bugün

şarkı:
o şimdi asker canı neler ister, uykuda mevlam beni ona göster.
anlatılmak istenen:
(bkz: terbiyesi müsaade etmemek)
ne anlatılmak istendiğini anlamamakla beraber serdar ortaç gibi bilge, derin ve muhteşem insanın kazanıldığı alandır.
gülşen^le devam edelim..

söz : bu gece başımdan geçenlere değil , kafamda geçenlere içtim.

yorum : zebra misali ordan oraya salınan picamalı bir kız çucuuğuken bir gün hayatımın yasak aşkım eröl bey^in ağzından çıkacak seviyeli aşk söylentileriyle değişeceğini nerden bilebilirdim..

o günden beri başıma gelen pişmiş tavuğun başına bile gelmedi. bu acıya ayık dayanamayacağımı anladığım o an kendimi alkolün kucağına attım , karar verdim başıma gelenlere değil o an aklımdan geçenlere içeceğime.. böylece kafamda kurduğum intikam planları soğuyacak hatta belki unutulacak böylece sustukça takdir edecekler beni..

ya da en iyisi böyle saçmalayıp kafaları karıştırayım.
bazı insanların anlaşılmasını engellemek için bir sürü piyasa grubun oluşmasını sağladığı şeylerdir. bu piyasa gruplar diğerleri gibi görünüp bir sürü anlamsız şarkı yazarlar. belki bazılarının melodileri fena değildir ama şarkılar o kadar anlamsızdır ve bu piyasa gruplar o kadar fazladır ki insanların şarkılardaki anlamları merak etmesini ve dolayısıyla bu anlamlara ulaşmasını engellerler.
türk şarklarının söz ve müzikleriyle aslında neleri anlatmak istediğidir. sözlerin altında yatan anlamlardır. insanları etkileyen sözlere sahip olan bu şarkılar insanlara aslında ne mesajlar veriyor, bu ele alınmalıdır. örneğin; ismailyk bu konu da onde gelen şarkıcılardandır. ismailyk şarkılarında istediğini almak için uğraşan bir şarkıcıdır.

bir şarkısında madem göstermiceksen, niye niye geldin niye diyerek madem vermeyeceksen niye uğraştırdın beni diyerek istediğini almak ister ve sonuç alamadığı için bunu şarkısında dile getirerek isyan eder.

yine bir şarkısında* aynı kıza olan öfkesini allah belanı versin diyerek dile getirir. her halde çok çekmiştir ki, şarkılarında isyanını dile getirmektedir. bu gibi örnekler çoğu türk şarkısında göze batmaktadır. türk şarkıları anlatmak istediklerini bu denli güzel ve hoş biçimde dinleyicisine sunabilmektedir. *
hande yener - romeo
sabaha kadar kucaklar beni romeo, ...

yorum sizin.*
bilo aga - donla yüzelim

sizce de açık değil mi?

dinlemeyenler için:
haydi ahmedim, denize gidelim,
bu sene de donla yüzelim, bu sene de donla yuzelim.
şarkı:alla beni pulla beni

şarkıcı:barış manço

söz:bütün sözler

meali:aşkım,düz duvara tırmanıyorum.
evlerinin önü boyalı direk
yerden yere vurdun sen beni felek...

anlatılmak istenen:

adamın birinin evinin önünde bir direk varmış. direğin adını 'felek' koymuş.bir gün adam bu direği boyamaya karar vermiş. direği bükerek ucunu boyarken, gömleği direğin ucuna takılmış ve adamı yerden yere savurmuş. adam da bunu bir şarkı yazarak anlatmaya karar vermiş. şimdi o direk urfa civarlarındadır.*
gönlündeki derdine, derman olmaya geldim.
sakın artık üzülme, sende kalmaya geldim.
yıllar var ki hasretim ah, o gül yüzüne.
kararlıyım bu gece, senin olmaya geldim.

yorum yok...
senden önce senden sonra
daha kaç vücut gerek bana
benim seni unutmama

anlamı : ayrıldığım zaman birinden, giderim önüme gelenle yaparım da yaparım. bir önceki sevgilimi unutmak için 23 kişi yetti. ama sen esaslıymışsın, 30 kişiyle yattım, hala o taşşşş halini unutamıyorum şerefsizim...
seks seks seks ideoloji ideoloji ideolojiden oluşan bir yumaktır efenim bu. istisnalar kaideyi ellese de bozmaz.**
arabada 5 evde 15
ho$una da giderse
bedaavee..

meali : s.kmi$im piyasayi.
mustafa sandal. indir

indir aşkımı daha daha indir
indir terk edilmek bedava

bu şarkı da ünlü türk bestekarı mustafa sandal mp3 sitelerine sitem ediyor. yani ben şarkılarım da aşkımı anlatıyorum siz beş kuruş ödemeden onu indiriyorsunuz beni terk ediyorsunuz demek istiyor. aslın da ulvi bir amacı var ancak niye hareketli bir şarkı yapmış onu daha çözemedim...
keşke karadeniz' e özgün eserlerin anlamlarının hepsi bilinseydi.
aklımda kalan;

yaylanın çimenine
o yaylanın çimenine
kuzu yayılır kuzu
kuzu yayılır kuzu *
hande yener - romeo

sabaha kadar kucaklar beni
romeo romeo romeo

meali: çok yalnızım lan.
(bkz: kalbime gömerim o zaman)
ayıp be kardeşim!
seni pamuklara sarmalarr sararım
ne bedel isterim ne hesap sorarım
ne sitemle güzel kalbini yorarım
sakınma tatlı dillerini...

