bugün

istiklalin ortasındaki "gavur yapmış haa" dedirten yapı. duvarlarında kendi inandıkları şekilde mesihin çarmıha gerilişine gidişinin canlandırılışı vardır. eğer sağ tarafından başlayıp, dönerek giderseniz bunun farkına varırsınız. bi' de kitap satan bir kısmı vardır ki geçenlerde hristiyan diyalogculardan birinin kitabına rastladım, kuran ve hakikatlerinden bahseden bu kitabı yazan italyan elemanın amacı islamın hakikatleri ile hristiyanlığı daha iyi yaşamak imiş. *
internet sitelerinde çalan ilahinin adını yazabilecek bir yazar olursa çok mutlu olurum. ya da indirme linkini.

http://sentantuan.com/

edit:kyrie eleison diye bir ilahiymiş. söyleyen de ziad rahbani imiş.

ekşi sözlük saricapasa nickli arkadaşa teşekkürler
bi pazar günü tesadüfen girip pazar ayinine denk geldiğim, pak çehreli sarışın çocukların kendi inanışlarına göre kulağa hoş gelen ilahiler söylediği, suyun içinde yanan mumların ayrı bi ambiyans oluşturduğu ihtişamlı yapı.

öyle hoşumuza gittiki, bu pazar kalabalık halinde ayin e katılacağız nasipse. bi zibidi dışında kuralları çiğneyen yoktu. foto çekmeyin dediler çekmedik, sessiz olun dediler sessiz olduk. onlarda bizim camimize saygı gösteriyorlar haklarını yememek lazım.
aziz antuan duası vardır kiliseye gidenler mum yakıp dileklerde bulunurlar ve aziz antuana dua ederler.

ey kudretli ve ebedi tanrım, aziz antuan'ın aracılığıyla sana inananlara gerçeğin müjdesini veren,

fakirlere yardım eden, acı çekenleri teselli eden sen, bizim de hayatımıza onun verdiği örnekleri izlememizi ve zor anlarımızda koruyucumuz olmanı sağla. amin.

denilir ve dileklerde bulunulur. her salı saat 11:30 'da türkçe ayin yapılmaktadır.
içeri girerken görevlinin şapkanızı çıkarmanız konusunda uyarı yaptığı bir katolik kilisesidir. noel ağaçlarıyla süslüdür içi ve dışı ve mumlar yakılmıştır dört bir yanında. ayrıca içinde ve avlusunda hazreti isanın doğumunu ve çarmıha gerilişini tasvir eden heykeller vardır.

görsel

görsel

görsel

görsel
istiklal caddesi üzerinde bulunan kilisedir. dikkatli bakmadığınızda caddeden geçerken göremeyebilirsiz, kendini biraz geriye çekip gizlemiş gibidir. kırmızı taş tuğla ile yapılmış cephesi ile dikkat çekmektedir. güzel hoş küçük bir avlusu vardır. mimarı giulio mongeri'dir istanbul doğumludur. italyan neogotik üslubuyla yapılmıştır.
muhtemelen cami den çok buraya girmişimdir. geçen bir kaç tane papaz vardı , kafa adamlar.
Magnificat Cemaati'nin çekip çevirdiği kilisedir.
görsel

Avluda arkanızı kilise girişine verdiğinizde karşınıza çıkan manzara bu olur.
satılığa çıkarılmış.
https://www.birgun.net/ha...satiliga-cikarildi-289685
ilk olarak 95'te abimle gittiğim kilisedir. mum yakıp, sıralarda oturmuştuk. sonra abim sana bir şey itiraf edeceğim; ben hristiyanım aslında demişti, bununla da kalmayıp mum yakıp, sıralarda oturduğum için benim de artık hristiyan olduğumu söylemişti. hüngür hüngür ağlamıştım; çocukluğun saflığı, abiliğin acımasızlığı.
Beyoğlu'nda, istiklal Caddesi üzerinde, Galatasaray'dan Tünel'e doğru sol kolda no. 317-323'tedir. Cadde üzerinde bulunan kiliseye ait apartmanların arasındaki kemerli kapılardan geçilerek ulaşılan avluda yer alır. neogotik yapıya sahiptir.

Kilise ve apartmanlar istanbul doğumlu mimar Giulio Mongeri'nin (1875-1953) eseridir. Fransızca Saint Antoine Kilisesi olarak bilinen, ancak italyan rahiplerin yönetiminde olan kilisenin asıl adı San Antonio'dur.

Concordia Tiyatrosu ve Bahçesi'nin yerinde inşa edilen yapının temel atma töreni 23 Ağustos 1906'da yapılmış, ancak bina maddi olanaksızlıklardan 15 Şubat 1912'de bitirilerek açılabilmişti. Ahşap olan bu kompleks 1699'da II. Mustafa (1695-1703) siyasi sorunlardan dolayı tekrar yapılmasına izin vermemiş ve yerine 1960 öncesi imar faaliyetleri sırasında yıktırılan ahşap Yeni Cami'yi yaptırmıştır.

istanbul italyan kolonisinin inşa etmeyi kararlaştırdığı Saint Antoine Kilisesi ve Apartmanları için Lombardia gotiği de denen bu üslupta bir tasarım teklifi geliştirdi. Tasarımını Milano'da C. Boito'ya da takdim etti ve hocasının övgüsünü aldı. istanbul italyan kolonisi tarafından kabul edilen önerinin mühendislik projeleri italyan asıllı Edoardo de Nari tarafından hazırlandı. Yardımcı mimar Arif Hikmet Koyunoğlu idi. Uygulama yüzyıl dönümünde istanbul'un en faal inşaat şirketlerinden olan Guglielmo Semprini'nin müteahhitlik şirketi tarafından gerçekleştirildi. Bu uygulamada Mongeri ve de Nari de şirkete ortak oldular.
güncel Önemli Başlıklar