1. 1.
  kötüye karşı direnmeyin, kasmayın anlamı taşıyan tevrat ve incil temelli ünlü söz.
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  pratikte pek uygulanamayan soz.
  ... innocence
 3. 3.
  21 grams adlı filmi izleyenlerin hatırlayacakları, en çarpıcı sahnelerden birine konu olan sözdür.*
  ... cikarinbeniburdan
 4. 4.
  esasen bir incil ayetidir. rahipler tarafından uydurulduğu asikardır. alt ve üst psajları okunduğunda insanın zihninde "ben de yedim ulan" tepkisi gayri-ihtiyari gecmektedir. ayrıca bircok incil kıssası gibi bu da islami kaynaklara hadis olarak gecmis "yok ya" dedirtmistir.
  1 ... sosyoklon
 5. 5.
  "birine atan öbürüne atmayı bilmiyor mu da ben kendimi kasıyorum" dedirten anlamsız istek. ayrıca kimi bünyelerden "sebep" seklinde tepkiler cıkmasına neden olmus laf-u güzaf.
  1 ... sosyoklon
 6. 6.
  insanların size kötülük yaparak ve çığlık atmanızı sağlayarak zevk aldığı bir durumda onları bu zevkten mahrum bırakabilmek için düşünülmüş psikolojik rok hareketidir. Bu olayı görselleştirilmiş hali Sin City adli filmde görülebilir. Senaryoya göre belediye başkanının oğlunun kuşunu kaldıran tek şey tecavüz edeceği kişinin çığlık atmasıdır. Ancak filmdeki esasoğlan (Bruce Wills) küçük çocuğa sakın bağırma diye tembihler (gerçi filmin ilerleyen dakikalarında esasoğlan tecavüzden kurtardığı bu minicikle ilişki yaşar, tabii vakit geçtiği için genç kız serpilecek vakit bulmuştur.
  1 ... alafranga
 7. 7.
  misyonerlerin afrikaya gittiklerinde masum halka empoze ettikleri öğretilerden biri. diğer yanağını uzat ki seni gemilerle köle olarak taşısak bile gıkın çıkmasın. *
  1 ... paradigma
 8. 8.
  mal bir beyan efendim. mal beyanı değil, mal bir beyan. keriz miyim lan ben artist, adam şakır şukur tokatlasın beni ben de mahallenin yetimi gibi öbür yanağımı uzatayım. çakarım kafayı iki seksen uzar ibnenin evladı.
  3 ... laz pacino
 9. 9.
  (bkz: simetri hastası)
  7 -1 ... goddar
 10. 10.
  sana taş atana sen çiçek at sözünün eş anlamlısıdır.
  -1 ... karpuzkabugu