçlarında her gördüğün bunağa yer verecek kadar maymun olmuşsundur bir tek yemiş atanın eksikdir, fakat bana göre sadece hamilelere veya benim kişisel yorumuma göre değişen yaşlılara yer verilir veya atm başında 3 kuruş havale yapacaksın veya para yatıracaksın diye 1 saat oyalanırsan yine ananı ve bilumum sülaleni saygıyla yad ederim ki bu da saygıya çok büyük bir örnektir. (bkz: swh)
  ... eyfel kulesi