1. 1.
  malesef birçok şirkette olan durum. insanlara bir "kota" koyarak bunun doldurulması beklenmektedir. bu insanların üzerinde bir baskı unsuru olarak durmaktadır.
  2 -1 ... rosava
 2. 2.
  kotalara ulaşılmadığı takdirde verilen birkaç savunma yazısı ve ihtara müteakip iş sözleşmeleri 4857 sayılı yasanın 17. ve 18. maddesindeki "işçinin yetersizliği" nedeniyle sona erdirilen güruh.
  1 ... flat head
 3. 3.
  (bkz: glengarry glen ross)
  1 ... usualsuspects
 4. 4.
  kesinlikle doğru önermedir. şöyle ki;

  yaklaşık 5 aydır sony'de çalışıyorum. müdürüm mülakat esnasında kotalı sistem ve ek vardiyalarda prim uygulayacağını söylemişti. fakat zaman içinde bu sistemde vardiya ücretleri dahil olmadı artı olarak kotayı doldurmama rağmen herhangi bir prim yatmadı. kısa bir zaman sonra ayrılmayı düşünüyorum ancak aralık ayında mağazadan çalınan bir telefonun parasını da benden alacağını söyleyince elime ayağım bağlı kaldı. yine bu yüzden de mobbing'e marus kaldım.
  ... sifrem1234
 5. 5.
  (bkz: mobbing)
  1 ... rosava
 6. 6.
  kota baskısı mobbing değildir. bu hususta açılacak davada ilk celsede "red" yersiniz. zira mobbing iş hukukunda ispatı en zor husustur, manevi tazminat ve kötüniyet tazminatına konudur. kota sistemi işletmesel gerek ve çalışma şartlarından doğan prime dayalı bir sistemdir. yani kotayı doldurursan prim alırsın, altında kalırsan ihtar alırsın. iş sözleşmesinde bu husus yer alarak imzalanıyorsa zaten peşinen kabul edilmiş sayılır. kotaların kime ve neye göre yüksek olduğu da bölgesel satışlara, satılan ürüne olan rağbete ve makul arttırım oranına göre belirlenir.
  ... flat head
 7. 7.
  kota dolduramama, hedefi tutturamama gibi bir nedenle yetersiz bulunup, iş akdi feshedilen bir çalışan şayet işe iade davası açarsa bu haklı davayı kazanması kuvvetle muhtemeldir.
  ... judas
 8. 8.
  Kıdem tazmınatı artmasın 2-3 yılda bir eleman değiştirelim diye uygulanan mobbyingten yırtma yöntemidir.
  ... swath
 9. 9.
  Kapitalist sistemin emek sömürme uygulamalarından sadece biridir.
  1 ... truvalihelen
 10. 10.
  çeyrek sonu itibariyle yoğun bir şekilde hissettiğim baskıdır. geçen sene iyi kötü kapatmıştık da bu sene ne olur allah bilir.

  çok stresli bir durumdur. bütün başarı karnenizi etkiler. ama yılın sonunda toplam kotayı tutturabilmişseniz rahat bir nefes alabilirsiniz.
  ... voltraninsagkolu