bugün

öncelikle akraba evliliği neticesinde zihinsel problemler ile doğmuş yazar arkadaşların ayarmatör kimliklerini bu başlık dışında bırakmaları için turp gibi deyiminin açıklamasını yapıyoruz;

turp gibi; sağlığında hiçbir sorun olmayanlara denir.

açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim çünkü başlığın altında çeşitli sebze ve meyve isimleri görebilirdiniz. bunu engellediğime* göre konuya girek.

gözlerinin görmediği, kolu veya bacağının olmadığı veyahut, işlevini yitirdiği yönünde bir izlenip bırakan dilencilerin esasen sağlıkla ilgili hiçbir sorunlarının olmayışına değiniyoruz. hani dilencilerin ampacı olduğunu biliyorduk da, bu kadar sahtekar olduğunu bilmiyorduk. geçenlerde yine bir dilenciye denk geldim. yine para istiyor allahsız. "lan siktirin gidin çalışın, bıkmadınız mı asalak gibi yaşamaktan. milletin alın teriyle kazandıklarını birazcık acıtasyon katarak ele geçirmekten utanmıyor msunuz?" dedim. "sakatım abi" deyince bir anda duruldum. acımaya başladım. bir bacağının dizden aşağısı yokmuş. kendimden utanıp, bozukluk ne varsa verdim.

bir kaç gün sonra bu dilenciyi iki bacağı da gayet yerinde, elinde "açım, dilsizim, cesurum, hazırım" temalı bir karton parçası ve konuşamıyormuşçasına sesler çıkartıp milleti söğüşlerken gördüğümde afalladım. yolumu değiştirdim. onun yaptığı bu hareketten ben utandım. niye utandım onu da bilmiyorum, belki de beni görüp "nasıl üttüm lan seni geçen gün enayi" demesinden çekindim.

daha da dilenciye kuruş vermem, kafası yerinde olmasa bile.
bu gibi dilencilerin yüzünden gerçekten sakat olan dilenciler kişilerin "kesin benden sağlıklıdır şimdi bu." gibi laflarına da mâruz kalmakta.
yada "turp gibi olan dilenciyi sakat bırakmak" ta olabilir. niye dileniyorsun elin ayağın tutuyor diyerek.
asıl şaşırtıcı olan 'sakatım' diyen dilencinin gerçekten de sakat çıkmasıdır.
(bkz: körüm diyen dilencinin izlendiğini farketmediği anda paraları sayması.)örnekler arasındadır.
(bkz: kolay para kazanma yolları)
uyan milletim uyan diye avaz avaz bağıran bir ülke olarak, ayakta uyuyup vicdan sorgusuyla öylesine özdeşleşmişki bünyeler, ben fakir oliyim , aç yatayım ama milletim dilencisini doyurayım mantığıyla yollara düşüyor. böylesine beş parmağın beşini gösterecksin.
(bkz: acıma garibe gelir koyar götüne)
(bkz: sakatım diye futbolcunun reinadan çıkması)