bugün

başlıkların akış hızına melankolik bir bakıştır yazarın birinden. sessiz, sakin, takip edilesi bir hal alır sözlük. kimine göre huzurdur bu: provakatörler yok, sazan avcıları yok...
hava da serinlemiştir. terliklerimizi çıkartıp, ayaklarımızı başlıkların yavaş yavaş aktığı yere sokarız. ağır ağır akar sol taraf. hengame, curcuna, dikkat çekme çabaları olmaksızın, sözlüğün sesine kulak veririz. yalnız değilizdir.
sakin akar uludağ sözlük'te geceleri sular. sözlüğün sözlük olduğu vakitlerdir geceleri işte bu yüzden...
(bkz: artık dağitamiyorum bu huznu)
işte yine oldu... bir haftadır olan şey: o derin sessizlik. duman altı kalabalıklar yok. insanların birbirlerine bağırırken ağızlarından saçılan tükürükleri yok.bulunduğum yerde sadece sessizlik var. bilgisayar fanının sesi çok az. arada bir dokunduğum klavye tuşları...
geceleri yazdıklarım okunuyor evet.
yazılanları okuyorum geceleri, hem de hepsini.
akıyor sular.
geceleri okuyorum,sakin...
geceler beni okuyor.
iyi geçen o iş görüşmesinin verdiği rahatlık; o kelimelerle anlatılamaz; fakat aşina olunan duygu hakim şimdi. bir şeyler nihayetine ermiş. ağır ağır akıyor sol taraf.
bununla birlikte, ramazan davulcusu geçecek birazdan ve bozacak sessizliği. önce yavaş yavaş gelecek sesi, sonra da giderek azalacak. dünya'nın yuvarlak oluşunu kanıtlar gibi adeta. hani denizdeki bir geminin önce bacasının gözükmesi gibi...
sesi duyan ışıklar birer birer yanacak. bir hareketlenme, bir telaş kaplayacak sözlüğü. canı istemese de insanların, yemekler yenecek. ardından yine sessizlik.
davulcu çoktan uyudu...
sakin akar uludağ sözlük'te geceleri sular.
bu sessizlik, bu sakinlik huzur verir. huzur verir de, eski günleri de hatırlatır. sevgiliye sarılıp, uyunan günleri... huzura vurulan bir balta gibi, içinde bir şeyler kırılır insanın. özellikle bugünler bir şey getirmediyse size. sakin akan suyun üzerinde bir buz dağı gibidir geçmişiniz. ne kadar sakin akarsa sular, o kadar su üstüne çıkar. ne kadar su üstüne çıkarsa, o kadar acıtır. uyumak istersiniz bir an önce. uykuyu bir kaçış olarak görürsünüz. kaçıştır da...
sakin akar geceleri uludağ sözlük'te sular...
ne kadar sakin akarsa, acıtır geçmişiniz o kadar...
eş cinsellikle çalkalanan sözlük durulur yavaş yavaş. bir konser sonrası konser alanı gibi şimdi burası.dağınık, ıssız ve eser yok o curcunadan. yazarlar uyuyor yavaş yavaş. kimileri yemek yemeye gitti. bazıları yemekten sonra kaldıkları yerden devam edecekler, günün ilk ışıklarına değin... kimi bilgisayarını kapatıp gitti. yine de hiç boş kalmayacak burası. bir otoban gibi. arada bir, bir yazar geçecektir mutlaka. esmer, sarışın, siyahi, çekik gözlü, müslüman, budist, zengin, fakir bir yazar...
sakin akar uludağ sözlük'te geceleri sular...
- sakin akar uludag sozluk te geceleri sular.
- ramazana kadar nah sakin akar, ahali arpacı kumrusu gibi ayakta sanki aksam saat 5'te ki köprü trafiği gibi.

(bkz: bosaltın sözlüğü almanya dan oğlum gelecek)
geleceğimizi kurtaran bir yağmur vardı bugün uludağ sözlük'te.
yağmur;
allah'ın bizlere en güzel hediyesi.
duyularım, çocuklar gibi neşelendi şimdi. gök gürlemesi, toprak ve hafif bir ozon kokusu şimşeklerden kalan...
ıslak butonlara dokunuyorum. soğuk. üşüsün ellerim, aldırmıyorum...
coşku vardı yağmur esnasında, bir hareketlilik, ıslanmamak için koşuşan, apartmanların kuytuluğuna sığınan yazarlar gördüm... sevinen ağaçlar, mutlu bitkiler... silkenelip, üzerinde biriken suyu atan bir köpek, park edilmiş bir arabanın altına sığındı. aynı arabanın altında bir kedi var. saldırmıyor köpek kediye. geçici bir süreliğine, ortak bir amaç için -ıslanmamak- arkadaşlar. yağmurun birleştirici gücü...
hengame sona erdi, hareket eden tek şey su. çatılara çarpıp sekiyor yağmur damlaları.
kaldırım kenarlarından aşağı doğru akıyor. sakin akıyor. bir o kadar da coşkulu. "işte" diyorum, "işte yağmur mucizenin kendisi."

sakin akar uludağ sözlük'te geceleri sular.
(bkz: sozlukte sabaha karsi bas gosteren samimiyet)
Doğru bir tespit. Evet.