1. 1.
  satranç zekayı geliştiren, üstün türk ırkına fayda sağlayacak bir oyundur. oyuncu kendini gerçekten savaşta zanneder ve askerlerini yani piyonlarını ona göre hareket ettirir. 24 saatte sonuç alınamayan satranç oyunları bile vardır. timur, yavuz ve şah ismail'in satranç meraklısı olduğu bilinmektedir. özellikle timur bu konuda çığır açmış, kendi özel taşlar yaptırmıştır. yani satranç tahtasını onbire çıkarmış ve taşlara iki deve, iki zürafa, iki boğa, iki aslan, iki debbâbe, iki öncü, bir vezir, bir gözcü ve diğer bazı taşları eklemiştir.
  1770 yılında yabancılar tarafından yapılan satranç oynayan robotun adı da türk'tür. (the turk)
  terminator sarah conner chronicles adlı televizyon dizisinde satranç oynayan, dünyayı ele geçirip insan ırkını yok etmek isteyen yapay zekanın adıda türk'tür.
  türkler zekidir, zeki oldukları için bu tür şeylere konu olmuşlardır. üstün türk ırkı için tüm türk çocuklarına okullarda satranç öğretilmelidir.
  timur'un büyük satrancı

  http://i.hizliresim.com/zmLNy9.jpg
  2 -1 ... silik yazarin hayaleti
 2. 2.
  zeka gelişimi icin yegane oyunlardan biridir. Okullarda zorunlu hale getirilirse çocuklar sıkılabilir fakat çocuklara oyun farklı yollardan sevdirilırse daha iyi verim alınabilir.
  1 ... yersiz yere yellenen yazar
 3. 3.
  Kafirliktir, zindikliktir. Zinhar müsade etmeyiz.

  Maide 50:
  "Ey iman edenler! içki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz."

  Görüldüğü gibi dikili taşlar diyerek satranci kastediyor, bunlar seytan isi pislikler uzak durun satranctan falan.
  2 -4 ... gobek adim recep
 4. 4.
  biz öğrenemedik bari onlar öğrensin dedirten durumdur.
  1 ... excellency1923
 5. 5.
  evet seçmeli müzik dersi yerine seçmeli satranç dersi olmalıdır. saçma sapan yıllardır blok fülüt çaldırmaktan bıkmadılar.
  bir de çinlilerin go oyunu da çok meşhur ve güzel. fakat 1 saatte bitecek bir oyun olmadığı, bazen haftalar, aylar sürebildiği için eğitim sistemine uygun değil sanırım.

  edit: gerici bir yobaz veya eksilemek için eksilemiş bir veled eksilemiş.
  hayır derdin ne onu anlamadım.
  1 -1 ... breaking bed
 6. 6.
  şöyle bir anımı paylaşayım, yıllar önce öğrencilerime satranç öğrettim ve ilçede düzenlenen yarışmada birinci oldular. neyse madalyalarını aldılar bende gitti okul müdürüne gösterdim. madalyaları önüme attı ve

  - bu ne ya, oyunda birinci gelmişsiniz birde övünüyorsun. bilgi yarışmasında birinci gelin bilgi yarışmasında.
  3 ... gemek
 7. 7.
  Ben birinci sınıftayken haftada bir saat satranç dersimiz vardı, sonra neden bilmiyorum kaldırdılar.
  ... nicksevenadam
 8. 8.
  katıldığım önerme. orta okula gittiğim yıllarda deli gibi oynardım. birgün sınıflar arası turnuva düzenlendi, katılayım dedim. ilk üç turu çok rahat şekilde geçtim. dördüncü turda ki rakibim benden ufak veledin teki. bunuda harcarım diyorum içimden. demez olaydım veled beni rekor sürede şah mat etti. meğerse ilk okuldan beri oynuyormuş. zaten şampiyon o olmuştu. arkadaşlara anlatırken tek tesellim buydu.
  ... havayaokatanmagandaelf
 9. 9.
  Desteklediğim kampanya, zeka geliştiren bir aktivite.
  ... kudurtanbazlama
 10. 10.
  +1 ile katıldığım öneridir.
  1 ... sessiz geveze