bugün

bilgisayar ortamında oynanan satranç için geçerli bir olaydır. dünyanın en iyi oynayanı gelse dahi sizle baş edemez çünkü sizin hamlenizi başka bir şey şekillendirecektir.

uzatmadan anlatıyorum...

mynet gibi satranç oynana bilinecek bir internet alanında rakiple karşı karşıya gelinir.

hemen ardından bilgisayara karşı oynayabileceğiniz başka bir satranç oyunu açılır.

tek yapmak gereken ise artık şu kalmıştır, karşı tarafın size yaptığı hamleyi sizde diğer ( bilgisayara karşı olan ) oyuna yaptıktan sonra, bilgisayarın size karşı yaptığı hamleyide o masum kurbanınıza yapmak.

eğer bilgisayarı yenebiliyorsa yapacak bir şey yok. gerçi şu ana kadar bilgisayarı da yenebilen olmadı diye biliyorum.

tezahürata gerek yok...
Güzel bir hiledir fakat oyunu gelişmek yada oynayarak zevk alamayanların uygulayacağı yöntemdir.
söylenmese daha iyi olacak hiledir.
dostum bu hile bir harika!
Cogu online satranc sitesinde engellenebilen hile.
bilgisayarı 10. zorluk derecesinde yenen birisi olarak bana sökmeyen hiledir. ayrıca bu hileyi yapanları fişlemek zor değil, anladığım zaman kesinlikle yenilmem.
satranç programı kullanmaktır. ancak oyuncu profesyonel satranç oyuncusuysa çokta mühim olmayan hiledir.
bir zamanlar mynet'de denenendir.

Yazışmalarından gerizekalının teki olduğu anlaşılan bir ergen chessmaster-vari hamlelerle bana karşı oynuyordu. Zeka dolu hamleler arasında 'şimdi bak nası hamle yapcam, ağzını kıcam ehehe' falan diyor, hamle sırası bana gelince 'hadi oyna güzelim, hadi ne bekliyon oynasana' gibi mallıkllarla devam ediyordu. Tabii ben 7-8 hamle sonra olaydan emin olunca açtım arena'yı, rypka'yı da çalıştırdım, pozisyonu aynen aktardım ve bunu evire-çevire, eze eze, aşağılayarak yendim. Bu bebe bir ağladı var ya hayatımda bu kadar kahrolan bebe görmedim, ne önce ne de sonra.
'Ben bosnalıyım, türkleri çok seviyordum ama artık sevmiyorum' dedi, ben de 'baban mı? Ne olmuş babana?' Dedim. Ayrıca özetle salaklıktır ve benim de bir zamanlar yaptığım salaklıktır. Satrançtan anlayan biri olayı anında çakar.
yapılan aktivite satranç izlemektir.
windows'un satrancı ile olmayacak hiledir, ancak chess master gibileri kullanılırsa oluru olabilir.