bugün

kimya dersinde gördüğümüz elektronların orbital yörüngelerine dizilişlerini akılda tutmayı kolaylaştıran formul.

orbitallerin asıl sırası şu şekildedir:
1s,2s,2p,3s,3p,4s,3d,4p,5s,4d,5p,6s,4f,5d,6p,7s,5f,6d,7p,8s

s: say
p: para
d: dede
f: fahri
(bkz: si si pisi pisi dipisi dipisi fidipisi)
(bkz: bu ne lan)
düzgün ezberlenmesi daha kolay dizilimdir. 1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p, bir yerde ezberliyor insan.
"say say para say para say depodaki parayı say depodaki" şeklinde türevleri vardır.
''sakıp sabancı para sayar para sayar doner para sayar doner'' olabilecek kısaltma.
dede al o parayı...
Bir kimya dersi hatırlatması . bize say say para say para say demir para say demir para say fatma demir para say ... diye söylenmişti bu daha akılda kalıyor aslında
si si pisi pisi dipsi dipsi lala poo tinki vinky..
dizilimin akilda kalmasini saglayan bir ezberdir. ilk okulda ogrendigimiz fıstıkçışahap tan konu olarak farkli olsa da amaci aynidir.
(bkz: bu kadar parayla sey bile cekilmez)
biz neden fransızca gibi öğrendiydik la bunu allahsız hoca..

eses pies pies döpies döpies efdöpies efdöpies * *
sisi pisi pisi döpisi döpisi versiyonu da bulunan kimya dersine dair akılda kalan nadir şeylerden biri.

ayrıca ezberci eğitimde gelinen son noktadır.

bunu bulan kişiye nobel kimya ödülü verilecekmiş.
Kimya'nın saçmalıklarından biridir.
Seda sayan popo sallar popo sallar daima popo sallar versiyonu da vardır.
bilimsel terimlerde ezber yöntemlerinden tekerleme bulma olayının anasını ağlatmış kimya işi.
kimya ile bir ilgisi bulunmayan zımbırtı.
(bkz: say say say) (bkz: michael jackson)ft. (bkz: paul mccartney)
Orbitalleri kodlayan kelimelerdir.
ben derste anlstirken dedenin parasini say diyorum. öğrenci gulerek hocam o dede değil mi dedi . iste boyle kotu yani var aslında sadece madelung kuralini vereceksin. direk oradan akillarina gelecek . zaten hangi enerji seviyesinde hangi orbitallerin bulunduğunu bulmayi da gösteriyoruz. aslında gereksizdir ama bi şekilde oluyor iste aman.
"Demir para say" olarak ezberlemiştim. Yaşlandım ya.
paul mccartney ve michael jackson'ın seslendirdiği efsane parçadır.
Orbitalleri ezberleme kodlamasıdır. Ulan daha başlığı açmadan anladım be helal olsun.

Ben de say say paraları say paraları say dağıt paraları say diye kodlamıştım.