bugün

64 kare de oynanan bir oyundur satranç.. peki en güçsüz taş hangisi acaba? hadi bakalım kafa yorun awk biraz..

bence en güçsüz taş rakibin taşlarıdır. *

açık ve net evet.
"Şah"tır.

Güçsüz olmasa bu kadar korunmaya ihtiyaç duyulmazdı.
en güçsüz taş, en olmaması gereken yerde olan taştır.
Pioneer.
'şah' diyen arkadaşlara sonsuz saygı duyuyorum peki ya galip gelen tarafın şah'ı o halde o şah en güçlü şah olmuyor mu? *
bunun cevabı değişken olmasa böyle bir oyun olmazdı.
Karşıdaki oyuncu.

Karşımda herkes güçsüzdür satrançta.
(#42047786) hayır tabiki de, sanki şah bir şey mi yapıyor kıçını devirip yan gelip yatıyor, kazanan o gibi görünse de asıl kazanan onu korumak için savaşanlardır ve güçlü olanlar savaşanlardır. Evet.
Piyondur.
şahtır. fazlasını düşünmeye gerek yoktur.
(#42047800)
görsel

Bak bakalım bu oyun sonuna beyaz şah yan gelip yatıyor mu? tabir caizse beyaz şah siyah şah ı yerle yeksan ediyor. *
piyon diyen arkadaşlara da saygı duyuyorum ancak piyon en güçsüz değil, en şerefsiz taştır. ulan herif kendi değerini satıp yeri geldiğinde vezir, kale, fil, at olabiliyor bukalemun gibi yavşak *

açık ve net evet.
piyon azmederse vezir bile olabiliyorken piyon diyenlere anlam veremedim.

eğer bir taş seçilecekse bu şahtır.
nedeni de bir oturuşta bir kuzuyu devirdiği için yerinden kıpırdayamamasi ehe.
Kaybettiğin taştır.
Hepsinin kendine göre bir önemi, bir gücü vardır. Piyon desen sona ulaşınca sana vezir bile olabiliyor. Bence attır. Bilmiyorum benim piyondan sonra gözüm kapalı feda ettiğim tek taş at. En güçlüsünü soran olmamış ama zaten vezir olduğunu herkes biliyordur.
Onu siktir edin cevap belli. Şeyi soracam. Bu ecnebiler şaha quenn, vezire king mi diyorlar.
Şah, oyun boyunca şah atak yapmaz, hep korkar ve saklanır. Korkaktır. Güçsüz, rezil ve ezik bir taştır. Zaten eninde sonunda geberir gider.
1-şah
2-at
3-piyon.
çevresi kapalı kale.
piyon oyun başında güçsüzdür. fakat potansiyeli vardır. potansiyelini keşfetmek için kendine güvenmeli ve hiç bilmediği topraklara kadar hedefine odaklanarak yürümelidir. aynı zamanda cesurdur savaşa en önde gider gerekirse amaçları için ölür.
şah.
gerçekte de öyle değil mi zaten?
taşların gücü yoktur. Taşların yetenekleri vardır.
Piyon diyen gerçekten satranç oynamayı anlamamıştır. Satrançtaki en güçsüz taş, herkes tarafından korunmaya muhtaç olan şahtır.
hamle rakipteyse...ve o taşı koruyamıyorsanız ...
Güçsüzlük açısından bütün taşlar eşittir.
çünkü tek hamleyle hepsi alınabilir.
taşların gücü aynı anda kontrol ettikleri kare sayısı ile ölçülür
yaklaşık ölçü budur...
taşları güçlü yada güçsüz yapan oyuncudur.
piyon değildir ayrıca piyon çapraz gitmez, düz gider çapraz yer. piyonun başlangıç karesindeki değeri ise dörttür Ve bu değer dört piyonun konumuna göre 4 puanın altına düşebileceği gibi 28 puana kadar da çıkabilmektedir.

şah ise hiç değildir. şah tüm satranç taşlarını parmağında oynatan en kuvvetli taştır. tabir-i caizse kaleler başta olmak üzere, filleri, atları dahi ''piyon'' olarak kullanır. o yüzden değil midir şaha king denilmesi..

son olarak, anladığım kadarıyla bazı arkadaşlar satranç taşlarını sayısal değerlerine göre değerlendirmişler lakin bilinenin aksine satranç taşlarının değerleri de;

v=9

k=5

f=3

a=3 değildir.

Hafızam beni yanıltmıyorsa, Satrancın büyük usta (grand master) normuna sahip Howard Staunton The Chess Playes Handbook kitabı ile satranç taşlarının sayısal değerlerini; At = 3.05 Fil = 3.50 Kale = 5.48
Vezir = 9.94 olarak tanımlıyor. bazı satranç ustaları ise vezirin sayısal değerinin 22,75 kalenin ise 14 puan olarak tanımlıyor. yani satranç taşlarını sayısal değerlerine göre değerlendirmekte asla doğru değildir.

en son olarak ise, ilk entry de beyan etmiş olduğum üzere satranç tahtasındaki en güçsüz taş; rakibin taşlarıdır. *

açık ve net evet.
güncel Önemli Başlıklar