bugün

uzaktan bakınca anlamsız gelen ama o esnada kalabalık etkisi ile ruh halini değiştiren konuşmadır.

kanuni, "aslanlarım hadi gidin ölün vatan millet" deyince "bu ne lan" diyorum ama er gazinosuna albay geldiğinde kafayı yemiştik mk.

er gazinosu lan. yılbaşında geldi adam. bu adam ki, askeri ne durumda hiç sikinde olmaz, biri ölse raporda eğitim zaiyatı göstermek için çırpınır. ama geldi o gece.

"aslanlarım. bu gün yılbaşı. sizler ki evlerinizden uzakta, sizler ki analarınızdan uzakta hede hödö" bi girdi herif. 3 dakika sonra gittiğinde herkes götü vermeye hazırdı elde cappy vişne.

demek ki olay ses tonu abi.
orduyu şavaşa ve mucadele ruhuna hazırlamak için yapılan konuşmadır. askerler psikolojık olarak şavaş ve mucedele ruhuyla yuklenıp şavaş meydanına gönderilirler.
nutuktur. bağrılarak ve naralar atılarak etkileyici gaz cümleler kurulur.
crixus reyizi hatırlatır.
mel gibson in cesur yurekde yaptığı konusma gelir.
i 'll fight till from my bones my flesh be hackd sozuyle machbethi hatirlatir.
kanuni sultan süleyman'ın ölmeden önce yaptığı şeylerden birisidir.

(bkz: muhteşem yüzyıl)
diye bir şey yoktur, adı üstünde savaştır bu YGS sınavına giren öğrnecilere başarı motivasyonu değildir.
Bir savaştan önce komutan konuşur, konuşur ki sonu ölümle biteceğini herkesin adı gibi bildiği o savaşa başlamadan önce ölmdeden önce helalleşmektir, burda ölümün ölüm değil, yeniden diriliş olduğuna işaret etmektir. Bir ülkenin şafağında dalgalanan bayrağının ve o bayrak altında özgürce yaşayan insanların özgürlüğü adına kanını canını vermeye gelmiş o insanları takdir etmektir.
Tarık Bin Ziyad'ın tarihe kazınmış zaferinden önceki yaptığı şu konuşma gibi “Arkanızda düşman gibi deniz, önünüzde deniz gibi düşman. Nereye kaçacaksınız? Vallahi sizin için ancak sadakat ve sabır kalmıştır. Düşmanın silahı, teçhizatı ve erzakı boldur. Sizin silah olarak ancak kılıçlarınız, erzak olarak da düşmanın elinden sahip olabileceğiniz vardır.”
Cilalı apoletlerle savaş kazanılmaz. Komutan bizzat cephede bulunmalıdır.

(bkz: osman Pamukoğlu)
o anda yapılması zorunlu olan etkileyici bir davranıştır.
candan etme konuşmasıdır.
"cömertsin derler maldan ederler, yiğitsin derler candan ederler." ATasözü
(bkz: fatih terim) (bkz: hadi aslanlarım)
yarım saate kadar taaruza geçecez, aç acına taaruz olmaz, kuru fasulye yaptırdım, bol bol yiyin bakayım,

kuru fasulye yeneceeeek, yeee...
biz askerdeyken helikopter tatbikatı olacaktı. bölük komutanımız bölükten 10 süper atik, taşşaklı asker seçti. bir de beni haliyle. kısa dönemlerin malı olarak. silahla tek sıra halinde çökme yaptık. bölük komutanımız dedi ki, arslanlarım. burada bir tatbikat yapabiliriz, fakat bu tatbikat kim ne derse desin gerçeğe yakındır. bu sebepledir ki, koptere en son ben bineceğim, ilk ben ineceğim.

ulan dedim. bu bir zamanlar askerdik filminden alınmış bir skeç. hafif bir tebessüm belirdi gözümde. arkada er erbaş nasıl gaza gelmiş. ben gülüyorum. bu konuşmaların özgün olanı sanırım çok etkileyici oluyor. özgün olmayınca sikerler öyle konuşmayı. ya da çok film izlememek lazım. *
artık nasıl bir gaz veriyorsa yeri geldiğinde 300 spartalıyı yüzbinlerce askerden teşekkül pers ordusunun karşısına çıkartır. çıkartmaklada kalmaz çatır çatır savaştırır. etkili bir şeydir yani.

(bkz: termofil savaşı)