1. 1.
  allah ve vatan uğruna yapılan mücadeler de yaratanın kullarını koruması, onlara umut ve çıkış kapısı göstermesidir. en basitinden yıllardır anlatılan çanakkale savaşındaki erenler ve bir taburu yutan bulut anlatılır hep. bu iddialar yabancı subaylar tarafından yeminli ifade ile verilmiştir ama gel gör ki inanmak istemeyen her zaman bir kaçış yolu buluyor.

  daha fazla bilgi için;
  http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=227787
  2 -3 ... fewzi1907
 2. 2.
  (bkz: şehitler ölmez vatan bölünmez)
  2 -1 ... t square
 3. 3.
  "savaşlardaki mucizeler" lafı baştan sona yanlış olduğu için öncelikle şundan başlanabilir. mucize sadece peygamberlerin gösterebileceği nitelikte doğa üstü olaylardır. çanakkale savaşında peygamber olmadığına göre mucize falan yoktur. rivayetlerde manevi yönü kuvvetli adamlarının yaptıklarına ise keramet denir. hadi keramet denmek istedi diyelim. çanakkale savaşında keramet var mı?
  yakın zamanda yıldönümünü kutladığımız çanakkale zaferi sadece kara savaşı değildir. kara savaşından haftalar önce, nusret mayın gemisinin, gece vakti depoda kalan son 26 mayını döşemesi ile boğazlar ve istanbul ölümden dönmüştür. o mayınlar döşenmese idi onlarca ingiliz ve fransız gemisi istanbul'a dayanacak ve zaten savaşı bitirecekti. bunun elbette erenler merenler ile bir alakası yok.
  anafartalar ve conkbayırı'na gelince...o şehitlikleri görmeyen bilmez. türkiye'nin her yerinden gelen gencecik, küçücük yaşta insan, lazı, kürdü, hatta askerliği zorunlu olmayan yahudisi, anasını babasını, köyünü, sevdigini bırakarak gelmiş, üstü başı yırtık kıyafetlerle, aç suzuz haftalarca çarpışmıştır. Kanları toprağa düşmüştür. Canlarını orda bırakmışlardır. Niçin??? Bu zaferden bile sinsice pay çalmak isteyen takunyalılar istifade etsin diye mi? bu saçmalıklara inananlar Hiç düşünmüşler midir acaba, "ya böyle bir şey yoksa, ben günaha giriyrosam" diye??? Dine hurafe doldurmak sevap mıdır günah mıdır? Bu şehitlerin ruhuna ve onuruna yapılan düpedüz saygısızlığın hesabı elbette öteki tarafta sorulacak. Yok ereneler, yok sakallı dervişler. istanbul'un işgalini, antep'in, urfa'nın, edirne'nin işgalini niye önleyememişler acaba bu erenler? Bu uydurmaları o yıllarda askerden kaçan ve zikir hocalarının etekleri altında, tekkelerinde saklanarak geçiren asalaklar ve hocaları uydurmuş, bugün de onların torunları, falanca dersane abileri bu hikayelerin devamını, gencecik beyinleri yıkayarak devam ettirmiştir. Hep ölülerden, türbelerden medet umuyoruz. Cesaret ve onurumuzdan değil. Bunun gibi hurafeler yüzünden bu millet yüzyıllardır dünyanın gerisinde.
  2 ... goksunv
 4. 4.
  (bkz: kurtuluş savaşı)
  (bkz: çanakkale savaşı)
  ... minti
 5. 5.
  genellikle kazanılan zaferler sonrası ortaya çıkar bu ereler . sormazlar mı adama bi çok kaybedilen savaşlardan sonra , onlarca insanın ölümünden önce neredeydi bu adamlar diye ?? o savaşa gidenler imasız mıydı da yardım etmedin diye ?? mesela kafkas cephesinde ???

  sen gel bir savaşta 250 bin şehit ver , sonra birileri kalkıp bu savaşı inler cinler aldı desin . ayıp oluyor ama o toprak kan ağlar sonra ... aşağıdaki resmi rakamlardır , üfürükçü arkadaşlaa duyurulur ;

