1. 1.
  kazım karabekir'in "istikbal savaşımızın esası" adlı kitabında orataya attığı iddia. iddiaya kitabın yasaklanması ardındanda toplanarak yakılmasıyla karşılık verilmiştir.

  --spoiler--
  sakarya savaşı'nda fevzi çakmak mustafa kemal'den gelen bazı emirleri inisiyatif kullanarak yerine getirmemiş, bu durum savaşın kazanılmasını sağlamıştır. sakarya savaşı'nın asıl kahramanı fevzi cakmak'tır. -mustafa kemal emirlerinin yerine getirilmemesi üzerine fevzi çakmak'a "askerlikten ne anlarsın, softa" diye tepki göstermiştir.-
  --spoiler--
  2 ... stratosfer
 2. 2.
  değişik bir iddaa olmuş diyemeceğim. hali hazırda buna benzer bir çok iddaa var. iddaa doğru da olabilir yanlışta. yalnız bununla varılmak istenen yer neresidir. ben aşırı kemalist değilim aynı şekilde atatürk düşmanı da değilim. ancak benim önemsediğim bir nokta var ki şu anda bu ülkede özgür(tartışmaya açık bir kavram- özellikle türkiye için) kendi bayrağım altında kendi vatandaşlarımla beraber yaşayabiliyor muyum ona bakıyorum. eğer sakarya savaşınının asıl kahramanı fevzi çakmak değilse bile fevzi çakmak hala değerlidir benim gözümde...
  ... kaptanoglu
 3. 3.
  kendisi de (kitabın yazıldığı tarih itibariyle) bir general, yani yetkin bir asker olan kazım karabekir'in sakarya savaşı ile ilgili kendi askeri yorumudur. bu görüşünün olumlu ya da olumsuz olarak yorumunun da siyasal yaklaşımlarla değil, askerlik açısından yapılmasında yarar olacaktır. kitabın yasaklanma ve yakılmasının tek nedeni muhtemelen bu yorum değildir, kitabın genel bakış açısının bu yasaklamada etkili olduğu bu yazarın naçizane görüşüdür.

  öte yandan sonuç itibariyle atatürk de fevzi çakmak da kurtuluş savaşı'nda askeri açıdan büyük rol oynamıştır. her ikisi de mareşal rütbesini bu savaşta almıştır. dolayısıyla siyasi bakış açısından kişisel yaklaşımlar ne olursa olsun, bu durumu tespit etmek gerekir.
  ... usualsuspects