bugün

inceden inceye edilen alay, karşıdakine sezdirmeden alttan alttan sokulan laf.
(bkz: istihza)
anglosaxon buyukleri der ki; "sarcasm is the lowest form of the wit, but the highest form of humor." *
dilimize, alaycilik, ironi olarak tercüme edilebilecek kelime.
bir nevi guleriz aglanacak halimize durumunu ifade eder.

(bkz: sarcastic)
(bkz: no dark sarcasm in the classroom)
(bkz: teachers leave them kids alone)
sheldon cooper'ın bir türlü çakamadığı söz sanatı.

--spoiler--
-was that sarcasm?
+no.
-was that sarcasm?
+yes.
-was that sarcasm?
+just stop it!
--spoiler--
en azından ingilicedeki kullanımı açısından "sarcasm" ile "ironi" arasındaki farkı anlatayım.

"sarcasm" bir ifadenin söyleniş tarzı, ses tonu, kişinin bunu söylerken amacı demektir. "ironi" ise bir *durumu* niteler.

mesela diyelim ki dar bir sokakta yürüyorum, önümdeki kişi ortada hiçbir neden yokken çok yavaş yürüyor, ben de geçemiyorum. ona "biraz daha yavaş yürüyebilir misiniz?!" desem, buna ingilizcede sarcasm denir. yani sarcastic oluyorsun.

oysa "adam kendi kazdığı çukurun içine düştü" tarzındaki bir duruma "irony" ya da "ironic bir durum" denir. tam tersi olması gerekirken olmayacak şey oldu yani.

aslında öle bakarsan ikisi baya farklı...
Her insanin mensubu olmayi beceremeyecegi, zeka isteyen yasam bicimidir aslinda. Hayati daha eglenceli kilar, her seyi cok ciddiye almamayi insanlara ogretir. Siddetle tavsiye ediyorum.
(bkz: bıyık alıntan laf sokmak)'tır.
sheldon cooper dan duyulası kelimedir.
isveçli bir death metal grubu. 90'lı yılların başında ilk demolarını verdiler. şarkılarında genel olarak ölüm, karanlık, evren gibi yüzeysel temaları işlediler. dark descent records gibi major bir firma ile anlaşmaktalar. Şu sıralar aktif olup olmadıklarını bilmiyorum. Zamanında Güzel işler çıkarmışlar doğrusu.

https://youtu.be/mbq9igB4QVc
güncel Önemli Başlıklar