bugün

(bkz: müstehak)
Dört bir yerden konuk ağırlandığı Her günlük saray ziyafetlerinde 192837456 çeşit lüks yemek çöplere dökülürken, saray bahçesinde nadide bitkiler yetiştirmek üzere yurt dışından ziraat mühendisi getirilirken iki çocuğunun üşümesine dayanamadığı için çocuğunun eline kurutma makinesi tutuşturup iple kendini asan emine akçayı düşünmeden edemiyorum.
yeni para değerlerini ayırt edemeyen kadın ülke mi yönetecek?

(bkz: 2 milyon) kendi bakanlığı döneminde bol sıfırlı rakamlara enflasyonlara alışık tabi o da haklı.
bu halkın bu kadar sömürülmesinde kimlerin payı varsa allah belasını versin.
Bu memleket tam komedi.

Rte'nin stratejisi bu. Gelirleri eski parayla, giderleri yeni parayla söylüyorsun. Böylelikle sanki gelirlerin uçmuş, giderlerin hiç yokmuş gibi görünüyor.
Internette iki dakika araştırma yapınca bunun 500 farkli örneği ile karşılaşabilirsiniz ki esasen bu herkesin malumu. Bilindik bir şey yani.

Eh, bu koşullar altında rte yıllardır eski parayı mitinglerde, röportajlarda, basın açıklamalarında kullanıyorken çıkıp da 15 haykünuz ile "yeni para değerlerini ayırt edemeyen kadın ülke mi yönetecek?" Demeniz de ne bileyim, aptallık mı? Yoksa rte'ye inceden bir gönderme mı?

bakın bunları yüzünüze vurmak hoş değil. Inanin umrumda da değilsiniz. Fakat milleti salak yerine koymayın. Ha siz salaksınız, o ayrı.
0:00 1:57
(bkz: 658 milyon 240 bin 289 tl) şuradan parlatın bir zahmet ismini unutan boncuklar.

o yeterince parlayınca buna geç: http://www.kpsscafe.com.t...-ne-kadar-sayistay-yayiml

hadi kolay gelsin.
ama fabrika açacak paramız yok.
Cumhurbaskanligi sarayinin maliyetini verelim günlük harcamayi begenmeyenlere.

Stratejik arastirma birimleri varmis da ,turkiyenin dis politikasina yön veriyorlarmis.

Dalga mi geciyorsunuz ? Turkiyenin oyle planlanmis dis politikasi falan yok. Geciniz onu. Turkiyemiz hem icte hem dista popülizme teslim olmus bir sekilde yönetiliyor.diplomasi, bürokrasi hak getire.en son stratejik arastirma bize suriyeli multecilere mal oldu *

Komik olmayin. Bu para milletin parasi.kimin parasiyla saray yaptiriyorlar ? Kimin parasiyla makam araclari aliyorlar ? Cumhurbaskanligi butcesi % 233 artmis. Bu para nereye harvcaniyor kalem kalem hesabini verebiliyorlar mi millete ?
zenginin malı, vatandaşın çenesini yorar...
diğer bir deyiş ile;

the rich man's wealth tires the poor man's jaw ...

siz ilim bilim üretin, olmadı bari patates soğan üretin , oda olmadı saman üretin, bizi dışarıya bağımlı olmaktan kurtarın ama yok....
hep eleştir , eleştir, nereye kadar üstadım...
at yalanı sikeyim inananı dedirten iddia. elbette masrafsız demiyoruz, mutlaka var bir masraf, ama günlük (dikkat aylık bile değil) masraf 2 trilyon?? yuh artık gerçekten sikeyim inananı!
Orta/üst sınıfa mensup bir çiftin üç oda bir salon evinin faturalar, temizlik ve mutfak dahil giderlerinin aylık 4000 5000 lira civarında olduğu düşünülürse, yüzlerce odalı, yüzlerce çalışanlı, yüzlerce dönüm araziye kurulmuş ve sürekli misafir ağırlanan bir sarayın giderinin bu mertebede olması şaşırtıcı değil. iki değilse birdir, bir buçuktur yani.

Şaşırtıcı değil de...

Ekonomi, adalet, eğitim, ifade özgürlüğü gibi alanlarda orta üst sınıf ülkeler kulübüne dahil olmayan bir ülke için lüks. Büyük lüks.
Günde 2 milyon tl ayda eder 60 milyon, yilda eder 720 milyon.

