bugün

ortaçağda siyah, şanslı renk olarak sayılmaktaydı. Ondan dolayı.

Evet
hindistanda siyah rengin sans getirdigine inanilir.
o yuzden durumu esitlemek icin beyaza oncelik verilmistir.
Benim aklimda kalan sebebi bu.
"teamül, kural böyle" diyen arkadaşlar, peki teamül neden bu şekilde tebarüz etmiş? açılışta siyah taşlar da beyaz taşlar da aynı şekilde dizilmiyor mu? bir tarafı üstün inkişaf ettirmek hakkaniyetli mi?
çünkü ilk taşı günahsız olan atar.
Siyahlada başayabilirsiniz. birşey değişmez sadece tahtadaki karelerin renklerini tesrten oynarınız.

Algıda seçicilik.
resmen ırkçılık.
kuralı öyle belirlenmiş.
ilk hamleyi neden siyah değil de beyaz yapıyor diye soruluyorsa yani bu neden beyaz rengine ait deniliyorsa bu dümdüz bir kural. Siyahta yapabilirdi. Yani fil çapraz gider at l şeklinde. At çapraz gidip fil l de gidebilirdi.

Üstteki yazar siyah ile başlayan oyuncunun haksızlığa uğradığını ima eder gibi sorgulamış. Yani bir oyuncu kendini beyazken veya siyahken daha avantajlı hissediyor olabilir. Bunun neden beyaz açılışı yapıyor sorusuyla alakası yok.

Ben her zaman karşı tarafa bırakırım seçim hakkını evet.
aslinda tam olarak bir aciklamasi yok. irkcilikla da bir alakasi oldugunu sanmiyorum, aksi halde oyun icerisinde beyazlar oyuna baslamak disinda farkli avantajlara da sahip olurlardi.

bilinen sebeplerden bir tanesi;
genelde herkesin siyah taslari istemesinden kaynaklanmaktadir. siyah tas isteyen kisi oyuna sonradan baslar. bu sekilde beyaz taslar oyuna baslama avantajina erisir.
sabit bir kuraldir. ayni hangi tasin nasil oynanacagi kurali gibi.

isteyen önce siyah tasla baslasin sonucta her oyun sonunda oyuncular taslari degistirmek zorundadir ve esit sekilde oyuna baslamak zorundalardir.
f.i.d.e ile konuyu müzakere ettim. Dedim belki siyahlar ilk sahaya çıkmak istiyor? Oyun bitince beyaz da siyah da kutuya dönüyor s.ktir et dediler.
Çünkü iki ordu karşı karşıya geldiği zaman illa bi kral ordusunu saldırtır. Yoksa savaş olmaz değil mi kardeşim? Rönesans zamanı konulmuş bi kural işte.
illa öküz altında boğazı arayacaksanız amk. Şu enerjiyi hayırlı işlere kullansanız milletçe refaha ererdik.
ırkçılık oyunda da kendini gösteriyor.
şimdi sjw ci ivneler ırkçılık diyecek ama bu oyunu ilk bulan kişiler hintlilerdir sonra daha gelişmiş halini persiler yaptı iyide bu insanlar beyaz değil ki oyunun kuralı böyle değişmesini istersen oyun çok farklı şekilde işler.
satranç maçları eşit sayıda oyunla oynanır, 8-10 parti gibi, böylece iki taraf da beyazla oynamış olur. hiçbir problem teşkil etmez.

ayrıca kasparow, alekhin gibi ustalar "siyahla" daha iyi oynarlardı. sicilya savunması gibi kolay anlaşılmaz bir bela, siyah için icat edilmiş, ve pekçok üstad tarafından başarıyla uygulanmıştır.

capablanca da "siyah"la çok can yakmıştır.

zaten 10.uncu hamle civarlarında hamle üstünlüğü durumu da genellikle ortadan kalkıyor.
Çünkü beyaz adam daha agresif ve saldırgandır.
Afrika'da asya'da avustralya ve amerika'da ne kadar soykırım ne kadar büyük katliamlar yapıldıysa ya beyaz adam yapmıştır, ya da azm ettirmiştir. işte ondan. Net.
birinin bir şekilde başlaması lazım çünkü. siyah olsaydı neden siyah diye soracaktık.
hic bi fikrim yok
o kadar anlıyorum iste satrançtan.
abd 'nin oyuna müdahalesini gösterir bir olgudur.
afro abd'li leri her noktada ezmek için yapılan faşizan bir yaklaşım.
akşam siyah taşları taksimde yakıp durumu protesto edeceğim.
çok önceden eski çağlarda siyah rengin şans getirdiğine inanıldığı için, oyuna başlama hakkının beyaz taşlara verildiğini okumuştum.

bir diğer bakış açısı olarak;
(bkz: ırkçılık) *
siyahla başlansaydı bu sefer neden beyaz değil diye sorardık bi yerden başlamak gerekmiş onlar da beyazdan başlamış. mantıklı bir neden aramaya gerek yok.
ilk taşı günahsız olanınız atsın.
Beyaz saflığın siyah karanlık ve derinliğin rengidir.
Bütün entryleri okudum. Özetle eşşeğin sikinden dolayı beyazların önce başladığı kanatine vardım.
çünkü her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün.. dur lan bu o değildi.
Aklar üstündür, karalar değildir.
Gizli ve subliminal bir mesaj içeriyor.