bugün

trt1 de başlayacak osman sınav dizisi dir.uçankuş ta dönen tanıtım videolarının tamamını seyretmiş biri olarak diyebilirim ki tanıtım videoları çok etkileyici. böyle keskin bir dönemde izlenebilirliği yüksek olabilir. tek handikap'ı trt1 de olması.

senaryosunu Aybars Bora Kahyaoğlu üstlenmiş.
başrollerde: tayanç ayaydın, ceren hindistan, zerrin sümer, sönmez atasoy, kürşat alnıaçık, gerçek sağlar var.
Trt1'de tanitim videolari gosterilen yapim. 70 dakikalik saygi duru$u sloganindan da anla$ilacagi gibi tek bolumluk bir kahramanlik destani. Tanitimi bile tuyleri diken diken ediyor. Beklemekteyiz.
sürekli tanıtımları dönen fakat bir türlü izleyemediğimiz osman sınav imzalı bir yapımdır.
an itibariyle başlamış dizi. ilk on dakikası oldukça sıradan. çatışma sahneleri çok amatörce. diyaloglar kalitesiz. tanıtımları dikkat çekiciydi ama dizi tırt gibi. umarım yakın zamanda bi düzeltme editi yaparım.
ilk bölümünde görüldüğü kadarıyla halkların kardeşliği gibi içi boş söylemleri mesaj olarak verme gaylesi taşıyan hikayesi kürt kızı - türk oğlanı aşkı üzerine inşaa edilmiş, kofti dizi. gürgen öz zaten ayrı bi mıcmış. burada da dikiş tutmadı desene gürgen öz! ha karakol baskını sahneleri her ne kadar amatör olsa da bir yerlere alıp götürmeyi başarmıştır insanı. o ayrı tabi.
osman sınav'dan beklenmeyecek hataların olduğu dizi. yarım saat süren çatışmada karakoldan rpg, roket atılmaması, makinalı tüfeklerin ortada görünmemesi, izli mermi şeridinin ortasından geçenlere birşey olmaması, elinde roketle bekleyen teröristin mal mal bakması, telsizci vurulsa da telsiz sağlam olduğu halde yardım istenmemesi gibi bir çok hata var. ama benim gözüme en çok batan hata yandan karakola atılan ilk merminin pencereden girip oda içerisinde 90 derecelik bir dönüş yaparak televizyona girmesi.

ek olaraktan; baskın olacağını anlayan uzman çavuşun, karakola telefonla haber vermemesi. diğer uzmanın annesini aramasından gördüğümüz kadarıyla bölgede cep telefonu gayet iyi çekmektedir.
ağlamalı,zırlamalalı tipik türk filmi.belki kalitelidir lakin, 3 dakika süren ağlama sahnesi yüzünden zapping yaptım.
(bkz: hatasız kul olmaz)
(bkz: osman sınav)
ilk defa bir tv dizinin tanıtımının sokaklarda boy boy oldugunu gördüğüm trt dizisi.
ey yandas lık sen nelere kadirsin.

(bkz: tarafsız medya)
nefes filminin yanında solda sıfır kalan yapım. konuyu arakladın bari adam gibi yap osman.
kahramanlarımız PKK inine operasyon düzenleyip halepli'yi kaçırırlar. ruhi Pkk merkez mağaralarından birinden telsizle yardım ister. pkk militanı yenge telsizi alır ve şöyle buyurur: "şimdi kaldır o eşşek kıçını da bul şu herifi, hemen" yani eksik tabi diyalog, 'karşıdan 'tamam adamım' cevabı geldikten sonra, yengenin bu sinir üzerine bir mojito açıp, üzerine rahat bir şeyler giymesi gerekiyor. bu nasıl gerçekliktir, nasıl şebekliktir anlamadım gitti. tamam vatan millet edebiyatı yapıyoruz da, maymunluk etmeyelim.
osman sınav'dan beklenmeyecek derecede durağan ve sarkık dizi film. sebebi hikmetini düşünürken bugün bir sitede gördüm ki, senaristi kanal 7'ci bir adammış. kalp gözü'ne benzemesi bu sebepten sanırım. Tez vakitte kendine gelmezse, trt'nin inadına yayınladığı tırıvı işlerden biri olma ihtimali yüksek.
osman sınav'ın karizmayla beraber tüm kariyerini de çizdirdiği dizi.
(bkz: kaçılım)
çatışma sahnelerinin gerçekçi olmadığı yapım.*
son derece etkileyici bir dizi...tesadüf eseri izlemeye başladığım ve sonuna kadar izlemeyi bırakamadığım osman sınav'ın yeni dizisi.

