bugün

Oldukça ilginç bir hadisedir. Kendisine verilen sabah gazetesinin her sayfasını 10 dakikada okumuş ve ezberlemiştir. Ortalama bir gazetede 20 sayfa haber olsa inanılması güç bir mucizedir.

ek: efendim said nursi hoca hazretleri efendimizin talebesinden dinliyoruz.

--spoiler--
"bediüzzaman'ı gençlik yıllarından tanırım. beyazıt camii dibinde bir kahvehane vardı. oraya gelirdi. ben de bazen sohbetinde bulunurdum. korkunç bir hafızaya mâlikti. hafızasını tecrübe için birgün eline o zamanların nâşir-i efkârı sabah gazetesini verdim. sabah gazetesi on sayfadan ibaret ve her sayfası da bugünkülerden ebatça büyük idi.

"hazret, gazetenin sayfalarına on dakika kadar baktı ve bana iade etti. kendilerine merakla, 'üstadım okudunuz mu?' diye sordum. 'tecrübe edebilirsiniz' buyurdular. gazetede yer alan tâli derecedeki haber ve mevzuları sordum. aynen olduğu gibi aktardılar. sormakta o kadar ileri gittim ki, gazetenin basıldığı matbaayı da söylemelerini istedim. hiç yanılmadan matbaanın ismini de söylediler. böylece gazetenin münderacatını on dakikalık bir zamanda tamamen hafızasına almış bulunduğunu hayretlerle müşahade ettim. bunun ilmen izahı mümkün mü bilemiyorum.'
--spoiler--

ek: baykuşun uydurmasıdır diyenlere gelsin.

http://www.nurforum.org/f.../son-sahitlerden/50/?wap2

son şahitler adı altında bunun gibi yazılan bir sürü saçmalığa bakabilirsiniz. yalan-dolan sizin işiniz arkadaşlar karıştırmayın kendinizle.
spor haberlerini de mi la?

ilginç insan özelliğidir.
(bkz: maydonoz da baş ağrına iyi geliyormuş)
--spoiler--
"bediüzzaman'ı gençlik yıllarından tanırım. beyazıt camii dibinde bir kahvehane vardı. oraya gelirdi. ben de bazen sohbetinde bulunurdum. korkunç bir hafızaya mâlikti. hafızasını tecrübe için birgün eline o zamanların nâşir-i efkârı sabah gazetesini verdim. sabah gazetesi on sayfadan ibaret ve her sayfası da bugünkülerden ebatça büyük idi.

"hazret, gazetenin sayfalarına on dakika kadar baktı ve bana iade etti. kendilerine merakla, 'üstadım okudunuz mu?' diye sordum. 'tecrübe edebilirsiniz' buyurdular. gazetede yer alan tâli derecedeki haber ve mevzuları sordum. aynen olduğu gibi aktardılar. sormakta o kadar ileri gittim ki, gazetenin basıldığı matbaayı da söylemelerini istedim. hiç yanılmadan matbaanın ismini de söylediler. böylece gazetenin münderacatını on dakikalık bir zamanda tamamen hafızasına almış bulunduğunu hayretlerle müşahade ettim. bunun ilmen izahı mümkün mü bilemiyorum.'
--spoiler--

matbaa adını dahi ezberlemiştir.
tıp ve hukuk fakültelerini bir solukta bitirir bu.
said nursi efendi hazretlerinin 1001 mucizesinden sadece biridir.
bidiizzimin hici hizritleri yüce hoca inşallah maşallah said nursi sjdnksdbmöds hazretlerinin zekasını gösteren durum.
inanılır ya da inanılmaz doğru ya da yalan her ne olursa olsun, saygısızlığın izahı olamaz galiba. harbiden şu empati denilen şeyi her iki kesim de uygulasa fena olmaz.
(bkz: oğuz han ın kırk günlükken yürümesi)
(bkz: isa nın suyun üzerinde yürümesi)
(bkz: muhammed in ayı bölmesi)
fotografik hafıza bulunduğunu gösterir. dünya da bunu yapabilecek yüz binlerce insan bulunabilir.
bu olay eğer "said nursi nin 10 dk da bir, gazeteyi ezberlemesi" ise kötü bir şeydir. said nursi de ezberci eğitime kendini kaptırmış demektir.
(bkz: at yalanı sikeyim inananı)
(bkz: şehir efsaneleri)
BÖYLE BiR HASTALIK VARDI GÖRDÜĞÜ HiÇ BiR ŞEYi UNUTAMIYORMUŞ iNSAN. EFENDiDE HASTAYMIŞ BELLi.
söz konusu olay "şeyh uçmaz mürid uçurur" şeklindeki atasözümüze güzel bir örnektir.
harun yahya' nın(adnan oktar) 200' ün üzerinde kitap yazması(!) kadar büyütülecek bir iş değildir. evrimi 200 küsü kitap yazarak çürütmüştür(!) adnan hoca.
türkçeyi tam olarak bilmeyen bir kişiden beklenmeyecek bir durumdur.
şaşırılacak bir durum değildir, kendisine kurşun bile işlemez!

(bkz: said i nursi ye kurşun işlemiyor olması)
usb girişi olduğu içindir... *
(bkz: anladın sen onu)
O zamanlarda zekanın gazete ezberlemekle ölçüldüğünü gösteren durum. hatta Alın size o zamanların matematik ders kitapları sorularından biri: "10 dk da 1 gazete ezberleyen bir kişi 1 günde kaç gazete ezberler?"
sülün osman'ın da çok zeki olduğunu söylerler.
Forrest gump'in da muzdarip oldugu rahatsizliktir. O da tugla gibi telefon rehberini ezberliyirdu. Otizmin bir turu sanirim.

Mucize degil yani genşler.
gazetenin sayfa sayısına ve içeriğine göre deişiklik gösterecek önermedir.

mesela posta gazetesi genelde resmi felan bol olan bi gazete. tamam, sayfa olarak kalın olabilir ama yarısı ilan, zıkkım vs. cumhuriyet gazetesini ezberlesin sütun sütun, o zaman konuşalım bu konuları.

editasyon: harf unutmuşum.
prostatı olduğunu gösterir. aksi olsa on dakikada bir ezberlemezdi; rahat rahat saatlerce oturabilir 3 ayda ezberini yapardı rahmetli.
Alzheimer ya da prostat nedir, farkları nelerdir bilemeyen cahillerin garibine gidebilir.
yetmedi mi said kurdi muhabbetleri? Hazretmis bir de beyefendi. Az bucuk kendine muslumandi ulkem, simdi kendine bile degil. Kurdi said kurtarsin sizi, devam edin.
Tanim: $akirt efsanesi.

Edit: lan adam hazret olsa, gostermelikte olsa bi' nur olur sifatinda.
güncel Önemli Başlıklar