bugün

kimse salaklığı, ne derece salak, embesil olursa olsun kendisine konduramadığından, salaklığı neredeyse matematiksel bir kesinlikle ortada olan kimselerin, hemen her konuda kendilerinden çok farklı bir tarzda düşünen, hareket eden insanları, ''hımm... bu adam bana hiç mi hiç benzemiyor, ben akıllı, zeki, fırlama olduğuma göre, bu serseri kesinlikle idiottur!'' şeklinde özetlenebicek bir muhakeme işlemi neticesinde otomatikman salak ilan etmesi, öyle kabul edip, görmesi.
siz istediğiniz kadar anlatın. anlattıklarınız, karşı tarafın anlayacağı kadardır. anlamadıkların da da bu sorunsal beyinlerinde her zaman canlanacaktır.
sonsuz döngüdür.
sorunsal değildir. kişi herkesi kendi gibi bilirmiş sözünü kanıtlar.
ticaret ile uğraşanların sürekli karşılaştığı sorunsaldır, aslında sorunsal değil bir neşedir, eğlenme, stress atma sebebidir. müşteri gelir, karşısındaki insanı kurduğu plan ile kandıracağını, onun da kendisi gibi ufak çocuk zeka seviyesine ve saflığına sahip sanır, konuşmaya başlar ve olaylar gelişir...
birçok insanda vardır bu. kendi ezberden yaşarken, önyargılar içinde boğuşuyorken, akıl yürütemezken bunları yapanları görünce yadırgar ve genelin dışında gördüğü tiplere yapıştırır etiketi. artık bu salak olur, aptal olur, mal olur, cahil olur, yobaz olur, dinsiz olur, gomünist olur, liberal olur, anarşist olur...

-einstein bu ne evladım? böyle mi çözülür lan bu soru?
-öğretmenim sizin öğrettiğinizden başka bir yolla çözdüm sadece.
-salak mısın sen yavrum? kim dedi sana başka yolla çöz diye?
-ama öğretmenim..
-başlatma lan öğretmenine. yarın velini çağır.