bugün

Evin en güzel, geniş odasını kendin için değil de dışarıdan gelenler için kullanmaktır. genelde evin kadınları tarafından üzerine titrenen bu mekan çeşitli dantelalar, fiskoslar, 16. yüzyıldan kalma klasik koltuklarla şenlendirilmiştir. ama her nedense buralara evin sakinlerinin girmesi genelde yasaktır. abartılı evlerde halıların naylonla kaplandığı, koltukların 3 kat şile bezimsi örtülerle toz almasın diye örtüldüğü görülmektedir. bir insanın en rahat etmesi gereken en ferah mekan kullanılamaz duruma gelmiş sadece eve gelen bazen samimi bazen de ne idüğü belirsiz misafirimsilere hizmet etmektedir.
misafirperverliğimizin en büyük göstergelerinden biridir bu milletçe.

evin en güzel köşesi misafirler otursun kalksın, kirletsin batırsın diyedir.

batırsalarda sesimiz çıkmaz çünkü o oda onlarındır zaten. ismiyle müsemmadır.
bazı evlerde var bu uygulama hala. bizim evimizde de salonun titizliğine falan dikkat edilirdi ama salonun misarif olmadığı zaman kullanılmaması biraz hastaklı bir davranış gibi.
Bu aralar hicbi baslik beni bunun kadar duygulandiramaz herhalde.cocukken bizim salon da boyle kullanilirdi.sadece haftasonlari peder bey ile valide hanimin arkadas grubu geldiginde salona tesrif edilirdi.paranin bok oldugu zamanlar tabi.. duzenimizin oldugu zamanlar.. bayramlarin bayram oldugu zamanlar.simdi valideyle peder ayrildi.ne o eski komsular gelir-gider ne de salon eskisi gibi muhafaza edilir.acaba bazi aliskanliklarimizi daha dogrusu adetlerimizi kayip mi ediyoruz? bizi biz yapan seylerden yillar gectikce uzaklasiyo muyuz? ve bu nasi bi basliktir,suanda bu konu hakkinda 70sayfalik bi makale yazabilirim.
salonu kullanma kültüründe olmadıklarının göstergesidir.
sivaslılara ve sonradan görmelere has bir davranış.
genelde iç anadolu insanının özelliği.
ben misafirim o zaman lan. salonda yatıp kalkıyorum.*
sıradan bir kullanım şeklidir.
kendine değer vermeyen ve başkaları için birşeyler yapma çabası içinde olan insanın hastalıklı davranışı.
annelerimiz eşlerimiz hep bu hataya düşerler misafir geldiği zaman en iyi tabaklar çatallar çıkar baş köşe onlara ayrılır güzelde birşey aslında misafire değer verme ve onları tanrı misafiri olarak adlandırmamız ancak birşeyin sadece misafire ait olması insanın kendine ve ailesine saygısının olmadığını gösterir insan önce kendine değer vermeli daha sonra başkaları için birşeyler yapmayı düşünmeli.
bak bak bak. nasılda insanlarmış bunlar. vay ne görgüsüzlermişte ne kendine değer vermeyen insanlarmışta. hey gidi neslimi seveyim. 90'lı yıllarda çocuksanız eğer hemen her evde görürdünüz bu sadece misafir için kullanılan salonları. biz zamanında bütün gün sokaklarda gezen çocuklar olduğumuzdan üstümüz başımız kir pas içinde gelirdik eve, öyle bilgisayar başında pencere önü çiçeği değildik. doğal olarak annelerimiz kitlerlerdi o salonları. iki misafirimiz gelirse aman temiz kalsın diye.

özledim o günleri be.
Saçmalıktır. Boşuna odaya kira vermektir. Evet.
böyle düzeni olan evler, renkli tv lerin devreye girmesiyle kapandı diye bilinir. misafir odası koltuklarının üzerine kılf geçiren hala var mı merak edilir.