bugün

satranç oynama durumu.
çok keyif alınan anlardandır(mat eden ben olunca tabi)
zamanın nasıl geçtiğini anlamamanıza sebep olacak durumdur.
insanın oynarken stratejist kasılmalar yaşadığı durum.
zihni diri tutan, hırsı kontrol altında tutup, stres ve zaman yönetimi yapmanızı sağlayan harika oyun.

her gün icc'de, en az beş dakikalık, 20 oyun oynuyorum, harika oluyor.

(bkz: icc)
Netten oynamak da tavsiye edilir.yahoo/chess.
Satranç oynamak : Hayata başka pencerelerden bakabilme durumudur . Her ne kadar toplum tarafından " ineklerin oynadığı oyun " olarak adlandırılsa da her insanın öğrenmesi gereken bir zeka oyunudur. Eğer satrancı hayata indirgeyebilir iseniz , zaten hayatta da başarılı olmanız kaçınılmazdır. Örneğin; hayatta bulunduğunuz konumda her zaman kullanılmayı bekleyen " piyon nitelikli insanlar "vardır ya da kendinizi "satrançtaki at" gibi gizleyerek sinsi hamlelerle karşınızdaki insanı zor seçimlere zorlayabilirsiniz .Eğer hayatta vezir olamıyorsanız , piyon olmayı da kabullenmiyorsanız, şahınızı devirmeyi de bileceksiniz .
akıl ve zeka kullanmak konusunda sizi doruk noktalarına çıkaracak tahta üzerinde oynanan eski bir oyun. gereklidir oynamak lazım.
çok sevmeme rağmen oynayacak adam bulamadığımdan yıllar var ki oynamadığımdır.
bilgisayarla oynuyorsanız sizi ctrl-z kombinasyonunu kullanmaya davet ediyorum. gayri ahlaki ama en azından kafaları yemezsiniz. onun kadar logaritma hesabı yapabilmeniz imkansız ne de olsa...
Satranç oynamak hem vakit öldürücü hem de kişiyi kotu düşüncelerden alikoyan bir şeydir.Eski bir satranç oyuncusu olarak soyluyorum hayatinizda hic birnseyi düzene sokmaz ama oynadiginiz donemde onla meşgul olduğunuz için başka olumsuz birşey dusunmezsiniz bütün dikkatinizi satranctadir.Kisa vadede depresyondan kurtarir geçici rahatlik sağlar ama uzun vadede boş iştir aslinda.
Düşündürür. Bu yüzden bazı kesimler tarafından istenmiyor olabilir.
Zihni canlandırır. Biri şu cübbeli maymuna öğretsin.
az önce bir tarikata denk geldim emmeli gömmeli satranç oynuyorlardı, allah muhafaza.
Kuranda satranç oynamakla ilgili bir ayet var mı merak ediyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa bizi aydınlatsın isterim. Hadisler meselesi karışık bir konu .bu nedenle hiç o topa girmiyorum.

Satranç oynamak güzeldir hele de rakip size denk biri ise.
Az önce yillardir benden çalışkan ve zeki olduğunu sandigim abimle oynadığım ve onu iki kere yendigim oyun. Karizmasi çizilmesin diye yo yo ben yendim yaptı ama hersey ortadaydi.tabi annem yine ona inandı * .
bu aralar ofiste böyle bir olay başladı bende dahil oldum yeni yeni öğreniyorum.
Kendimi zeki sanmama neden oluyor.

Oynanıyorum aslında ya. 16 yaşımda bıraktım. 16 yaşımda başlamıştım.
bağımlılık yapar
oynarken tüm insani duygularınızı yazarsınız hırs azim kıskançlık.
kişinin ofansif düşünmede ve risk almada bir tık ileri götüren zeka oyunudur.
“ Lichess “ programını tavsiye ederim. dünya şampiyonlarına kadar herkesin oynadığı en kalifiye satranç programıdır. oynadığınız oyunu analiz ettirebilir, yaptığınız hamleler için gelişmiş algoritma motoru sayesinde şöyle yapsanız daha iyi olur önerilerini görebilirsiniz.
stres attıran eylem. hoş ve eğlenceli.
Lichess'i olan varsa bana da yazabilirsiniz.