1. 1.
  dünyanın çeşitli ülkelerinde aynı para cinsinden o para ile ne kadar mal ve hizmet satın alınabileceğini gösteren yöntemdir.

  burda satın alma gücü paritesi satın alma gücünü anlatmak için en uygun yöntemdir.

  satın alma gücü paritesi ; belirli bir mal ve hizmet sepetinin alınabilmesi için gereken ulusal para tutarının oranı şeklinde açıklanabilir.

  örneğin ; 1 kg peynirin fiyatı türkiye'de 10 tl , almanya'da 20 euro ise ; peynir için 1 euronun satın alma gücü paritesi : 10 tl / 20 euro: 0,50 tl / euro olarak hesaplanır.

  bu da peynir için almanya'da ödenecek her 1 euro'ya karşılık türkiye'de 0,50 tl ödeneceği demektir. bu oran kullanılarak mevcut bir para ile almanya'da ve türkiye'de satın alınabilecek peynir miktarı karşılaştırılabilir.

  örneğin 100 euro ile almanya'da ne kadar peynir alınabilir , türkiye'de ne kadar peynir alınabilir.

  tabii burada ülkelerin kişi başına düşen milli gelirleri ve türkiye'de insanlar tl olan bütçelerinin kaçta kaçını ayırıp 100 euro alabiliyorlar o da önemlidir.
  1 -1 ... rosava
 2. 2.
  kuru yerel para birimine çevirmektense hazır çevrilmiş olan ve dünyaca yaygın olan fast food zinciri mc donaald ın big mac hamburgeri kullanılarak ölçülen endeks:
  (bkz: big mac endeksi)
  2 ... cahil profesor
 3. 3.
  bunun kullanılmasının genel amacı, dövizlerdeki fiyat deği$imlerinin ortaya çıkardığı $i$mi$ enflasyonun doğruyu yansıtmamasının önüne geçmektir.
  ... basak burcu errrkegi
 4. 4.
  son dönemde o kadar da çok konuşulmayan kavramlardan biri.

  en çok konuşulan şey, resesyon bence. bi de tüketici kredisi. enflasyon sepeti de var. kolonya rekolte fiyatlarını da unutmamak gerekiyor diye düşünüyorum. ekonomide çok şey konuşuluyo lan.
  ... peri masalindaki adi karakter
 5. 5.
  ekonomide dikkat edilmesi gereken kavramlardan biridir.
  ... rosava
 6. 6.
  "ovropo botoyor. türkiye'nin okonomoso çok oyo. okopo soğ olson. Yononoston oflos otto"

  https://galeri14.uludagso...tin-alma-gucu_1054267.jpg
  1 ... aquila non capit muscas
 7. 7.
  Tarım ürünü bazlı bakıldığında ki Eti Türkiye için tarım ürünü sayamayacak kadar pahalıdır, gelişmekte olan veya gelişmemiş ülkelerde fazlayken gelişmiş özellikle de teknoloji üretimleri fazla olan Avrupa ve Doğu Asya, kuzey Amerika da sanayi maddeleri konusunda satın alma gücü fenadır.
  ... illelebeth
 8. 8.
  Ülkemizde bireysel anlamda iyi seviyede olmayandır.
  Bunda kamunun açığını kapatmak adına mal ve hizmetleri dünya ortalamasının çok üzerinde vergilendirmesi ve hükümetin emek piyasasında belirlediği asgari ücretle emeğin değerini düşük fiyatlarda sabitleme gayreti ve emeğin nitelik kazanmasının önündeki güçlükler belirleyicidir.
  ... xenobe