bugün

cevabı merak edilen sorunsal.

bence fildir zira at sadece l çizebilir fil ise çapraz yönlere gider l kuralı olmadığı için daha kullanışldır.

edit : ne eksiliyorsunuz amk atlar rakibin üzerinden atlar ancak karşısında ya da çaprazında kale ya da fil varsa sıçar. yemesi için rakip taşın l yönünde olması gereklidir. o da olursa. fil tamamen gafil avlar.
At 2,5 fil 3 puandır.

Edit: dallamalar bilgi içerikli entrylerden rahatsız.
iki atta aktif olarak oyundaysa at daha değerlidir.
(bkz: taş yerinde ağırdır)
benim gibi kötü bir satranç oyuncusu iseniz rakipte olmayacağını isteyeceğiniz şey kesinlikle attır. şerefsizin nereye gittiği bile belli değil. karşınızdaki elemanı bir anda bıyık altından sırıtarak şah mı, vezir mi hehehe derken bulabilirsiniz bu namussuz yüzünden.
ikisi de değerli değildir. en değerli olan piyondur.
hiçbir taş diğer taşın üzerinden zıplayamaz; at dışında. at, bir cepheye arkadan giren yıldırım ordusu gibi. sessiz sessiz L çizerek girer, vezirine veya kalesine yol sağlar.
Bence en değerli olan su alttaki siyah beyaz kareler satsak ne kadar verirler acaba.
baslangicta at sonlara dogru fil.
(bkz: fill in the blanks)
başlangıçta atı destekleyerek baskı yapmak daha kolaydır, atla baskı yapan taşları desteklemek daha kolaydır.yine de sadece iki fille merdiven matı denenebilirse de ki şah yürütmeyi bilen bir oyuncu iki fille merdiven matından da kurtulur fakat sadece iki atla mat yapılmaz.
en güçlü taş olan vezir kendisini tehdit eden her taşı o el alabilir çünkü hepsi görüş açısına girer ama kendisini tehdit eden attan kaçmaktan başka çaresi yoktur.
taşların dizilimine göre değişecek karşılaştırma. Tigran Petrosyan'ın yeri geldiğinde bir kaleyi piyon ile takas etmesi bu işe en güzel örnek. önemli olan at ya da fille izleyeceğiniz hamle yolu.
hayatın öğrettiği;

en değerlisi piyonlar.

bir tek şah uğruna atlar tepişiyor filler dövüşüyor hep piyonlar eziliyor.
Herkes ciddi seyler yazmis. Ben de bir hikaye ile devam edeyim. Cocuklugumda mahallemizde ismail abi vardi. Buyuk abimin sinif arkadasiydi. Babasi universiteye gitmesine izin vermedi. Bakkali uzerine yapti. Bir de nisanladi. Ismail abi de bakkala bakarken satranc oynardi. Genc adam tabi cani sikiliyor. Surekli beni cagirirdi gel satranc oynayalim diye. Benim de canima minnet. Benden 8-10 yas buyuk birisi beni adamdan sayip satranc oynuyor benimle. Cok iyi bir satranc oyuncusu oldugumdan (o zamanlar ve yasima gore) (hemen siktiri cekmeyin) iki macin birini ben aliyorum. Ve ati cok iyi kullaniyordum. Bir gun ismail abi kalemi ve atimi ayni anda yiyecek pozisyona geldi ve kalemi degil de atimi yedi. Abi neden oyle yaptin dedim. Dedi ki "ulan senin vezirinle atin arasinda kalsam da atini alirim" dedi. O gun bu gundur at her zaman filden daha degerlidir benim icin.
en güçlü taş olan vezir kendisini tehdit eden her taşı o el alabilir çünkü hepsi görüş açısına girer ama kendisini tehdit eden attan kaçmaktan başka çaresi yoktur. buda atı diğer taşların yanında ayrı bir havalı ayrı bir yakışıklı yapar. aynı zamanda 4 ten fazla yöne gidemeyen, kıçını koyduğu renkten ayırmayan filin tek avantajı istediği kadar gitmesidir. bizim soylu atı ise hedeften hiç bir şey alıkoyamaz bir şekilde hoplar zıplar diğer taşın kafasına çöker ayrıca 8 farklı yöne gidebilir çok daha kullanışlıdır.
ben sokar geçerim gerisine karışmam.
usta oyuncuları izleyerek bir piyonla bile neler yapılabilindiğine şahit olduğunuzda bu sorunun saçmalığına kanaat getirirsiniz.
oynayış şekline göre değişir. filin menzilli çok uzundur ama filin alternatifi (benzeri hareketi yapabilen) vezir vardır. ama atın alternatifi (benzeri hareketi yapabilen) yoktur ve amatör biriyle oynuyorsanız atın yapacağı hamleleri hesaplamakta zorlanacaktır. bu da size avantaj sağlar.
bireysel tercihim attır.

tüm taşları aşarak hamle yapabilir olması buna yeterlidir.
at nedir ya garip garip ilerliyo, tarzı yok bi kere.
At tabi ki.
Üstad alekhine dediyse bir bildiği vardır.
Ayrıca (bkz: at avrat silah)
Oyun stratejinize göre taşlar değer kazanır veya kaybeder.Kimi zaman bir basit bir piyon vezirden değerli olabiliyor.Ama savunmanın düşmez kalesi at adamdır.
belirlenen stratejiye göre değeri değişmektedir.
ikisi de hayvan, ikisi de canlı bunların, neden ayırıyorsunuz ayıp değil mi?

kutup ayıları çok yalnız, hanginiz gidip de bir kutup ayısına "kardeş gel iki lafın belini kıralım" dediniz? hep ayrımcılık, hep ötekileştirme, ayıp...
güncel Önemli Başlıklar