1. 67.
    "teamül, kural böyle" diyen arkadaşlar, peki teamül neden bu şekilde tebarüz etmiştir? açılışta siyah taşlar da beyaz taşlar da aynı şekilde inkişaf ettirilmiyor mu? üstelik, savaş sanatında "savaşın açılışında inkişafen üstün çikmak, zaferin yarısıdır" diye bir ilke varken.
    2 -1 ... salvatoreadamo
  2. 68.
    Aklar üstündür, karalar değildir.
    2 -5 ... alpertunna
  3. 69.
    siyah tarafın başlamamasını ırkçılık olarak yoranlar dahi olmuş. birinin başlaması gerekiyor. bana kalırsa siyahın sonradan başlaması rakibini tartıp önlem alması için çok daha iyidir.
    1 ... t i b b
  4. 70.
    zarla oynanan bir oyun olmadigi icin.
    1 ... mike patton
  5. 71.
    ırkçılık kökenli bir gelenektir.
    1 ... konuneydi
  6. 72.
    ışık genelde beyaz olur. ışık olmazsa gölge olmaz önce ışık sonra gölge oluşur, beyaz sanki ışık gibi o görülmeden siyah gölge gözükmez. Aynı zamanda siyahın örtücü bir özelliği var, belki bunların da katkısı olmuştur. ilk taşı en günahsız olanınız atsın diye hz. isa’nın sözü var beyaz bunu da simgeliyor olabilir. Çok fazla ihtimal var.
    1 ... ilhamperimnerdesin
  7. 73.
    çünkü her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün.. dur lan bu o değildi.
    3 ... exlamabin
  8. 74.
    Bütün entryleri okudum. Özetle eşşeğin sikinden dolayı beyazların önce başladığı kanatine vardım.
    2 -1 ... enkidu1986
  9. 75.
    ilk taşı günahsız olanınız atsın.
    Beyaz saflığın siyah karanlık ve derinliğin rengidir.
    -1 ... yaninageldimcorabinideldim
  10. 76.
    ırkçılık olduğu ve insanlar o zamanlar kendilerini siyahlardan üstün görmek istediği için olabilir.
    ... anambunelan