  ADANA (842) ŞEHiT
  ADIYAMAN (11) ŞEHiT
  AFYON (95) ŞEHiT
  AKSARAY (285) ŞEHiT
  AMASYA (32) ŞEHiT
  ANKARA (1772) ŞEHiT
  ANTALYA (183) ŞEHiT
  ARTViN (10) ŞEHiT
  AYDIN (1746) ŞEHiT
  BALIKESiR (4043) ŞEHiT
  BARTIN (254) ŞEHiT
  BAYBURT (21) ŞEHiT
  BiLECiK (854) ŞEHiT
  BiNGÖL (8) ŞEHiT
  BiTLiS (59) ŞEHiT
  BOLU (1405) ŞEHiT
  BURDUR (606) ŞEHiT
  BURSA (3737) ŞEHiT
  ÇANKIRI (972) ŞEHiT
  ÇANAKKALE (1788) ŞEHiT
  ÇORUM (1333) ŞEHiT
  DENiZLi (2195) ŞEHiT
  DiYARBAKIR (49) ŞEHiT
  EDiRNE (858) ŞEHiT
  ELAZIĞ (159) ŞEHiT
  ERZiNCAN (282) ŞEHiT
  ERZURUM (109) ŞEHiT
  ESKiŞEHiR (843) ŞEHiT
  GAZiANTEP (502) ŞEHiT
  GiRESUN (114) ŞEHiT
  GÜMÜŞHANE (39) ŞEHiT
  HATAY (283) ŞEHiT
  iÇEL (1218) ŞEHiT
  ISPARTA (55) ŞEHiT
  iSTANBUL (1648) ŞEHiT
  iZMiR (1720) ŞEHiT
  KAHRAMANMARAŞ (213) ŞEHiT
  KARAMAN (455) ŞEHiT
  KARS (1) ŞEHiT
  KASTAMONU (2425) ŞEHiT
  KAYSERi (771) ŞEHiT
  KIRIKKALE (232) ŞEHiT
  KIRKLARELi (366) ŞEHiT
  KIRŞEHiR (448) ŞEHiT
  KOCAELi (583) ŞEHiT
  KONYA (2488) ŞEHiT
  KÜTAHYA (1487) ŞEHiT
  MALATYA (141) ŞEHiT
  MANiSA (2174) ŞEHiT
  MARDiN (7) ŞEHiT
  MUĞLA (671) ŞEHiT
  MUŞ (7) ŞEHiT
  NEVŞEHiR (525) ŞEHiT
  NiĞDE (509) ŞEHiT
  ORDU (56) ŞEHiT
  RiZE (71) ŞEHiT
  SAKARYA (526) ŞEHiT
  SAMSUN (44) ŞEHiT
  SiiRT (40) ŞEHiT
  SiNOP (1488) ŞEHiT
  SiVAS (25) ŞEHiT
  TEKiRDAĞ (646) ŞEHiT
  TOKAT (47) ŞEHiT
  TRABZON (155) ŞEHiT
  TUNCELi (30) ŞEHiT
  URFA (383) ŞEHiT
  UŞAK (818) ŞEHiT
  VAN (36) ŞEHiT
  YOZGAT (661) ŞEHiT

  ruhları şad olsun ...
  3 ... mavici
 6. 6.
  mucizeler kendini sadece zaferlerde göstermez.
  şehadet için 250 binin canını feda etmeye koşmaşı da bir mucizedir.
  mucizeye karşı alerjisi olanlara duyurulur.
  -1 ... muhayyil
 7. 7.
  savaştaki en büyük mucize insandır, davaya inanmışlıktır. eğer sen haklı davan uğruna savaşıp ölmeyi göze alamazsan seni örten bulut sadece düşmandan kaçman için bir perde olacaktır.
  özellikle çanakkale savaşlarında hurafeye kaçan bu mucize söylentileri aslında bir noktadan sonra da orda canla başla aç karnına çarpışan askerlerimizin mücadelesine saygısızlıktır. yani etraflarında "yeşil sarıklı imamlar" olmasa bu savaşı kazanamayacaklar mıydı? bu tarz hurafeler uydurmadan önce işin nereye gideceği bilinmelidir.
  bir de kazandığımız savaşlardaki mucizelerden kaybettiklerimizi çıkaralım (1912 balkan savaşı, 18 ve 19.yy larda ruslarla, avusturyalılarla girilen savaşlar vs) ortaya çıkan sonuç eşittir iman, inanç ama neyin inancı? kendi vatanını savunmanın verdiği haklı ve ölümüne iman. bu kaybettiğimiz savaşlarda bu yoktu,çünkü savaş bizim anavatanımız olan topraklar içinde değil; bize tabi olan topraklarda yürütüldü. ordu bozuk, teknik zayıf ve iman da eksik olunca habire yenildik.
  o zaman bu mantıkla kaybettiğimiz savaşlarda da sis rusların, avusturyalıların, bulgarların vs üstüne çökmüş; onların yanında görünmez papazlar bize karşı savaşmıştı demek. yoksa neden kaybedelim?

  çanakkale'de ve kurtuluş savaşında bizi ayakta tutan ruh vatan sevgisiydi. elimizdeki son toprakları da kaybetmemek için ölümüne veridiğimiz iman dolu savaştı. varsın gerisini çocuklara hikaye olarak anlatsınlar.
  atatürk'ten çanakkale'ye ilişkin bir anekdot. "öndeki düşman siperleriyle ilk siperlerimiz arasındaki mesafe on metre. ilk siperdekiler için ölüm kaçınılmaz.ama hücum emri ile hepsinde çelikten bir irade tereddüt etmeden düşmanın üzerin saldırıyorlar. ilk siperlerdekiler ölünce ikinci siperlerdekiler arkadaşlarının yerlerini tereddüt etmeden alıyorlar. işte bize savaşı kazandıran türk askerinin bu iradesi, bu sarsılmaz inancıydı"

  not: copy paste olmadığı için sözler tam olarak böyle olmayabilir ama anlamı budur.

  güncel örnekler olarak da vietnam ve ırak'ı verebiliriz.
  2 ... balsikeste baysungur