bugün

mantıklı bir açıklaması var mi bilmiyorum ama bana hakkaniyetsiz bir uygulama gibi geliyor.
(bkz: ırkçılık)
lanet olası beyazların, afrika kökenli siyahi vatandaşların üzerinde oynadığı oyundur.
sözlükte sorulmuş en mantıklı ve cevabı bilinmeyen güzel sorulardan biridir.

kimse niye merak etmedi acaba bu zamana kadar.

illa bir sebebi olması lazım.
Taşlar dizilmeden rastgele bir noktaya bakmadan bir piyon koyulur. Birinci oyuncu çift ikinci oyuncu tek der. Hangisinin tahmini doğru ise o başlar. Daha adaletli. Renk ayrımına karşıyız.
(bkz: NO to racism)
(bkz: teamül)
kavga çıkmasın diyedir.
(bkz: ilk taşı günahsız olanınız atsın)
Ilk bir tas baslamali cunku.
ırkçı bir oyun olduğundan.
http://www.alinalami.com/...-move-first-in-chess.html
(bkz: osuruktan nem kapmak)
Ortaçağda siyah şanslı renk olarak sayılmaktaydı. Bu sebeple başlama sırası beyaz taşa verilmekteydi. Ancak beyazın bu hareketi 19.yy'da standart haline gelebilmiştir.

Kaynak : m.inploid.com/t/satrancta-neden-ilk-hamleyi-beyaz-tas-yapar/42659/
Çünkü kural öyle kardeş. *

Obaa cok aciklayici oldu ha.
çünkü çok kir gösteriyor.

bir an önce yapsın bitirsin de hamlesini yıkayıp temizleyelim diye.

temiz oyun.

(bkz: fair play)
(nasıl çıktığını bilen arkadaşlar için) kral ben beyaz taşları alırım dediği içindir.
Amerika tennesee eyaletinde icad edilmiş bir oyun (klu klux klanın başkenti yani)

o devirde zencilerin g.tünü kesiyor bu abiler tabii ki de oyunu beyaz piyon açacak.
Olum her şeye bir anlam yüklemeyin lan. Biri ilk başlayacak illa zar mi atsınlar ilk kim başlayacak diye tavla sanki anasını satiyim.
çünkü beyaz çok çabuk kirlenir ve kir gösterir.

bir an önce hamlesini yapıp bitirsin de hemen temizleyelim diye ona öncelik tanırlar.
Çünkü beyaz temiz renktir. Siyah öyle mi ? değil. işte bunlar hep seks.
ÇÜNKÜ SATRANÇIN iLK BULUNDUĞU YER TENEESE DE DÖNEMiN BELEDiYE BAŞKANI FEDERiC NEOPLAN SATRANCI GELiŞTiRDiĞi iÇiN VANDALLAR TARAFINDAN KATLEDiLiR. BUNUN ÜZERiNE TENEESE EYALETi BAYRAĞINI 1 GÜNLÜĞÜNE BEYAZ OLARAK DEĞiŞTiRiR. BU YÜZDEN SATRANÇTA OYUN HEP BEYAZLA BAŞLAR.
Sorunun cevabını bilmiyorum.

Ancak bana kalırsa herhangi bir mantığı yok. Maksat taraflardan birini avantajlı başlatmak oyuna. Bu yüzden satrancın çiğnediğim tek kuralı. Hangi rengi seçersem seçeyim önce başlamayı dönüşümlü olma kuralına bağlıyorum. Böylece eşit bir mücadele oluyor.
Zaten savaşı ilk baslatan hep beyaz adam olmuştur.
satranç tarihine bakıldığında ilk siyahın başladığı oyunlar olmuştur. (bkz: immortal game)
Daha sonraları satranç kulüplerinin kurulması ile new york ve londra satranç kuluplerinin önerisi ile "beyaz başlar" halini almıştır.
http://www.youtube.com/watch?v=ja2DxIxDnpU