bugün

karaköy'de kemeralti caddesinde bulunan fransız okulu.

http://www.sb.k12.tr/index.php?id_rubrique=1
geçen sene 222. mezunlarını vermiş, bu ülke için faydalı evlatlar yetiştiren okulum..
avusturya liselilerce* kizlarinin guzelligi dillere destan olan okuldu bir ara. simdi dusunuyorum da sanirim o sari gomleklerdi bizi tahrik eden, yoksa guzel her yerde.
istanbul un en güzel kızlarının fransız mekteplerinde olduğunun kanıtı okullardan sadece birisi.
ortaokula yıllarımda sabahları bindiğim otobüs önünden geçerken dik merdivenleri ve kız öğrencilerinin etek boyları yüzünden o yaşlarda bile günaha girmeme sebep olan okul
tam adı özel saint benoit fransız lisesi.
19 temmuz 1783'te lazarist rahipler tarafından kurulmuştur.
yönetmeliği ise 1831'de avrupa'daki okulların yönetmeliklerine göre düzenlenmiştir.
1832'de yangınlar ve veba salgını nedeniyle önce yeşilköy'e daha sonra bebek'e taşınmıştır.
8 aralık 1839'da kız bölümü açılmış ve 1867'de ise eski yeri galata'da öğrenime başlamıştır.
1. dünya savaşı sırasında kapatılmış, eylül 1919'da 594 öğrencisiyle yeniden öğretime açılmıştır.
eylül 1987'de kız ve erkek bölümleri saint benoit fransız lisesi adı altında birleştirilmiştir.
yabancı dille eğitim veren en köklü ve saygın liselerdendir.
hep bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet veren okulumdur..
kızların güzelliği tamamen heryıl 200 küsur öğrencinin alınmasından doğan güzel kız ortalamasının yüksek olmasıdır bir nedeni de kızların aşırı "tiki" olduklarından bakımlı olmasıdır..

(bkz: herşey göründüğü gibi değildir)

aslında kızlar o kadar kendileriyle uğraşırlar ki onlar artık kendilerini kozmetik sanayisine kaptırmış kurbanlardır..

(bkz: kokoş annenin tiki kızı)
(bkz: fabrikatör babanın tiki oğlu)

ama unutulmamalıdır ki önemli olan iç güzelliktir ve bu genelde Saint Benoit kızlarında yoktur çünkü onların içi yoktur içi boştur..

(bkz: altın yaldızlı teneke)

hocaları ise gerçekten çok ilginçler ama en iyileri

(bkz: taniz oralbi)
(bkz: madame silva)
(bkz: serdar güneysu)
(bkz: ertuğrul ünlüsü)

bu hocalar olduğu sürece saint benoit ayakta kalır.. (bkz: patlamaya hazır bomba) (bkz: yaktın beni boryana)

hersabah ertuğrul hoca kapıda üst baş kontrolü yapar ama erken gelirseniz bundan kurtulabilirsiniz..içerde sizi bekleyen D&G, Armani, Prada, Vakko gibi markalarla bezenmiş insanlar vardır..

(bkz: allahım heryer tiki olmuş)

