bugün

yok biz top oynarken annem salcali ekmek yollardi yerdik, yok o salcali ekmegin tadini baska yerde bulamazdik yok bilmemne. hay ben senin ya. ulan sanki havyar yiyor dingil alti ustu salcali ekmek lan bu. salcali ekmek hic yemedim yemem de. sizin gibi fakir degiliz cok sukur.
nohut, kuru fasülye gibi köylü yemekleri sosu olan salça ve sağlığa zararlı beyaz ekmek birlikteliğinden oluşan bir yiyecekle nostalji kasan ezik tiptir açık ve net.
salçalı ekmek eve girmek istemediğimiz,özgürce sokaklarda olduğumuz, mahalle kavramının olduğu güzel günleri hatırlatan şeylerden biri. salçalı ekmek, leblebi tozu, leğende yıkanmak çocukluğumuz.

ama cidden o kadar çok yapılıyor ki sıkıyor bu muhabbet. bunun yanında 80 ler, 90'lar klişeleri var ki onlara hiç değinmiyorum.
yav he he denilmesi gereken tiptir.
Bizde leblebi tozu vardı.
Ezik değildir. Egelidir genelde. Onlar salçayı sofrada ekmekle yenilecek kadar güzel kahvaltılık şekilde hazırlıyorlar çünkü. Yoksa ekmeğe sürülen salça senin marketten aldığın ham domates salçası gibi bir salça değil.
90larda çocuk olmasıyla övünür, eski zamanlardaki samimiyetten sıcaklıktan övgüyle söz eder, salçalı ekmek gibi fakirlik belirten unsurları ballandıra ballandıra anlatır.

Ya siz ne tür bi fakirsiniz anlamadım ki? Ne nanesi var şu salçalı ekmeğin? Hayır anlatın lütfen çünkü ben hep nutella ile büyüdüm böyle varoşluk içeren eylemlerde bulunmadım.
salçalı ekmeği eziklik görenin zenginlik anlayışı nutella. fakirlerin beyinleri hep bu yemekleri, karbonhidratları basmaktan çalışmıyor. biz peksimetin üzerine havyar sürüp yerdik ezikler.
arabesk toplumun evladıdır. tamam zamanında belki durumunuz yoktu, salçalı ekmek yediniz. ama 30 yaşına gelmiş adamlarsınız, eski zor günleri özlemle anmanın manası yok.
bim'de bile salça 7 lira olmuş amk. artık yenmez. gerçekten nostaljik bir eylem.
Salçalı ekmek benim iç hala güncelliğini koruyan bir taam. Hala gecenin bir vakti içim ezildiğinde..