1. 1.
  90 bin askerle Rusya'yı fethederiz.
  Yekûn Cumhuriyetin ilk nüfus sayımlarında Türkiye 15 milyon çıktı. Erkek sayısını hesaplamak için
  Şimdi 15'in yarısı 7.5'tir bu 7.5 milyonluk erkek kısmından biz topyekûn savaş halinde yine 7.5'in yarısını hesaplamamız gerekir 3.75 milyon asker bu topyekûn savaş halinde vatanın her bir köşesine yetişecek durumda olamaz.
  -4 ... spoiler alert
 2. 2.
  ya bak ne diycem: herkes beğenmediği tarihi gerçekleri kafasına göre değiştirsin.
  ha zaten yapmışsınız. pardon.
  dur ben devam edeyim.
  marie antoinette şahidimdir ki enver masum. inanmıyorsanız şeyh pir'e sorun.
  hem orada 90 bin kişi yoktu taam mı.
  3 -3 ... strawberry blonde
 3. 3.
  O iş öyle olsaydı 90 bin askerle ya da asker sayısıyla fethedilseydi Rusya şimdiye 50 kez fethetmişlerdi.

  isteyen buyursun tarihte Rusya'da geçen savaşları araştırsın. Rusya'ya karşı ilerlerken çoğu isim coğrafi şartları aşamamıştır.

  Napolyon Moskova'ya girdikten sonra coğrafi şartlardan kaynaklı perişan olmuş ve o çok etkilendiği ve almak istediği moskovayı almak bir yana koşa koşa kaçmıştır.

  Keza Adolf Hitler de yine bu iklim ve coğrafi şartlardan perişan olmuştur

  Bu kişiler de boş insandı 90 bin kişi ile Rusya fethedilirdi de mal oldukları için mi başaramadılar?

  Dipnot: sarıkamış Rusya da değil ki ehehe de deneyelim lütfen.
  2 ... keyf kahyasi
 4. 4.
  strawberry blonde paşa tamamen masumdu. tüm suçlu franz ferdinand paşadır. zira askerleri 15 temmuz köprüsünden gerçirmek yerine ikinci köprü yolundan gitti.
  nat king cole paşa ve diğerleri yiğitçe dövüştüler ama çan çin çon paşa maalesef galip geldi. sultan yirminci mehmed de anında barış istedi.
  kazablanka'da yapılan cakarta anlaşması sonucunda ingiltere adasını lozan'da gürcülere terk ettik.

  dün gibi hatırlıyorum.
  2 -3 ... noxeca
 5. 5.
  asteğmen olarak yaptığım askerliğin acemilik dönemimdeki bir komutanımın askeri açıdan değerlendirmesinde, "enver paşa nın yaptığı planın aslında çok başarılı bir harekat planı olduğunu ancak harekat öncesi yapılan denetlemelerde askeri tecizatın(kış iklimine göre askerin ihtiyacı olan eşyaların) birlikten birliğe aktarılarak her birlikte eksiksizmiş gibi gösterilip harekat sırasında aslında öyle olmaması nedeniyle askerlerin donarak öldüğü" bilgisine sahip olmuştum. enver paşa nasıl bir komutandır veya planı nasıldır birlmiyorum ancak bir olayın sonuçlarının tek bir gerekçeye bağlanmaması gerektiğini düşünüyorum. enver paşa'nın etkisi vardır belki ama bütün suç onun olmayabilir yukarıdaki değerlendirmeye göre.
  -1 ... ataryemez
 6. 6.
  bu kadar cehalet ancak okumakla mümkün yemin ederim.

  tipiye yakalanan, soğukla baş başa kalan en çok 3 alay vardı. 3 alayda da olsa olsa en çok 15bin asker olur ve bu 15bin asker öyle kurşun atmadan şehit falan da olmadı. çarpışa çarpışa düşmana iki katı zaiyat verdirerek şehit oldu. bu şehitler için böyle yalan atmak en başta onların vatan mücadelesine hakarettir.

  90bin yalanı enver paşa'yı zorda bırakmak isteyen dönemin muhalifleri tarafından atılmış bir rakamdır.

  harekat istenilen iyilikte gitmedi demek başka yalanlarla tarih yazmak başka.

  daha önce yazılmış; bu askerlerin yazlık kıyafetle dağlara yönlendirilmesi enver paşa'nın değil hafız hakkı paşa'nın sorumluluğudur.

  ''Enver Paşa'nın plânına göre, Üçüncü Ordu'nun bir kolordusu Allahuekber Dağları'nı geçecek ve Sarıkamış kuşatılacaktı...
  Ama bazı komutanların "Sarıkamış'a ilk giren olma" hayaliyle kendi başlarına harekete kalkışmaları, Hafız Hakkı Bey'in kaçan Rus birliklerini takip ederek kuşatma hattını lüzumsuz yere genişletmesi ve onbinlerce askeri kışlık elbiseleri olmadan daha uzun bir yoldan dağlara tırmandırması büyük felâketi getirdi. Neticenin kötü olacağını hisseden bazı komutanlar, zaten daha önce ardarda istifa etmişlerdi.''

  https://www.haberturk.com...pasanin-pismanlik-gunlugu
  3 ... sapnu puas
 7. 7.
  Bir iddia.
  Osmanlı(devleti aliye)'nın toprakları ile Türkiye cumhuriyeti toprakları ve tabiki halkını aynı olarak değerlendirirsek mantıklı da olabilir,
  Ama unutulmamalıdır ki sarıkamış öncesi ve cumhuriyetin kurulması arasında geçen zamanda yüzbinlerce şehit verildi.
  Tarih bilmiyorsanız da bir zahmet mantık yürütün.
  ... sktireden adam