Cumhurbaskanligi butcesi %233 artarak 2 milyar 819 milyona çikarildi.Yani bu harcamayi yapmalari pek sürpriz olmaz.

iste şeffaf bir yönetim olsa aciklasa nereye ne harcadiklarini, bu tarz belirsizlikler de söz konusu olmaz.ama öyle bir yönetim yok maalesef.
O eyt lilere söylesinler bedava yok öle emeklilik hepsini ben yiyeceğimin....

Açılımıdır.
Sevgili kardeşim, reis eski para yeni para manipülasyonu yapınca "iyi", akşener yapınca "kötü" oluyor. Hemen her ortamda giderler dile getirilirken 6 sıfır atılmış telaffuz ediliyor, ama gelirler söylenirken "kattirillyoon" şeklinde üstüne basa basa dikkat çekiliyor.
Peki neden?
Bu eski para yeni para karışıyor. Dolara çevirip söylersek ne ediyor.

Bir açıklama.
Ulan hala “2 trilyon değil” diye savunanlr var ilginç. Hadi olsun 10 milyon tl. Bu darboğazda yapımını geçtim, bu kadar şatafat zorunlu muydu? Ama sorsan itibardan tasarruf olmaz tabi.
bazı arkadaşlarımız whataboutism safsatasına düşülüyor demiş. yerel seçimlerle ilgili konularda neden cumburbaşkanlığı bütçesinin fazla oluşunu argüman olarak kullanıyorsunuz demek istedi sanırım. ben böyle anladım.

lakin burada bir safsata olduğunu düşünmüyorum. çünkü yerel seçimlerde cumhurbaşkanı sarayda oturmadı. sahaya indi. bunun bir maliyeti olmadığını düşünmek gerçekçi değil. bu maliyet de %233 artan cb bütçesinden karşılanıyordur muhtemelen.

cumhurbaşkanı sahaya inmeseydi de argüman olarak kullanılabilir miydi ? kullanılırdı. her ne kadar belediye seçimleri bireysel yönetimin ön planda olduğu seçimler olsa da belediye başkanları, mensup oldukları partiden aykırı hareket edemezler. mensup oldukları partinin ilkelerini benimsiyor, parti liderlerinin yolundan gidiyorlar.üstelik ak parti için çok fazla bireysellikten söz edilemez. tayyip bey izin verirse tartışırım diyen bir belediye başkan adayından bahsediyoruz.

dolayısıyla seçmen burada cb bütçesine, harcamalara, israfa bakmakta haklı. erdoğan sahada. belediye başkanlarının yapması gereken konuşmaları erdoğan yapıyor. ama cumhurbaşkanı sahaya inmese bile cumhurbaşkanlığının yaptığı lüks harcamalara bakıp, belediyelerde de bu harcamaların yapılacağı düşüncesiyle hareket edebilir seçmen. çünkü bu düşünceyi destekler veri var ortada. hem yerel yönetimlerde hem merkezi yönetimde.

ben bu argümanda whataboutism olduğunu iddiasına şüpheli bakıyorum. bana yok gibi geliyor.
Biz isyan etmekten bıktık , onlar harcamaktan , insanlar göz yummaktan bıkmadı.
keşke daha iyi yönetecek insanlara bıraksalar da, biz vatandaş olarak aramızda para toplayıp karşılasak, ne olacak ki, 80 milyon insan günlük 25 kuruş verse karşılanır.. başta kalmaları daha büyük zarar, sarayda krallar gibi yaşalar ne olacak yani ona mı taktınız..
Olsun yol yaptı.
Yeni Babaannem ameliyat olduğunda hastahanede bir bakıcı kadın tuttuk.
Kadın bir deri bir kemik, koşuşturmaktan zapzayıf kalmış. insanları tuvalete götüren, altını temizleyen, dışarıdan iç çamaşırı getiren, gece kanepede uyumaya çalışan o kadının karşılığında kazandığı ücret ne peki ?
50-100 tl.
Haram ve yazıklar olsun bu korkunç israf ve yolsuzlukların ne kadar aktörü varsa..
utanmasalar kuran-ı kerim'deki "israf haramdır." ayetini kitaptan çıkaracaklar da, daha henüz o seviyeye gelemediler.