bugün

başbakan recep tayyip erdoğan a ait bir cümledir.
http://www.milliyet.com.tr/erdogan-a-gore-maden-kazasi-abartiliyor/siyaset/sondakika/22.05.2010/1241349/default.htm

yorumsuz.
birilerinin düşünce sahibine maden kazalarının kızlık zarı gibi olmadığını anlatması gerekir diyesim gelen açıklama. ha bir kere ha bin kere olayı bekarette geçerlidir ya hani...
(bkz: sendemi kadersin tayyip)
burnun kanayanın suçu hükümetten bulması üzerine söylenmiş sözdür.

yalan mı amınakoyim.
kendi oğlu ya da kızı veyahut herhangi bir sevdiği göcük altında kalmadığı için 2 kuruş para için ailesini geçindirmeye çalışan insanların dramını anlayamaması doğaldır.

kendisi her ay oturduğu yerden 20 milyar aldığı maaşı 1 aylığına da olsa azaltmayı becerebilse, işsizlik kalmasa, ota b*ka zam yapılmasa ne güzel olur halbuki, oh mis...
bir recep bey klasiğidir.

diğer sözü için ;

ölüm bu mesleğin kaderinde vardır. almanya da nedense 1988 den beri bu kadere rastlanmamıştır. ne kadersiz insanlarmış.
elbette ilk değil ama son olabilir diye düşündüren cümle.
ilk değil, sonuncu da olmayacak. Denetlemeler yetersiz olduğu sürece, yoldan geçeni madene indirdiğin sürece de devam edecek ne yazıkki. Denetimleri zamanında yapılsa, madene girecek işçiye adam akıllı eğitim verilse belki de bu kadar büyük acılar çekilmeyecektir. Yine de Allah'ın taktiridir, önüne geçilemez kazaların ama zarar en aza indirgenebilir.
bir öncekiler için;
(bkz: ölmek madencilerin kaderinde var)
(bkz: askerlik yan gelip yatma yeri değildir)
(bkz: ananı da al git lan)
(bkz: kriz türkiye yi teğet geçiyor)
şaka mısın lan sen?
bazılarının karizmatik liderinin, karizmatik söylemi.
rte fanatiklerinin savunmaktan kaçındığı sözlerden sadece biridir. yoksayalım canım, tabi tabi...
"zaten bu mesleğin kaderi bu" diyebilen bir başbakandan duyulması beklenmedik bir cümle değildir. ölmek bir mesleğin kaderiyse, halkın rte'nin söylediği sözlerden bile yola çıkarak partinin iktidarlık kaderini değiştirmesi gerekir. kendi vatandaşı için bunu söyleyebilen birinden daha kilosu gramı eksik kömür, olmayan inisiyatif beklesinler. *
(bkz: allah arttırsın)
Koca bir milletin kime kaldığını gösteren cümledir. Adam barım barım bağırıyor ben buyum diye. Hala ne bekliyor bu millet diye de isyan ettiren cümledir.
sanki ilk defa bir başbakan maden kazasına kader diyor.
(bkz: kaderimizde rte de mi vardı)
darbe sonrası başbakanın söylemi;

"sanki ilk defa darbe oluyor" şeklinde yorumlayıp yorumlamayacağı merak konusudur.
biri recep beyi susturmalı sevgili sözlük.

evet recep bey, buradan size sesleniyorum;

-haklısınız ilk defa maden kazası olmuyor, ama maden işçilerinin, ilk ölümü oluyor. hiç bir insan önceden ölüp,"aaa ne güzelmiş lan,hadi bi kere daha ölelim" demez. ayrıca;

bir yavru ilk defa babasız kalıyor,yetim kalıyor ya da bir annenin oğlu ilk defa ölüyor, evlat acısını ilk kez çekiyor. bunlar acaba sizin için bir şey ifade ediyor mu recep bey??
kahvehanede ülke gündemini yakından takip eden amcadan duyulduğunda "hassiktir" demekten kendimizi alıkoyamayacağımız, ancak; bir ülkenin yüzlerce koruma sahibi başbakanı tarafından söylendiğinde "hassiktir" demenin suç olacağı ve kişiyi yasal açıdan zor durumda bırakacağı türden bir beyan.

evet bu ülkede işsizlik öteden beri vardı, bundan sonra da olacak... bu ülkede failimeçhuller öteden beri vardı, bundan sonra da olacak... ama işin yolu, yordamı vardır ve sorarlar adama "sen ne sikim bakkalsın?" diye. evet evet bakkal! nasıl mı?

- bakkal efendi ekmek var mı?
+ yok ekmek falan. ben bakkalı açmadan önce burada ekmek bulabiliyor muydun?
- ben de onu diyorum işte. bakkal açıldığına göre ekmek de olur diye düşündüm.
+ burada önceden de ekmek yoktu.
- tamam yoktu, kabul... ama bakkalsın sen.
+ al şuradan iki tane pisküfü.
- ne sikim bakkalsın lan sen? yarak hasan seni...
(bkz: allahım sana geliyorum)
(bkz: bsg)
örümcek kafasıyla olanların önemini ve üzüntüsünü anlayamadığı için sarfettiği sözlerdir. her yıl o kadar insanın ölümünü izleyip konuşacağına önlemler almayı deneseler o ocaklar yıkılmayabilirdi.
başbakanın talimat almadığını gösteren cümlesidir. bu zamana kadar halkı kandırdığı etkileyici konuşmalarını hazırlayıp verenler artık elini ayağını çekmiş yalnız bırakmıştır kendisini. o da tabi özüne dönmüş ve saçmalamaya başlamıştır.
Görmek istemeyenlerden daha kör kişi olur mu?

mahatma gandhi

sanki ilk defa başbakan böyle düşüncesizce davranıyor diye yorumlanabilecek laf.
iyice şaşırmış, ne dediğini bilmeyen insan söylemidir. kardeşim sen şaka mısın kader misin nesin? sana buradan şerefsiz desem suç olur değil mi? ya da sen vicdanı olmayan pezevengin birisin desem? kansız herifin tekisin sen. bu milletin başına gelmiş en kötü şeysin. bu laf edilir mi lan? bu adamın yandaşları çıkıp şu lafı bana savunsun, şu lafı bana açıklasın, bir dahaki seçime oyumu vermezsem bu adamdan daha şerefsiz olayım. o acılı ailelere nasıl reva gördün bu lafı? helal olsun sana valla, helal olsun.
sanırım her zaman olduğu gibi bir lafıyla ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştır. bu gafların yarısından fazlasının, bilerek yapıldığına inanmaya başladım. hep kritik gelişmeler olduğu zamanlar, ortaya bir laf atıyor ve hadi tartışın bakalım. ve de tabi ki bu nedenle ona edilen küfürlerde mağdur edebiyatı ile oy olarak dönüyor kendisine. büyük siyasetçi, ama gaf yapacak başka bir konu seçseydi daha iyi olurdu kanaatindeyim. yandaşı olmasamda açıklamaya çalıştım. oy vermenize gerek yok.*

edit: imla
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs529.ash1/31059_398924765722_519820722_4778834_2092800_n.jpg