1. 81.
    hic bi fikrim yok
    o kadar anlıyorum iste satrançtan.
    ... e f f e
  2. 80.
    abd 'nin oyuna müdahalesini gösterir bir olgudur.
    afro abd'li leri her noktada ezmek için yapılan faşizan bir yaklaşım.
    akşam siyah taşları taksimde yakıp durumu protesto edeceğim.
    2 ... mukukulu
  3. 79.
    çok önceden eski çağlarda siyah rengin şans getirdiğine inanıldığı için, oyuna başlama hakkının beyaz taşlara verildiğini okumuştum.

bir diğer bakış açısı olarak;
    (bkz: ırkçılık) *
    6 ... filozofcasper
  4. 78.
    siyahla başlansaydı bu sefer neden beyaz değil diye sorardık bi yerden başlamak gerekmiş onlar da beyazdan başlamış. mantıklı bir neden aramaya gerek yok.
    10 -1 ... sezenist a feminist
  5. 77.
    Ne kadarda satranç bilen varmış Türkiye'de ya onu fark ettim.
    ... caysevenadam
  6. 76.
    satranc orta asya'da oynanmaya baslamis bir oyundur ve taslar ilk zamanlar beyaz siyah olarak degil gri kil toprak rengi ve kirmizi toprak rengi olarak ayrilmistir. orjinal satranc oyununda siyah ve beyaz seklinde bir ayrim asla olmamistir.

oyuna kimin baslayacagi ise satranc gibi elit bir oyunda taraflarin birbirine olan nezaketi ile her oyunda farkli bir sekilde belirlenmistir. taslarin bununla alakasi yoktur.

satranc taslarinin renk ayrimi orta cag avrupasi zamaninda beyaz ve siyah olarak degismistir ve bu noktada siyah rengin her zaman kotu sans ile adlandirildigi orta cag avrupasinda, onceligin beyaz taslara verilmesi de gayet olagan bir nedendir.

bunun disinda kesin bir neden yoktur. kural boyledir.

futbol zeminindeki cizgiler neden siyah degil de beyaz gibi bir sorudur bu... cevabi cunku oyledir... yoksa kar kis olan ulkelerde saha cizgilerini beyaz yapmak gibi bir salakliga imza atmazlardi herhalde dgil mi?
    3 ... wake up neo
  7. 75.
    Oyunun kurallarını koyan kişi bunu kafaya takmadığı için.
    1 ... azkaban tutsagi
  8. 74.
    ırkçılık olduğu ve insanlar o zamanlar kendilerini siyahlardan üstün görmek istediği için olabilir.
    1 ... anambunelan
  9. 73.
    ilk taşı günahsız olanınız atsın.
    Beyaz saflığın siyah karanlık ve derinliğin rengidir.
    1 -1 ... yaninageldimcorabinideldim
  10. 72.
    Bütün entryleri okudum. Özetle eşşeğin sikinden dolayı beyazların önce başladığı kanatine vardım.
    2 -1 ... enkidu1986