bugün

dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerinden birine sahip olmakla beraber halkına doğalgaz vermeyen, korku ile otorite sağlayacağını sanan, ırak örneğinde olduğu gibi en küçük bir ayaklanma ya da savaşta heykelleri halkı tarafından yıkılacak olan, dünyayı sonsuz kendisini ise bu sonsuz dünyanın tanrısı olarak gören soysuz kişi. soyadını atatürk olarak değiştirmek istemiş fakat bu isteği türkiye tarafından kabul edilmemiştir.

çok sonra gelen edit: dünyadan ayrılan bir devlet adamı için yazdıklarımın çok acımasızca ve bilgisizce olduğunu düşünenler olacaktır. doğru olabilir. sonuçta sevmeyenleri gibi sevenleri de vardır. doğru da olsa yanlış da olsa saygı gerekir. özürlerimi kabul edin.
ruhname adli, turkmenlere rehberlik etmesi icin yazilmis, kitabi yazmistir.
türkmenistan da ki uygulamaları eleştirilsede türk birlik ve işbirliğine inanan devlet başkanı.
ülkesinde daha fazla demokrasi uygulasın daha çok sevilsin.
bugün itibariyle öldü.

ek: kalp krizi nedeniyle öldüğü söylenmekte..
konuyla ilgili taze anım şu şekidedir:
bir arkadaş: günaydın registerlater naber?
registerlater: vallahi inanılmaz mutluyum.
bir arkadaş : neden, hayırdır?
registerlater: çünkü ne zaman bir diktatör devrilse ya da ölse ben böyle mutlu olurum.

illalah dedirten edit: evet bir insanın ölümüne sevinmek kulağa pek hoş gelmiyor ama ölen kişi ömrü boyunca sırf kendi kişisel iktidarını koruyabilmek için binlerce insanın hayatını mahvetmişse (ölüm, sürgün, hapis gibi), kendisi müreffeh bir haldeyken halkını açlığa terk etmişse, devlet benim deyip dilediğine dilediği makamı verip ehliyet sahibi kişileri yok ettiyse böyle bir canlının ölümü elbette sevindirir beni.
ruhname adlı eserinin okullarda ders kitabı olarak okultuldugu türkmenistanın bir nolu adamı. *
21.12.2006 saat 04:30 sularında hayatını kaybeden türkmenbaşı.
(bkz: allah rahmet eylesin)
artik olu bir diktatordur..
milletine altın dişi yasaklayıp kendisi o dişlerle kıs kıs gülen insan. halkını değil * ama türkmenbaşı nı dünyaya çok iyi tanıtmıştır.
Saparmurat Niyazov Türkmenbaşı, 1940 yılında bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.
Babasını 2. Dünya Savaşı'nda, ailesinin diğer üyelerini de 1948 yılında meydana gelen Aşkabat depreminde kaybeden Türkmenbaşı, önceleri bir yetimhanede sonra da uzaktan akrabalarının yanında büyüdü.
Leningrad Teknik Üniversitesinden enerji mühendisi unvanıyla mezun olan Türkmenbaşı, Aşkabat yakınlarındaki Bezmein enerji tesislerinde çalıştı.
Komünist Partisi üyesi olan Türkmenbaşı 1985'te Türkmenistan Milletvekilleri Konseyi Başkanlığı'na atandı. Daha sonra Türkmen Komünist Partisinin Merkez Komite Birinci Sekreterliği'ne seçildi.
Türkmenbaşı, Türkmenistan'ın Moskova'dan bağımsızlığını ilan etmesinden önce 1985 yılından bu yana iktidarda bulunuyordu. gün itibariyle kalp krizi neticesinde hayatını kaybetmiştir. bazı ilginç uygulamaları:

-2005 yılı Şubat ayında Aşkaabat dışındaki hastaneleri kapatarak hasta olan Türkmenlerin başkente gelebileceklerini söyledi.
-2005 yılı Şubat ayında ayrıca “sıradan Türkmenler kitap okumaz" diyerek Aşkaabat dışındaki kütüphaneleri kapattı.
-2005 yılı Kasım ayında, doktorların Hipokrat Yemini'ni bırakarak kendisine yemin etmelerini istedi.
-2005 yılı Aralık ayında Türkmen gençler için çok fazla şiddet içerdiği gerekçesiyle bilgisayar oyunlarını yasakladı.
-Her yıl Ağustos ayının ikinci Pazar’ını Türkmen Karpuzu günü ilan etti.
-Genç Türkmenlerin sakal bırakmasını yasakladı.
-Arabalarda radyo dinlemeyi yasakladı.
-Aylara, Türkmenbaşı (Ocak), Bayrak (Şubat), Nevruz (Mart), Kurbansultan (Nisan), Mahdumkulu (Mayıs), Oğuz (Haziran), Korkutata (Temmuz), Alparslan (Ağustos), Ruhname (Eylül), Garaşsızlık (Ekim), Sultansancer (Kasım) ve Bitaraflık (Aralık) isimlerini vermişti.
-Gün isimlerini de Başgün (Pazartesi), Yaşgün (Salı), Hoşgün (Çarşamba), Soğapgün (Perşembe), Anna (Cuma), Ruhgün (Cumartesi) ve Dinçgün (Pazar) olarak değiştirmişti.

kaynak: http://www.milliyet.com.t...06/12/21/son/sondun04.asp
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.