bugün

siki tutacağımızı bize gösteren göldür.geçen sene göle atlayış yaptığımız yerlerin bu sene dibi gözükmektedir.
cennetten bahçe bir goldür. eyy sakarya büyükşehir belediyesi, izmite yalovaya su vermeye devam edersen yakında göl kalmayacak yazıktır günahtır, özel şirketler çevirdi dört bir yanını ne olsun istiyosunuz. üstelik burası sakarya' nin en çok turizm getirisi olan yeridir, 5 adet 5 yıldızlı 1 adet 7 yıldızlı otel barındıran yerdir. sen burayı doğal cennet i nasıl hunharca rezil edebilirsin. burası bizim çocukluğumuzun golü be.
her geçen gün kurumaya devam eden göl. eğer 2015 de kurak geçerse yok olmaktan kurtulamayacak koca göl. üzülüyorum sözlük, koyuyor böyle güzelliğin harcanması.
Moral bozandır.
Bir yanda arapların site yapmak için katlettikleri koca orman. Bir yanda günbegün kuruyan canım göl.
Yeşil avukatı var mı aranızda?
mersinden, otobüsle giderken, görüldüğünde, yaklaşıldığı anlaşıldığı için, sevinilen göldür.
kurudukça kuruyan göl.
kurumaya hızla devam eden göl. eskiden iskeleden atlardık şimdi geceleri gidip o iskelenin altında sohbetler edip gölü izliyoruz. üzücü.
Kuruması bu kadar hızlanmamışken, yani eskiden bir turizm cenneti olan göl.
böyle devam ederse artık çocuklarimiza sadece buranın çok güzel bir yer olduğunu anlatacagimiz göl.

geçen gittim gene, iskelenin altında otlar büyümüş, geçen sene o iskele den atliyoduk 1.87 boyumla yere deyemiyodum.

dualarınizda eksik etmeyin sözlük kardeşleri, kurumasin bu doğal güzellik.
insanoğlunun katletmek üzere olduğu doğal güzellik.
bir zamanlar yüzdüğüm yerinde şimdi yürüyüş yapıyorum.

kimse bilemez bu ğölün sakarya üzerinde ki değerini.

arkadaşları alıp bisikletlerle merkezden sapanca gitmek, kordon da kayalara oturup demlenmek, güneşin batışını izlemek, deniz bisikletleriyle açılıp gülmek eğlenmek, bazen kız arkadaşı alıp hoş vakitler geçirmek, gelen misafire göstermek için can atmak, arada bir gidip serinlemek, darbe aldığında göz yaşlarını sularına bırakmak...

şimdi hepsi yalan olacak gibi, biri bir şey yapsın kurtarsın şu cenneti, bitmesin bu güzellik.
dünya'nın nadir göllerinden Sapanca artık can çekişiyor. hazır şansınız varken görün derim.
Kurumaktadır.
kurumakta olduğunu görünce çok fazla üzüldüğüm göldür. dedim bir doğal güzellikte yok olmasın, torunlarımıza kadar kalsın ne olur sanki. her şeyin bir sonu var. güzel bir yer kalmadı şu koca memlekette, hepsi yok oluyor. ege deki antik kentlerin halini hiç söylemiyorum. hiç mi bakım yapılmaz, hiç denetim olmaz. tarihi eserler çalınıyor, yol kenarına savruluyor eskiyen miraslar... Bu mudur yani, tarihin ne denli önemli bir konu olduğunu mu anlatalım bu saatten sonra. bu sözü sevmiyorum ama yıl oldu 2015. ülke olarak olgunlaşalım artık.
Harika bir yerdir. Burda yaşanır dediğim doğal güzellik.
Dikkuyruk gibi fevkalade canlilari belirli zamanlarda bünyesinde bulunduran şirin göl.
iş yerimin manzarasında olduğundan ve bugünkü güzel havaya rağmen gidip bi hal hatır soramadığım için çalışma hayatına küfür etmem sebebiyle beni günaha sokmuştur.
kocaeli ile sakarya 'nın paylaştığı tektonik bir göl. civardaki manzaralı muhitlereçıkıp yürüyüş yaparsanız, görürsünüz ki toprağı gerçekten toprak gibi değil, adeta kum gibidir, dibe batar hemen. kuzey anadolu fay hattı ne güzelliklere sebep olmuş görürsünüz. adeta deniz gibidir. sapanca sahiline ki biz çocukken orda yüzmeye bile giderdik(artik pis!) artık arabistan denmesinden dolayi etrafında kaç bin tane otel dikilir allah bilir, araplar biricik gölümüzün de canına okuyamazlar inşallah.
resim de bonus olsun
görsel
ne yazık ki iyice arap istilasına uğramış, marmara'nın iznik ve ulubat ile birlikte en güzel göllerinden biridir. özellikle rüzgarlı ve yağmurlu havalarda göl kıyısındaki banklara oturduğunuzda buranın denizden farksız olduğunu görebilirsiniz. çünkü kıyıya vuran dalgalar yüzünüzü okşayan meltem size hafif bir deniz esintisi hissettirecektir.

fotoğraf kendi çekimimdir dostlar:
görsel
eskiden sevdiğim kızla gitmiştik.
taaa nerelerden gitmiştim oralara hem de.

bursa, sapanca, sakarya falan.
pek de iyi anılarla hatırlayacağım yerler değiller.

ancak güzel mekanlardır.
Çocukluğumdur..

Okuldan kaçıp donla giredik.. Sularına..

Sonra lise yılların da tel başıma okuldan kaçıp bir olta alıp kapağın oraya gider idim . tek başıma ı çocuk yaşımda terapi olur idi..

30 sene ne çabuk geçti.
Sakarya üniversitesi kampüsünden mükemmel bir şekilde görülen gölümüzdür. Keşke burda okusaydım dedirtti.
bir tarafı sakarya'ya, bir tarafı kocaeli'ne bağlıdır.
görsel
adını her duydukça aklıma manda gelir.
bu göl zamanında mandaların serinlediği bir göldü.
bir tarafta mandalar bir tarafta biz yüzerdik.