fotokopici cazımından "kıl" kadın boryanaya sincap talarından çatlak kadın Haro ya ilginç ve tarihi bir şehir gibidir Saint Benoit orda olmak gerçekten güzeldir (bkz: burası çok güzel birde insanlar olmasa)
Futbol Turnuvasını hazırlıkların kazanmasına rağmen maç lise 2 lerin hazırlık öğrencileni dövmesiyle iptal edildi sonra lise 3 lerle birlik olan hazırlıklar karşılarına lise 1 ve 2 leri almışlardı..
(bkz: okulun texas olma durumu)
yıllar önce ağır aksak işleyen trafikte beşiktaş'tan eminönü'ye ilerliyoruz koyun misali taşındığımız iett otobüsünde. bir mevkiye geliyoruz ki, aman allahım onlar nasıl kızlar, o ne güzellik öyle! ben diyorum ki ' musa abi bu ne yaa, kesin kanadalı bu kızlar', 'yok hollandalıdır onlar' diyor arkadaşım. biraz daha ilerleyince olay aydınlanıyor, o müthiş varlıklar sb logolu kapıdan çıkıyorlar... saint benoit... biz hem dumur hem de öteki türkiye'nin sıradan fertleri olduğumuzun bir kez daha farkına varıyoruz; konuşmuyoruz inene dek...
rock, punk türevlerini içinde görmek istemediğimiz nezih kalmasını dilediğimiz okul.
umut sarıkaya'nın kendisi için süper bir marş yazdığı lise.
lise dö sen benuğa-çeliktepe cengizhan lisesi maçı konulu gülmekten kriz geçirten karikatüründe ele almıştı bu marşı.
mezunu olduğum okul. eğer ortaokuldan sainte pulcherie'den geliyorsanız harika fransızca konuşursunuz zira st benoit'nın buna bir katkısı olmaz. askerliğini yapmaya gelen fransız hocalar veya bütün yıl boyunca sadece mikroskop çizdiren hocalarınız olur. sonra da niye üniversite başarısı düşük derler ...
adnan hocacıların en yünlülerini çıkartmış, genelevlere yakınlığıyla öğrencilerine ayrı ders fırsatları da sunan kolej. benim zamanımda tiki falan değil, kolejlerin en orta hallisiydi. tabii zengini çoktu ama yakın oranda orta hallisi de vardı. şimdi nasıl, bilmiyorum.
Arka tarafa bakan sınıflarının dersi dinlemek yerine keranenin aynalı camlarını dikizlediği, Her an başınıza herşeyin gelme ihtimalinin olduğu, bahçede güvercinlerin kafanıza sıçtığı, "Çocuklar girmeyiversin canum, pisleniyoo.. " diye tuvaletlerin kilitlendiği, Geç kalınca Mme Silva'nın "Neden acaba!? Kahvaltıda peynirin mi bitti, bakkala mı indin !?" sorusuyla karşılaşıldığı, Tikilerin tikilere "ay tikeeee..!!" dediği Fransız okuludur.
lise sonlara sigaranin serbest oldugu okul.
Bu sene mezun olacağım okulum.çok şey öğretir bu okul insana.Öğrencileri maksimum derecede zorlamak okulun temel prensibi haline gelmiştir ki böylece öğrencileri hayata hazırlayacaktır.Taniz oralbi,serap alpay,ayfer aral,suna evrem,madame silva gibi hocalar bu okulu ayakta tutan isimlerdir.Ayrıca lise sonlara sigara içmek serbest değildir sadece göz yumulmaktadır.
içinde öğretmenlikle uzaktan yakından alakası olmayan bir kaç yabancı asıllı genç öğretmeni bulundursa da,öğrenciye,insana farklı bir kültür anlayışını verdiği inkar edilemez bir gerçek olan okulum...içinde çokça sayıda boş insanı barındırmakla beraber,gerçek olan bir kaç dost edindiğiniz zaman süper bir okul haline gelebilir.abim de bu okuldan mezundu,güzel bir arkadaşlıkları vardı onların.bu denli boş kızlar ve bu boş kızların kuklası olmuş boş erkekler yoktu onların döneminde...
içindeki insanlar ve öğretmenleriyle yani her haliyle boşların efendsi olan okul. burdan gelen bir arkadasım bu kanımın en somut örneklerindendi. sınıfımızda 2 sene kalmış yegane kolejliydi ve saint benoitin medarı iftiharıydı kendisi. okulun ambiyansından olsa gerek kızlarının oyunculuk isteğiyle yanıp tutuştuğu zeka seviyesi normalin altında birbirlerine tikee diye seslendikleri zengin ve zengin özentilerinin tiki versiyon cocuklarının bulundugu okul.ülkeden gidşattan ve degerlerden bi haber zengin gencliği arasında eriyen burslu öğrencilerin zengin cocuklarından daha beter pamuk şekeri çocukları oldugu okul. kısacası enlerin okulu... soykırımı kabul eden fransızlara türkiye den eğitim alanında önemli bir mali kaynak sağlayan müthiş soykırım yalancıları fransızların çikolata alıcılarının okulu.
yıllar geçtikçe değerini anladıgım , içinde boş öğrenciler yokken cok daha güzel olan canım okulum.
(bkz: je t aime)
celiktepe cengizhan lisesi'yle yaptıkları maç çok konuşulan lise.
(bkz: lise do sen benuga celiktepe cengizhan lisesi maci)
(bkz: hastasıyız ailecek)
bundan 10 yıl evvel dahi içinde bomboş tonla adamın olduğunu görmüşlüğüm vardır bu lisenin. en nihayetinde okuldur. tek dönemde yüzlerce adam alır, mezun eder. hepsi de birbirine benzemeyen tipler olurlar ekseriyetle.
hakkında bu kadar çok olumsuz entry girilince küstü sandığım okul.içinden o kadar boş insan çıktığı içindir ki umut oran gibi siyasetçiler,engin atsür gibi sporcular,suat suna gibi sanatçılar,tufan türenç gibi gazeteciler,mehmet güleryüz gibi ressamlar çıkmıştır içinden.yapmayın etmeyin güzel kardeşlerim bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu toplumda sık karşılaştığımız hastalıklardan biridir bari siz göstermeyin bu tutumu.eğer bu okul 225 senedir ayakta kalabilmişse,yetiştirdiği çocuklar bu ülkenin yararına güzel işler yapmışsa saldırı derecesinde eleştiri yapmak doğru değildir diye düşünüyorum.ha sizin kastettiğiniz boş tipleri biz de biliyoruz bırakın onları bu okulun temsilcileri olarak biz eleştirelim.Ve son olarak bütün genellemelerin yanlış olduğunu unutmayın.
(bkz: lycee de saint benoit)**
Türkiye'in en güzel hatun kişilerini, bünyesinde öğrenci olarak barındıran lisedir.

biraz gerizekalı gibiler ama olsun güzeller.
bu okulun öğrencileri için kişilik gelişimi şu yönde ilerler..(%80)

1) Yalnızım, öğretmenler iğrenç / okuldan ayrılmak istiyorum!!
2) Çok kral arkadaşlarım var / o hoca da gerçekten çok kral haa.. / ulan iyiki bu okula gelmişim haa..
3) Ya sınıflar dağıldı / öğretmenlerde mala bağladı lanet olsun / hocam haksızsınız ama..
4) Kardeşim herkes yalanmış / evet ondan hoşlanıyorum... / evet hocam kusura bakmayın
5) Biliyorum hep yanımdasın / ha bu arada çıkıyoruz biz / yemişim hocaları yaa
6) Ya bırak abi onu yaramazmış / bana göre değil, şimdi..
7) Vay be ben böyle şey duymadım haa
8) Oğlum şaka maka bitiyo lan..
9) Saint-Benoittt-OooOoOoooooo-OooOoooOoo
0) Kardeşim buluşalım? / Sattı ibiş ak..