bugün

adana yöresi insanları yazlık mantığı ile yaylalara çıkarlar tıpkı karadeniz insanları gibi. kozan'a bağlı horzum bu yaylaların en büyüğüdür. evet bu kampanyayı başlatan ve bir ömür sürdüren adam da, yazlarını bu yaylada sapan toplamakla geçirmektedir.

çocukluğumuz yazları bu yaylada kuş peşinde koşmakla geçtiğinden iyi bilirim bu adamı. sapan getirene 3 kitap bedava, vay anam vay. ben sana gıcır gıcır aldığım çocukluğumun katili sapanı verecem, sen bana okul kütüphanelerinde zorla okutturdukları kitabı vereceksin, yerim lan böyle değişimi. hadi kuş vurmaya devam. sapanını götürenelere; mal lan bu huhuahuahuhau, öküz verdi mis gibi sapanı, lan oğlum annem zorla verdirdi valla lan, hass.iktir olum bize maval okuma git evde kitap oku iyuhahahah. tabi bu bizim çocuk olmamızdan mütevellit ya.rak kafalı olmamıza çok güzel bir işaretdir. eh taşak dönemi fazla uzun sürmedi annemiz de bizim kulağımızadan tutup sapanı verdirdi adama. iki gün sonra yeni sapan alıp saklardık evin bir köşesine. bazen düşünüyorum harbi malmışım a.mına koyim. amcam bu sapanları 30 ağustos gecelerinde bir güzel yakardı. biz de ateş etrafında hoplar zıplardık.

bu adam, bu kampanyayı halen sürdürüyor mu bilmiyorum ama geçen yıllarda üstün dökmen kozan'a gelerek bu amcaya ödül vermişti. programına davet etmişti ama gitmemişti amcam.

sapan getirene kitap. ulan şimdi düşününce kaç kuşun hayatını kurtardı kim bilir, kaç ağacın, hatta kaç çocuğunu? az kafamızı yarmadık bu sapanla. ne diyebilir insan bu adam için. hiç bir karşılık almadan böyle bir şeye girişti. 20 yıldır yapıyor bu kampanyayı tek başına, kendi kesesiyle. üstün dökmen gelince televizyona çıkmak için adama teşekkür etmeye gelen ilçe büyüklerine ne demeli? sanki bu adam 20 yıldır yapmıyor bu işi. ver sapanı amca ibreti alem için indireyim ikisini. allah bu ülkede böyle insanları eksik etmesin.

not: ismini yazmak isterdim ama yazmamam gerekiyor. biraz araştırırsanız anlarsınız.