1. 1.
  dün gece tv'de özel kuvvetler adlı askeri programı izlerken aklıma dank etmiş hadise. türk milleti olarak sualtı taarruz kuvvetleri mizle ne kadar iftihar etsek azdır diye düşünüyorum. zira bahsettiğim tv programında adı geçmemiş olsa da dünyanın en güçlü özel askeri birliği olduğundan en ufak bir şüphe duymak katiyetle mümkün değil. lakin aklıma takılan bir meseleyi sözlükte sizlerle paylaşmak istedim. malumunuz en büyük problemimiz terör. binlerce insanımız hayatını kaybetti, kaybediyor. hal böyle iken sat komandolarımız, bu güzide askeri birliğimiz uluslararası sularda bir deri bir kemik kalmış gariban, ekmek parası peşindeki savunmasız, üzerlerine taş atsan teslim olacak korsanlarla neden uğraşıyor anlayamıyorum. onun yerine bu kuvvetlerimizi doğuya göndersek de dağdaki hainleri 5' er 7' şer yakalayıp etkisiz hale getirseler fena olmaz mı? ne dersiniz? hem televizyonlarımız da bu çatışmaları anahaber bültenlerinde yayınlayıp türlü sorunlarla boğuşan milletimize hoş ve güzel bir akşam yaşatmış olmazlar mı, haksız mıyım?
  1 -1 ... malafatov
 2. 2.
  sat komandolarının tamamının gemilerle somali'ye gönderilmediğini, taş çatlasa o bottaki 8-10 kişi olduklarını tahmin ettiğimden, ayrıca zamanında başarılı deniz piyadelerin doğuda kullanıldıklarında çok da başarılı olmadıkları söylemleri hafızamda olması nedeniyle, ayrıca her askeri birliğin kuruluş amacının farklı oldukları düşünüldüğünde üzülmeyi gerektirmeyen durum.

  teröristlerle illa profesyonel askerlerle savaşılacaksa özel kuvvetler zaten gerektiğinde kullanılıyordur.

  edit: konuya ilişkin türkçe karakter hatasını düzeltmek maksatlı bakınızım da eksilendiğine göre tematik entry gerekçeli eksilenmiştir ve kale alınmamıştır.
  1 -1 ... o da ne
 3. 3.
  (bkz: gariban korsan)
  2 ... cany13
 4. 4.
  bir çok açıdan yanlış ele alınmış olay.

  muhtemelen bölgedeki özel kuvvetler personelinin sayısı ülkemizde halen süren terörle mücadeleyi etkilemeyecek düzeyde tutulmuştur. sözkonusu personelin hem taktik hem teknik kapasitesi ve tecrübesi elbette potansiyel düşmandan üstündür fakat görevlendirildiği alanda ticari gemilere tehdit yaratan korsanlar da afrikalı deyince gözümüzün önüne gelen karnı sırtına yapışmış, yüzü gözü sinek içinde, konuşmaya dermanı olmayan mazlumlar değildir, onları böyle sanmak hata olur.
  siktriboktan bir tekneyle koca bir ticari geminin ne hale getirildiğine dair bir video vardı. bulursam link vereceğim.

  bu çetelerin kaçırdıkları gemilerden gelen yıllık fidye geliri 30 milyon doları bulmaktadır. bu paranın bir kısmıyla daha fazla silah alan yerel gruplar ticari gemilere fazlasıyla ağır baskınlar yapabilmekte, kalan kısmıyla da az önce bahsettiğim açlıktan ölen halkın arasında lüks hayat yaşayarak korsan tehdidinin daha da büyümesine yol açmaktadır.

  peki elalemin korsan derdi bizi niye gerdi diyorsanız, araya bm'dir, nato'dur, bir kamyon uluslararası güvenlik antlaşması giriyor ki mevzu zaten içinden çıkılmaz halde.
  (bkz: türkiye nin afganistan a asker göndermesi)
  ... preston
 5. 5.
  (bkz: somali korsanı onurumuzdur)
  1 ... kadikoy de bir surrealist