gerek işlediği konunun vurgu biçimi, gerek oyuncuların kalitesi, gerek senaryonun yapıcılığı büyük beğeni hak ediyor,

ve alışageldiğimiz osman sınav müzikleri, aralara serpiştirilen hislendirici türküler...

yalnız dizinin başlangıç kısmını kaçırdığım için tam izleyemedim, girizgah konusunda fazlaca sade mi kalınmış acaba diye aklıma takıldı. misal ezel dizisinin giriş kısmı çarpıcı, müziği filan. keza miroğlu ve kurtla vadisi'nin başlarken sundukları girizgah daha özgündü. müziği ile vs. bunun işlediği konu nedeniyle mi sade tercih edildi merak ediyorum.

ayrıca çatışma sahnelerinin sıradanlığı konusunun çok abartıldığını düşünüyorum. en üst nokta dediğimiz kurtlar vadisi çok mu matah, duyan da avatar gibi efektlerle çekilen filmlerimiz dizilerimiz var da bu onların yanında yavan kalmış sanır...genel dizi ortalamamızı düşünerek yorup yapın lütfen.

ikinci bölümü 30 aralık çarşamba yayınlanacakmış...

iddia ediyorum bir kaç zaman sonra yaprak dökümü'nü sallayacak reytinlar alacak bir noktaya ulaşır bu çalışma...

(bkz: demedi deme ibrahim)
2. bölümü trt de yayınlanmaya başlamıştır an itibariyle.
kanal değiştirirken bir ara gözüme takıldı. bi 5 dakika bakayım dedim. fark ettim ki asker selamını bile yanlış veren oyuncularla komando dizisi çekmeye çalışılmış. çatışma sahneleri çok amatörce. keşke nefes filmini biraz mütalaa etseydin osman bey amca. senki deli yürek ve kurtlar vadisi'nin mimarısın. insanların askere ve orduya olan sempatilerini gıdıklayarak prim yapmaya çalışmanı sana yakıştıramadım. hadi yaptın bari düzgün bişiler yapsaydın. sana tavsiyem (bkz: nefes)
müzikleri çok güzel olan dizi. toygar ışıklı'nın tüm dizilerde parmağı olmasından dolayı başlayan kabak tadını bir nebze olsun azaltmak için birebir.
görsel efektlerden ziyade daha basit bir ifade ile "insani efektleri" ile öne çıkan dizidir. verdiğim mesajlar çok samimi.
çekimleri ısparta'nın atabey ilçesi kapıcak köyü'nde yapılmakta olan dizi.

otobüs çekimleri ise ısparta petrol turizm otobüslerinde gerçekleştirilmekte.
başroldeki uzman jandarmayı oynayan tiyatrocu arkadaş kesinlikle çok yapmacık.istisnalar olsa da uzman jandarmalar köylü ve biraz varoş çevrelerde yetişmiş, idealizmden çok ekmek parası için o mesleğe girmiş çoğu şiveli konuşan adamlar. fazlasıyla nazik ve konservatuar öğrencisi kılıklı birine o rol hiç yakışmamış.
özcan deniz bile oynasa daha inandırıcı olurdu.
galatasarayın türkiye kupası maçları esnasında spikerin ağzından düşmeyen, izlemememe rağmen iğrendiğim trt dizisi.
bir askerin neden kadın pedine ihtiyaç duyduğunu bilmeyen komutan karakterinin yer aldığı dizi. osman sınav böyle bir ayrıntıyı nasıl atlamış, yada işleyememiş hayret edilesi...
osman sınav'dan isimsiz kahramanlar için 71 dakikalık saygı duruşu.
dizideki karadenizli başçavuş tam bir yapmacılıklık abidesi.
güncel Önemli Başlıklar