1. 1.
  izlenilesi su gösteri sanatları tarafından hazırlanmış tiyatro oyunudur. kaliteli oyuncu, kaliteli oyun aynı anda sunulmuştur. alkışlamaktan eli kızartır. üstelik aydınlanmak, hatırlamak istiyorsan da birebirdir.
  1 ... enteeresan
 2. 2.
  uğur mumcu'nun bir kitabıdır. 1980 döneminde yasaklanmıştır.
  2 ... ayenci form
 3. 3.
  okumak lazım. güzel eser. kendisini anlatır.
  3 ... ask kadar siyah
 4. 4.
  "ellerin dert görmesin uğur mumcu! sakıncalı piyade'yi yazdığın için eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık... kendi yazdıklarıma gülmem. ama senin yazılarını gülerek okudum. acı acı gülmek vardır ya, işte öyle acı acı güldüm."

  elimde olan 18. basımının arka kapağında aziz nesin'e ait yukarıdaki ifadeleri bulunduran; 12 eylül dönemini anlatırken kara mizahı tüm ustalığıyla kullanan uğur mumcu'nun eseri.
  1 ... antonchigurh
 5. 5.
  fikirleri ya da eylemleri devletin ideolojisi ile uyuşmayan askerler için kullanılırmış. genelde bunlar daha zor şartların olduğu doğu illerinde, psikolojik olarak yıpratılır, ayar verilir, hizaya sokulmaya çalışılırmış. kitabında mumcu kendi hikayesini anlatır. gerçek türkiye'yi bilmezden önce okursanız inanmak istemezsiniz başta, komiklik olsun diye yazılmış dersiniz, yıllar sonra anlarsınız ki aklın ve mantığın esamesinin okunmadığı bir değerler çarkında, ne kafalar öğütüldü, ne fikirler una çevrildi, çıra gibi yakıldı.

  binlerce sanatçı, muhalif, aydın ve düşünür, devlet ya da onun bağlantılı olduğu çeşitli kurumlarda mevki sahibi olmuş yüzüne tükürülmeyecek çirkinlikteki adamlarca nasıl yerlerde süründürüldü, fişlendi, işkence edildi, hayatları bitirildi yeniden düşünürsünüz, nasıl bir ülkede yaşadığımızı ve bu mantıktaki adamların hala aynı makamlarda olduklarını yeniden idrak edersiniz.
  2 ... vadideki zumbuk
 6. 6.
  uzunca bir süreden beri ergenekondu, balyozdu, boktu, püsürdü diyerek iktidara yaranma şiarıyla yırtınarak kafayı sıyıran liberallerin okumadığı, okuyup da feyz almadığı bir eser olduğuna eminim.
  3 ... fredo bebe
 7. 7.
  ilk basımı, imzalı bir şekilde kütüphanemin en değerli yerini kaplar. M. balbay'ın imzalı kitabının yanında...
  3 -1 ... adana turuncudur
 8. 8.
  Ege Kültür Sanat ve Mavi Sanat birlikteliği ile 27 yıl sonra yeniden sahneye konan , uğur mumcu'nun harika kitabı . (bkz: sakıncasız)
  1 ... kucukkurbagaminikkurbaga
 9. 9.
  (bkz: uğur mumcu)
  1 ... takitoka
 10. 10.
  uğur mumcunun yıllardır aradığım ama bulamadığım kitabıdır.(ki babam sahaf ona rağmen) seneler önce 1 kez babamın rafında görmüş ve okumaya yeltendiğimden 10 dk sonra satılan kitaptır..
  1 -1 ... narsistahmet