bugün

akıl sporu.
akıl ve strateji oyunu.
neredeyse 20 yıldır satranç oynarım, ''boğmaca matı'' denen şeye çok defa rastladım, bende mağduru oldum. ama bugün bende yapabildim. anısı olsun, diğeri bir 20 yıl sonra ancak olur sanırım.

https://lichess1.org/game...marble&piece=caliente
iki oyuncu arasında oynanan bir masa oyunudur. Seneler önce ilkokul döneminde öğrenmiş ve lise döneminde oynamayı bırakmıştım. Son bir yıldır tekrar oynamaya başladım ve gerçekten bu oyunu bilip de oynamadan geçirdiğim her seneye üzülüyorum. Şans farktörünün olmadığı, tamamen strateji ve odaklanma üzerine oynanan bu oyunu şimdilerde çevrimiçi olarak oynuyorum. Hem lichess üzerinden hem de chess.com üzerinden oynamaya devam ediyorum. Ancak ratingler ikisinde çok farklı nedenini çözemedim yaklaşık 300 puan fark ediyor ve chess.com’ da daha düşük kalıyorum.
Satranç hayat gibidir David, demişti babası. Her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işine yarar, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi, satrançta da skor tutulmaz. 10 parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. Satrancın güzelliği budur işte. işler her an tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapacağını kestirebilmek."
Zeki insan oyunudur.

O yüzden islamcılara göre günahtır hahah
ilk defa anasınıfında bizim öğretmenimiz olmayan bir hocanın bizim sınıfa gelip oynatmaya çalışmasıyla sıkıntıdan ağladığımı hatırladığım oyun, ayrıca bir stephen zweig eseri. *
Harika bi oyun ancak, kral icin piyon ve hersey feda edilir hissini bilinc altina veriyo , onun icin tehlikeli olabilir.
Bir spor dalıdır.Mükkemel zeka oyunudur oynamaktan kolay kolay sıkılmazsınız kendinize göre dişli bir rakip bulursanız.lichess ve chess com adlı sitelere ücretsiz üyelik yapabilirsiniz.lichessi daha sade ve kolay buluyorum ben.Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez uygulamasını bolca görürüz bu oyunda.
icat edenin a koyayım. Her yenildiğimde deli oluyorum sağı solu kırıp dökmek istiyorum. Ne illet oyunmuş. Kurtulamıyorum da. Yendigimde zevkten 4 köşe oluyorum, yenilince ruh hastası psikopat. Allah belasını versin böyle oyunun. En zararlı bağımlılığım.
Lichessde günü 10 oyun yapmadan geçirmiyorum. Dikkatsiz, kafam başka yerde olduğu zaman hata yapıyorum. Yoksa puanım 1600 olurdu. Şu an 1250 1450 arasında gidip geliyor.
Şans faktörünün olmamasını seviyorum. 2 taraf ta eşit koşullardadır. Tek şans faktörü rakibinizin sizin hamleleri okuyamayıp hata yapmasıdır.