bugün

bir olayda, muhabbette vb de, bildiği halde bilmiyomuş gibi davranmak, anladığı halde anlamamış gibi yapmak.. hatta abartıp gerçekten "salak" taklidi yapmak da çok etkilidir.
mal triplerine girerek meseleleri anlamamış gibi görünmek. işten kaçmak.
karsisindakinin de salaga yatma ihtimali olabilecegini hesaba katamayan salakligin dibine vurmus kimsenin eylemi
(bkz: salaga yatip uyanamamak)
(bkz: anlamadim ki ben simdi bunu) *
(bkz: allah vergisi yetenek)
(bkz: SALAĞA YATMAK)
karşındaki insanı en iyi ve eğlenceli çıldırtma yollarından biri.

-salaksın biliyorsun değil mi?
+evet
-iyi
genellikle bulunulan ortamda, tam küçük olan şahıstan bir şey isteneceğinde meydana gelen durumdur.

-ablacım bi su getirsene
-he ne nerdeyim ben?
-olm su dedim yemezler hadi
-abla hangi yıldayız doğruyu söyle ölecek miyim?
-öleceksin ipne su getir
-abla öyle desene getirdim bile
-beyler görüşürüz
-nereye be oğlum
-salağa yatmaya

(bkz: herzaman çalışan espiriler)
(bkz: salağa yatanın karşısında salağa yatmak)
herkes her daim kendisinin haklı olduğuna inandığından, açıklamalarla nefesi yormamak ve açık vermemek için idealdir.
Kızların her sıkıştıklarında yaptıkları şeydir.
salağa yatmanın yanlış anlaşılması neticesinde salakla yatmış olduğunu savunanlar sahiden salak değilseler eğer çok iyi salağa yatıyorlar.
çogu zaman karşınızdakini daha iyi tanımanızı* sağlar.
askerlikte bazen işe yarar bazende ters teper.
kalbine tekme atasım gelir.
taklit değildir o aslında. özünü yansıtmaktadır kişi.

-gerizekalı mısın amk?
+yok abi salağım ben. okadar acayip şey yaptım anlayamadın mı hala?
-tamam lan sus. dırdırdır.
esra-ceyda kardeşler. kendileri aslında inanılması zor olsa da iyi eğitim almış, ancak pek de bundan kendilerine pay çıkaramamış insanlardır.
erkeklerin sıkıştığında yaptığı ve karşısındakinin anlamadığını sandığı kaçış yolu.
bazı durumlarda işe yarar ama doğru kullanılmalıdır ve dozu iyi ayarlanmalıdır. yan etkileri vardır akıllı oynanması gereken bir oyundur.
-olum dün nasıl koduk size lan..hee?Her sene mi be recai her sene mi? hehehee..
-aslasdlkads...
sağ kulak üzerine yatıp uyumaktır.
birisinin omzuna kafanızı koyup söylediğiniz de geyik olabilecek söz.
kadınların sahte gözyaşı dökmeleriyle birlikte kullandıkları silahlardan biridir ve gayet etkilidir. bunu yaparken aynı anda erkeğin zekasını yücelterek olayı perçinlerler ki er kişi gerçekten de sevdiği kadının kendisi kadar zeki olmadığını sanarak kadının kazdığı çukura bir daha çıkmamak üzere düşmüş olur...