boşver herşeyi yaşayalım gitsin yeter ki benim ol diyor...
gökhan özen

şu hesabı kes de üstü kalsın

meali : gene reklam aşkı yaşadık ama kaset satmıyor. manken kız da çok para istemese keşke.şarkıdan bir anlam çıkartır mı acaba ? neyse en olmadı biner jet skiye açıklarda kaybolurum gene.
ünlü üstad ajdar'dan seçmeler!!!

Şurup gibiyim şurup
turp gibiyim turp turp
ben ateş sen barut mmmm
öptüm seni şapşup
şapşup şapşup şapşup
ha şap ha şup

buraya kadar olan kısımda ajdar şurup gibi iyileştirici etkisi olmasına rağmen tadının berbat olduğunu bizlere itiraf etmiş. turp gibiyim derken de "beni al, beni al. bak ne sağlam adamım." mesajı vermekte. sevdiceği ile yanyana geldiğinde patlama yaşıyormuş zannedersem. bu arada bi öpücük kondurmayı da ihmal etmedi çapkın. ne öpmesi?! şapşup yaladı geçti mübarek.

şaka değil işte şurup krizlere girme beni unutup - "şurup gibiyim dediysem aslım varken benzerlerimle takılma. kızım bak ben burdayım bırak o şurup şişesini!"
grup grup olalım grup - "hep sen hep ben olmuyor! arada bi değişiklik yapmak lazım. sen klipteki diğer kızları da topla akşam bize yatıya gel."
ben hudut sen haydut - "hain şey nasıl da kanıma girdin, sınırlarımı nasıl da işgal ettin."

gizli gizli gelme
her derde deva şifasın şifa
çok çektim cefa

ne demek istemiş? : biliyorum utanıyorsun benimle takılmaktan ama gizlilikten hoşlanmıyorum. hadi gel televolelere "maraba" diyelim. maşallah bu arada ilaç gibisin ha. bütün ateşimi aldın valla. bugüne dek çektiğim tüm sikintileri ay işte sıkıntıları sayende hallettim.

vitamini havuz
ben küfte sen tuz
aahh buz gibiyim buz buz
ohhhh muz gibiyim muz muz
çikita muz çikta muz çikta çikta çikta çik çik çik çikita çikita muz

biri bize bir şey anlatmaya çalışmış ama ne? sanıyoruz ki ajdar kişisinin beyni sonlara doğru sulanmış ve saçmalamaya başlamış. bilinçaltı da bu arada igizli fantezilerini ortaya döküvermiş. muz gibiyim derken hanım kıza ne mesaj vermek istiyor olabilir? bi de buz gibiymiş! "havuza gel serinleyelim, orada sana muz yediricem." evet evet, galiba bunu demek istemiş.

(bkz: ajdar şarkılarından anlam çıkarmaya çalışmak)
(bkz: iğneyle kuyu kazmak)
"bayıra karşı yatır beni, tırmala beni kaşı beni"

bayır manzaralı sivri cisimli masaj talebidir.
oy trabzon trabzon dibi kalaylı dibi kalaylı kazan
sevdalu günlerume geldi çattı remezon ramazan

pencereden aşaği ver boncuklu kolini
kocan gitti askere sen kimden kaldın yükli
söz- müzik: sezen aksu
şarkı adı: ruhuma asla

malımı al mülkümü al
olsa gel samur kürkümü al
yerimi yurdumu, uykumu
tende en kuytumu al! * *
Boşver kılıfımı boşver
(Solist Teoman: Başkalarının gözleri)
benim içim güzel
(Solist Teoman: Kimin umrunda)
Boşver süsü püsü boşver
(Solist Teoman: Başkalarının gözleri)
sade sade bana gel
(Solist Teoman: Kimin umrunda)
Boşver kılıfımı boşver benim içim güzel
Boşver süsü püsü boşver sade sade bana gel
Sade sade bana gel
(solist Ferman)
Tek bir derdin var kıyafet
Hayatın hep ziyafet
Peki nerde kaldı zerafet
Affet beni ama sözlerim ağır olacak
2 dakika sabret beyinin içi çok loş
Kurduğun hayaller hep bomboş
Sokaklarda pahalı olsa olur musun bizimle sarhoş).

kılıfımı, başötümü, mini eteğimi boşver. önemli olan beyin. başkalarının ne gördüğü veya görmek istediği umrumda değil. tek derdin, başkalarını kıyafetlerine göre değerlendirmek. hayatı hedonistçe, sırf kendi haklarını gözeten bir şekilde yaşamayı amaç edinmişsin. ama beyinsizin önde gidenisin. pahalı yerlerde para harcamayı bir ayrıcalık sanan sen, sokaklar pahalı olsaydı sokağa iner miydin? halktan kopukluğunu düzeltir miydin?
zalım anan bana vermez.*