1. 1.
  saygı duymak içsel bir mevzudur. hiç kimse bir başkasından bir olguya, konuya, kişiye, inanca vb. şeylere saygı duymasını beklememelidir. veya buna zorlamamalıdır, zaten bu tür zorlamalar başarısız olmaya ya da geri tepmeye mahkumdur.
  öte yandan saygı göstermek davranışsal bir durum olduğu için, herkesin benimsediği değerler için saygı gösterilmesini talep etme hakkı vardır. lakin sözlük ortamında "züccaciye dükkanına girmiş filler"in sayısı azımsanamayacak miktarlardadır. öyle başlıklar açılıyor, öyle fikirler sıçılıyor ki, "hassiktir lan, böyle konuşabilen insanlar da mı varmış? demekten kendimi alamıyorum. "evin kristaldense kimsenin camına taş atma" demişti biri, "kime anlatıyorsun domuzlar kutsal kitaplarla beslenmez ki" demişti bir diğeri...
  2 ... bibliyomanyak
 2. 2.
  titrin olmadığında sevilmekle , olduğunda sevilmek arasındaki fark kadar büyüktür.

  daha dar aralığı için;

  paran olmadığında sevilmekle , paran olduğunda sevilmek arasındaki fark kadardır.

  (bkz: titr)
  (bkz: para)
  1 ... mavibeyaz
 3. 3.
  saygı göstermekle saygı duymak arasında bir fark yoktur aslında. hissetmediğiniz bir saygıyı göstermeniz imkansızdır bana göre ve saygı duymak bir mecburiyettir. kişinin geliştirmek zorunda olduğu bir yetenektir ayrıca da. ha çeşitli çıkarlar nedeniyle saygı duyma numarasına yatanlar ise bana göre saygısızlığın en alasını yapmakta ve karşısındakini aptal yerine koyduğunu zannetmekten öteye geçememektedirler.
  2 -1 ... bigudi
 4. 4.
  saygı duyarsın, içsel bir olgudur bu. duyduğun saygıyı da karşındakine onu belli ederek gösterirsin.
  ... bad influence
 5. 5.
  varlığını an itibariyle fark ettiğimdir.
  ... duman6kelimeler
 6. 6.
  duyulan hislerle, gösterilen tavırlarla ilgilidir. hissedilenin tavra dökülmesi daha samimi bir görüntü verir.
  1 ... beynelminelbisey
 7. 7.
  Saygi duymak zorunluluk ifade etmez, saygi göstermek zorunluluk ifade eder .
  3 ... angel rose
 8. 8.
  Bu farkın algılanmaması toplumda daha fazla ayrışmaya yol açmaktadır.
  ... kararverenekadarvazgeciyorum
 9. 9.
  toplum içinde ikisi de saçmalıktır. toplumlar birbirine tahammül ederler saygı duymazlar. ayrıca toplum içinde bazı fikirlerin bir arada olmasının imkanı olmadığı için herkes kendi fikrinin propagandasını yapıyor ve yönetimi belli siyasi veya dini ideolojiler etrafında ele geçirmek istiyor.
  toplum içinde saygı mümkün olabilseydi zaten kişilerin yönetimi ele geçirmek gibi bir gayesi olmazdı. toplum sınırlı bir alan ve her türden insanı içine doldurup mutlu mesut yaşayabileceğine inanıyorlar.

  o yüzden saygı duymak gerçekten çok boş bir kavram. kim onaylamadığı, hatta nefret ettiği kişi veya fikirlerle aynı toplumda yaşarken mutlu olabilir ki?
  buna saygı duymak bu ortamı destekleyip içten içe ona yardım etmektir.
  1 -1 ... allah yok din yalan